Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ja pašreiz virzītais likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu tiek apstiprināts valdībā un Saeimā bez izmaiņām, tas var dot lieliskus instrumentus Saskaņai, lai uzvarētu ārkārtas vēlēšanās un vienlaikus vēl arī Eiroparlamenta vēlēšanās, sasniedzot cerētajam diezgan pretējus mērķus.

Patlaban publicētais projekts nosaka, ka Rīgas dome atlaižama nekavējoties, bet jaunas vēlēšanas jāsarīko reizē ar Eiropas Parlamenta vēlēšanām 25. maijā (ātrāk nekā maija sākumā tas būtu grūti izdarāms, jo likums pieprasa vismaz trīs mēnešu periodu sarakstu iesniegšanai, apstiprināšanai, nodrukāšanai, iecirkņu un komisiju sagatavošanai utt.). Tomēr faktiski ikviens cits datums būtu labāks nekā 25. maijs.

Pirmkārt, likums nosaka: ja Eiroparlamenta vēlēšanas notiek vienlaikus ar pašvaldību vēlēšanām, politiķis var kandidēt tikai vienās no šīm vēlēšanām. Tā kā lielākajai daļai no nosacīti “latviskajām partijām” (NA, JKP, ZZS un Latvijas Attīstībai — bet ne apvienībai PAR, ko nevar dēvēt par “latvisku” un pat ne “eiropeisku” partiju, jo tā nodarbojas ar migrantu interešu pārstāvību un globālās finanšu oligarhijas interešu lobēšanu) vadošie līderi jau ir savēlēti Saeimā vai citās pašvaldībās (tas ir, izņemot Rīgu), vai arīdzan tūlīt, tūlīt iegūs amatus jaunajā valdībā, tad Rīgas domes pašreizējās opozīcijas partijām būs grūti tik īsā laikā atrast jaunus līderus, kam būtu iespēja kampaņot 24/7 un cīnīties ar Saskaņas/GKR politisko mašinēriju. Kandidēt Rīgā reizēm ir pat grūtāk nekā kandidēt uz Saeimu.

Kandidēšana, ja esi saraksta līderos, ir pilna laika darbs, taču neapmaksāts. Vēl vairāk: par tā darīšanu kandidātam iznāk piemaksāt, bieži vien tērējot savus personīgos resursus! Daudzi kārtīgi, darbā sevi pierādījuši ģimenes cilvēki, kādus vēlētājs gribētu redzēt vēlētos amatos, gluži vienkārši nevar atļauties kļūt par pilna laika kandidātiem uz 4 mēnešiem, ja ir jāuztur bērni, jāmaksā kredīts, jāsedz līzings utt. Iznākumā tie, kurus par korupciju atstādinās, varēs tērēt sazagto un mierīgi kampaņot.

Rezultāts būs tāds, ka visus kaut cik perspektīvos kandidātus “latviskajām” partijām nāksies saskaldīt starp Rīgas domes un Eiroparlamenta kandidātu listēm, kā rezultātā pilnu jaudu negūs neviens no abiem sarakstiem. Tas attiecas arī uz mazākām partijām, kurām tāpat tomēr ir cerības uzrādīt rezultātu Eiroparlamenta vēlēšanās, kur iekļūšanai pietiek ar mazāku faktiski saņemto balsu skaitu nekā Saeimas vēlēšanās — ja nebūs jāsaskalda spēki, paveikties var Progesīvajiem, LRA un NSL vai pat LSDSP un tādiem sarakstiem kā Par Alternatīvu.

Turpretī, ja ārkārtas vēlēšanas Rīgā (vai, piemēram, Daugavpilī, kurā ilgstoši nevar ievēlēt pilsētas galvu, bet bijušais mērs arestēts) notiks reizē ar Eiroparlamenta vēlēšanām, tad uz iecirkņiem tiks izvilkts milzīgs skaits ar Saskaņas vēlētājiem, kas citādi paliktu mājās. 2014. gada maija vēlēšanas parādīja, ka Saskaņas novecojošajam, uz Krievijas informatīvo telpu orientētajam, ES lietās nezinošajam vēlētājam neinteresē balsot EP vēlēšanās. Ārkārtas vēlēšanas Rīgā vai Daugavpilī ir vienīgais garantētais risinājums, kā šo vēlētāju piedabūt nobalsot par Saskaņu arī Eiropas līmeņa vēlēšanās.

Tāpēc, ja Rīgas dome tiek atlaista, tad ārkārtas vēlēšanas jānozīmē uz jebkuru citu datumu, izņemot vienīgi 25. maiju.

Likums neparedz ierobežojumus domes atlaišanai, izņemot vienu: ja līdz kārtējām pašvaldību vēlēšanām paliek mazāk nekā 15 mēneši, pagaidu administrācija vada pašvaldību līdz jaunās domes sanākšanai. Šinī gadījumā, ja izmantotu šo likuma normu, Ušakova vadītā dome būtu jāatlaiž ne ātrāk kā 2020. gada 6. martā. Tik ilgi gaidīt mēs negribam un nevaram, taču skaidrs ir viens: domes ārkārtas vēlēšanām jānotiek maija sākumā vai vidū, bet tikai ne 25. maijā reizē ar Eiroparlamenta vēlēšanām.

Novērtē šo rakstu:

34
16