Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējo mēnešu laikā vispirms sociālajā čivināšanas vietnē Tviterī, pēcāk arī TV3 ziņās tika pārraidīta informācija, ka Latvijā izgudroto pretvēža zāļu ražotājs Rigvir, neiedziļinoties visos tam anonīmi piedēvētajos pasaules grēkos un īsos vārdos sakot, piekopis negodprātīgu komercpraksi. Īpašu uzmanību šiem notikumiem pievērsa tas, ka visa jezga sākusies no viena anonīma iesnieguma Veselības inspekcijai, kā rezultātā sekoja zāļu ražotājam uzlikts administratīvais sods, kas pašlaik pārsūdzēts.

Bet kā ir patiesībā?

No anonīmās autores, kura Tviterī sevi dēvē par Zimbabvi, ierakstiem var secināt tikai vienu: produkts ilgstoši tiek nelietīgi un brutāli kritizēts, nomelnots bez jelkāda seguma un pierādījumiem.

Šķita absolūti loģiski – vispirms vērsties pēc viedokļa pie pašas “trača” uzsācējās – noslēpumainās Zimbabves, kura Tviterī lepni paziņojusi, lai žurnālisti, kuriem ir padziļināta interese, droši raksta un jautā! Tāpēc tas tika izdarīts aizpagājušo piektdien, 2016.gada 9.septembrī.

Sekoja neliela, draudzīga sarakste čatā, kas rezumējās ar Zimbabves solījumu sniegt atbildes, vēlākais, pirmdien. Diemžēl līdz pat šai dienai anonīmais trollis nav ne tikai sniedzis atbildes uz jautājumiem, bet aktīvā un visādi citādi komunicēt kārā sieviete nav pat informējusi par atbilžu nesniegšanas iemesliem, neskatoties uz atkārtotu lūgumu.

Šī komunikācija ar Zimbabvi vēl jo vairāk pastiprināja aizdomas, ka publiski vērstās aktivitātes pret zālēm ir kādas, iespējams, lielākas “spēles” sastāvdaļa. Jo anonīmajai personai tika uzdots arī jautājums: kas jūs esat patiesībā? Un tas viņu acīmredzami pārbiedēja.

Kas ir anonīmais interneta trollis “zimbabve a.k.a zimba”?

Kas tad slēpjas aiz pseidonīma Zimbabve? 32 gadus veca sieviete, pēc profesijas tulkotāja, šai arodā strādājusi ilgus gadus, kurai nav nekāda sakara ar profesionālām zināšanām medicīnas lauciņā – vismaz par to nekas nav zināms un bijis redzams.

Taču pats interesantākais ir cits fakts. Saskaņā ar VID publisko parādnieku datu bāzi šī pati Austra Muižniece pēdējos gadus katru mēnesi valstij bijusi parādā vairākus tūkstošus eiro (piemēram, 2015. gada septembra 26. datumā nodokļu maksātājam ir VID administrēto nodokļu (nodevu) parāds 2948,43 euro apmērā). Taču, sākot no 2016. gada 26. maija, visi parādi ir pilnībā nomaksāti. Šis laiks tieši sakrīt ar melnās kampaņas uzsākšanu Zimbabves Twitter kontā ar nosaukumu “zimbabve a.k.a zimba”.

Ar agresīvo pseidovaronību apveltītā sieviete īpaši piestrādājusi pie savas anonimitātes, lai nelietīgo tvītu lasītāji nevarētu saprast, kas viņa ir. Ja Austras Muižnieces apgalvojumi un argumenti būtu balstīti uz pierādījumiem, laikam jau nebūtu tik dikti jāslēpjas – nevienam nav noslēpums, ka ar īsto identitāti Tviterspēks strādā daudz efektīvāk par vārīšanos savā sulā anonīmi...

Interneta troļļu bīstamība

Noniecināt cilvēka mūža darbu – šodien tas ir kļuvis pavisam viegli, iespējams, pat nesodāmi un zaimotāja lielummāniju barojoši. Šķiet, mums būtu jāpriecājas jau par to, ka vismaz pašai "Rīgas Vīrusa" atklājējai nevajadzēja piedzīvot anonīmu apmelotāju ņirgāšanos par viņas radīto ārstēšanas metodi, kas jau ir palīdzējusi daudziem cilvēkiem un vēl lielākam skaitam palīdzēs arī turpmāk.

To darbīgo patriotu vidū, kuru veikums balsta Latvijas nācijas pašapziņu, neapšaubāmi ir habilitētā medicīnas zinātņu doktore Aina Muceniece, viroterapijas pamatlicēja Latvijā. Pildot zinātnieces pausto gribu, Viroterapijas fonds turpina nodrošināt viņas atklātā medikamenta pieejamību Latvijas iedzīvotājiem ar būtiskām atlaidēm un nodrošina iespēju cilvēkiem visā pasaulē saņemt viroterapiju.

Diemžēl Latvijā tīmekļa ķengām un amorālam teroram sociālajos tīklos ir izrādījusies īpaši lekna augsne, tīšām ekspluatējot mūsu mazās tautas iekšējo nedrošību un dažkārt lielo pakļaušanos negatīvismam. Nereti intrigantiem ir vajadzīga tikai izkopta nekaunība un elementāras zināšanas, kā tīmeklī efektīvāk izplatīt denunciācijas, lai savtīgu mērķu labad uzspiestu sabiedrībā šaubas par tās godātiem cilvēkiem, par viņu izcilību un sasniegumiem.

Zinātnieces mantinieki un viņas darba turpinātāji vienmēr ir atvērti profesionālam un godprātīgam dialogam ar pētniekiem, ārstiem, veselības aprūpes politikas veidotājiem. Viņi ir pateicīgi gan par konstruktīvu atbalstu, gan arī par konstruktīvu kritiku. Tieši tāpēc viroterapijas attīstītāji nevēlas un pat nedrīkst iesaistīties jebkādās diskusijās ar pašpasludinātiem anonīmiem "ekspertiem".

Šādu interneta troļļu rosības patiesais mērķis ir censties nomelnot, sagraut Latvijas sabiedrības – un slimnieku! – uzticēšanos zinātnieces dr. Ainas Mucenieces radītajai ārstniecības metodei, melīgi iztēlot to kā šarlatānismu. Iespējams, tas tiek darīts pilnīgi savtīgi – ar "partizānu mārketingu" lobējot citas ārstniecības metodes vai pat konkrētus – un ļoti dārgus – medikamentus.

Diemžēl sabiedrībā ir vērojama nekritiska uzticēšanās sociālajos tīklos mītošiem bezkaunīgiem manipulatoriem – īpaši ar medicīnu saistītos jautājumos, veicinot pašārstēšanās sērgu un aklu ticību brīnumzālēm. Visu to troļļi izmanto viroterapijas nomelnošanai. Varbūt šāda skandāla sacelšanai un uzturēšanai ir jākalpo par "dūmu aizsegu", kam jānovērš sabiedrības uzmanība no reālām problēmām farmācijas nozarē, par ko savos pētnieciskajos raidījumos ziņo Latvijas Radio.

Viroterapija ar "Rīgas Vīrusa" pielietošanu ir attīstījusies zinātniski un tiesiski korektā procedūrā – vairāku gadu garumā tika veikti preparāta klīniskie pētījumi, kuros tika iesaistīti aptuveni 2000 pacienti; šīs zāles tiek lietotas onkoloģijas praksē vairākus desmitus gadu; tās ir reģistrētas Zāļu valsts aģentūrā – jau pirms 12 gadiem – un iekļautas valsts kompensējamo zāļu sarakstā 2011. gadā, bet 2015. gadā – ierakstītas ādas melanomas klīniskajās vadlīnijās. Preparāts ir reģistrēts arī Gruzijā un Armēnijā, Rigvir holdinga uzņēmums šovasar ieguva Eiropas Komisijas programmas Horizon 2020 grantu sava pretvēža medikamenta komercializācijai Eiropas Savienības tirgū.

Balstoties uz līdzšinējiem pētījumiem un klīnisko pieredzi, var droši apgalvot, ražotajam preparātam ir pierādīta efektivitāte ādas melanomas ārstēšanā: vēža pacientiem saudzīga terapija, kam ir minimālas blaknes. Turklāt ikvienam pacientam ir tiesības zināt, ka viņam pastāv šāda ārstēšanās iespēja – vēža viroterapija. Tā ir viena no vairākām metodēm, ko šodien slimniekam var piedāvāt medicīna, un pacientam ir tiesības būt informētam par katru no tām.

Latvijas Medicīnas eksporta asociācija uzskata, ka tieši onkoloģija, pateicoties arī viroterapijai, ir sfēra ar vislielāko medicīnas eksporta perspektīvu. Gribas cerēt, ka šī prognoze piepildīsies pēc iespējas ātrāk un dos cerību tūkstošiem slimnieku visā pasaulē – kļūstot Latvijas sabiedrībai par uzskatāmu pierādījumu troļļu ļaunprātībai un arī tās bezspēcībai.

Drūmā onkoloģijas situācija Latvijā

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs, ārsts, medicīnas zinātņu doktors Romualds Ražuks pauž viedokli par papildus 10 miljonu novirzīšanu onkoloģijai, “zaļā koridora” izveidi akūtajiem vēža pacientiem, Latvijas inovācijām un zinātni, kā arī par obligāto veselības apdrošināšanu. Oriģināls video: https://www.youtube.com/watch?v=5C7eswbtWW4

Uzdotie jautājumi tobrīd anonīmajai, bet šobrīd jau atmaskotajai tulkotājai Austrai Muižniecei:

- Veselības inspekcija Rigvir zāļu reklāmas pārkāpumiem piemērojusi sodu. Kas īsumā ir šo pārkāpumu pamatā?

- Rigvir Latvijā darbojas sen, tostarp Google atrodamas daudzas un dažādas publikācijas arī pirms vairākiem gadiem; kāpēc šim faktam uzmanība ir pievērsta tikai šobrīd?

- Jūs daudz par šo tēmu tvītojat. Bet šī nav vienīgā onkoloģijas nozares aktualitāte, kurai pievēršama sabiedrības un mediju uzmanība. Piemēram, prese raksta par to, ka pretvēža zāles lielākoties pieejamas, pateicoties ziedotājiem. Kas šobrīd vispār notiek onkoloģijas jomā, kā to sakārtot, kā izglābt vairāk pacientu?

- Kas ir Jūsu personīgā motivācija šo jūtīgo tēmu pacelt publiskā līmenī?

- Kā, pēc Jūsu domām, situācija ar Rigvir attīstīsies turpmāk? Uz kādu rezultātu Jūs cerat?

- Šobrīd šajā skandālā ir tikai divi pretpoli - vieni kas viņus kritizē un viņi paši, kas sevi aizstāv. Vai ir kādas jomas, kur abu pušu viedokļi sakrīt? Ir dzirdēts un lasīts, ka ir arī pacienti, kuri ar Rigvir ir izārstējušies.

- Kā Jūs pieteikt - vārds, profesija, pārliecība (pāris vārdos par sevi)?

Novērtē šo rakstu:

6
3