Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau zemesgrāmatas dati aizvadītajā nedēļā parādīja, ka pašreizējais tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs nav teicis patiesību, apgalvojot, ka viņam netieši daļēji piederošs uzņēmums dārgu zemesgabalu no vienas īpašnieku „kabatas” otrā pārlicis, jo citādi uzbūvētās ēkas dzīvokļu pircēji neesot varējuši tos reģistrēt zemesgrāmatā. Nu šī publiskā apgalvojuma nepatiesumu apliecina arī līgumi par dzīvokļu pirkšanu.

Kā jau ziņots, atklātībā nonākušajā SIA Auditorfirma Inspekcija AMJ neatkarīgu revidentu ziņojumā, kas sagatavots saistībā ar Štokenbergam netieši daļēji piederošo maksātnespējīgo SIA Varavīksnes nami, norādīts uz to, kā 2007. gada sākumā Varavīksnes nami divos darījumos par 4,57 miljoniem latu pārdevuši zemesgabalu Zolitūdes ielā 75. Darījums bijis izcili izdevīgs, jo zeme pārdota ar 653% uzcenojumu, kaut gan pircēja – pašlaik jau bankrotējušās SIA VN Zeme – īpašnieku sastāvs bijis identisks Varavīksnes namu dalībniekiem. Tas nozīmē – A. Štokenbergs ar kompanjoniem zemesgabalu par seškārt lielāku cenu faktiski pārdevuši paši sev.

Kā norādīts neatkarīgajā auditoru ziņojumā, šādā veidā Varavīksnes namiem, kas nodarbojās ar nekustamā īpašuma mērķprojektiem, 2007. gadā gan nācās maksāt pievienotās vērtības nodokli (PVN) par no dzīvokļu pārdošanas ieņemtajiem līdzekļiem, bet ne no 4,57 miljoniem latu, kas tika iegūti no zemes (kas atradās zem būves ar šiem dzīvokļiem) pārdošanas pašiem sev, jo saskaņā ar Latvijas likumdošanu PVN no zemes pārdošanas nav jāmaksā.

Līdz ar to jaunuzbūvētajā namā dzīvokļi netika pārdoti kā vienots veselums kopā ar zemes domājamām daļām, - dzīvokļus pircēji iegādājās no firmas Varavīksnes nami, un, kā aprēķinājuši auditori, 2007. gadā kompānija tirgojusi dzīvokļus un palīgtelpas (kas ir ar PVN apliekams darījums) ar zaudējumiem vidēji 2% apmērā, bet 2008. gadā dzīvokļa īpašumi tirgoti ar 17% zaudējumiem. Toties zemes domājamās daļas jau pārdotas par iespaidīgām cenām.

Faktiski Štokenberga uzņēmums rīkojās līdzīgi zemniekam latviešu tautas pasakā, kas zirgu pārdeva par vienu dālderi, gaili – par simtu, taču tikai ar nosacījumu, ja abi tiek pirkti kopā. „Pateicoties” šai shēmai, valsts 2007. un 2008. gadā PVN maksājumos saskaņā ar auditoru aprēķinu nesaņēma vairāk nekā 358 tūkstošus latu, - šāda ir „faktiskā starpība aprēķinātajam PVN, kas būtu bijis jāiemaksā budžetā, ja objekts tiktu realizēts kā vienots par 2007. un 2008. gadu”.

Šai informācijai nonākot atklātībā, Štokenbergs paziņoja, ka šāda shēma esot īstenota tikai tāpēc, lai vispār būtu iespējams pārdot dzīvokļus „Ja zeme netiktu pārdota atsevišķi, tad dzīvokļus varētu pārdot tikai pēc pēdējās no sešām mājām nodošanas ekspluatācijā un nevienu dzīvokli pircēji nevarētu ierakstīt zemesgrāmatā,” apgalvoja tieslietu ministrs.

Jau iepriekš Pietiek informējis, ka šis ministra apgalvojums ir izrādījies nepatiess un pretrunā ar Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas datiem, kuri rāda, kā tad patiesībā pārdoti dzīvokļi un zemes domājamās daļas īpašumā Zolitūdes ielā 75. Dzīvokļu pircējiem, kā rāda zemesgrāmatas dati, nav bijis ne mazāko problēmu sākotnēji iegādāties un zemesgrāmatā nostiprināt gan dzīvokļus, gan hipotēkas uz tiem, bet zemes domājamās daļas iegādāties tikai gadu pēc dzīvokļu nopirkšanas.

Nu Pietiek rīcībā nonākuši gan jauni zemesgrāmatas dati par citiem pircējiem, kas tāpat apgāž Štokenberga publiskos apgalvojumus, jo skaidri rāda, kā dzīvokļus zemesgrāmatā bijis iespējams reģistrēt sen pirms zemes pārdošanas dzīvokļu pircējiem, gan arī līgumi, kurus ar Štokenberga uzņēmumu slēguši šie dzīvokļu pircēji.

Pietiek šodien publicētajos līgumos ir skaidri norādīts, ka pircēja īpašuma tiesības uz mājas domājamām daļām tiks ierakstītas zemesgrāmatā pēc apbūves pabeigšanas: tas nozīmē, ka jau tolaik – pretēji Štokenberga apgalvojumiem – nav bijis paredzēts, ka būtu kāda nepieciešamība (ja neskaita vēlmi samazināt maksājamos nodokļus) pārdot zemi zem ēkām citai kompānijai, lai dzīvokļu pircēji varētu ierakstīt īpašumtiesības zemesgrāmatā.

Savukārt no parakstītā priekšlīguma izriet, ka, to slēdzot, nav bijis nekādas runas par zemes iegādi atsevišķi un no citas kompānijas, - tajā skaidri norādīts, ka „kopā ar dzīvokli pārdevējs pārdos un pircējs nopirks dzīvokļa platībai proporcionālu domājamo daļu no mājas koplietošanas telpām un zemes gabala”.

Savukārt pēc tam, kā rāda dokumenti, Štokenberga uzņēmumam ķeroties pie auditoru konstatētās nodokļu legālās apiešanas shēmas īstenošanas, 27% no cenas novirzīti uz zemes iegādi (kas nav ar pievienotās vērtības nodokli apliekams darījums), bet dzīvokļa cena – par ko valstij būtu jāsaņem pievienotās vērtības nodoklis – attiecīgi tikusi samazināta par 27%.

Kā jau ziņots, kāds nekustamo īpašumu jomas pārstāvis, komentējot Štokenberga skaidrojumus, tos dēvē par vienkārši „neveikliem mēģinājumiem apmuļķot publiku”: „Ja, piemēram, firma Štokenbergs jums pārdod dzīvokli, tam komplektā nāk klāt arī domājamā daļa no zemes, un visai līguma summai tiek pieskaitīts klāt PVN, un jūs samaksājat samaksā cenu + PVN. Bet, ja dzīvokli jums pārdotu Štokenbergs, bet zemi - Štokenbergs 2, tad jūs PVN maksātu tikai no dzīvokļa summas, bet no zemes summas - ne, jo līdz 2010. gadam zemes darījumus ar PVN neaplika. Līdz ar to kopā par dzīvokļa nopirkšanu (dzīvoklis + zeme) cilvēks samaksā 100 000 latu un klāt vēl 18 000 PVN, bet, ja pārdod atsevišķi - dzīvokli zem pašizmaksas, par 10 000, bet zemi par krietni sadārdzinātiem 90 000, tad PVN maksā tikai 1,8 tūkstošus. Visiem izdevīgi, tikai valstij ne.”

Pats Štokenbergs, nākot klajā aizvien jaunai informācijai par viņa uzņēmumu darbību nodokļu likumīgas apiešanas jomā, no saviem sākotnējiem skaidrojumiem ir distancējies, - tagad viņš apgalvo, ka kā uzņēmumu mazais akcionārs par to darbību faktiski neesot bijis lietas kursā.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0