Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Izskatās, ka pasaules gigants Vitol, kam cita starpā pieder Latvijas kuģniecība, izskatās, grasās par desmit vai divdesmit-trīsdesmit miljoniem eiro apčakarēt Latvijas valsti. Kā gan citādi izskaidrot to, ka tas īsi pirms obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanas mākslīgi samazinājis savu kuģu un līdz ar to visas kompānijas vērtību?!

Vienīgā cerība, ka mūsu fuktuks jeb Finanšu un kapitāla tirgus komisija to nepieļaus, lai gan ar savu bezspēcību un bezzobainību, spējot vien klanīties amīšu priekšā, kad kārtējo reizi kādai bankai jāuzliek daudzmiljonu sods pēc FIB pasūtījuma, tā ir gana slavena.

Lai gan jau pietiek visādu muhļāžu ap Latvijas kuģniecību un tās privatizāciju, valstij joprojām pieder 10% šajā uzņēmumā. Tos gan pārvalda Privatizācijas aģentūra, kurai, visticamākais, nav ne mazākās nojausmas, kā nosaka uzņēmuma vērtību un kādēļ Latvijas kuģniecība maksā 180 vai 200 miljonus eiro, nevis 140, kā mēģina ieskaidrot Vitol.

Visi, kas kaut cik domā līdzi, saprot, ka vairākuma akcionāram Vitol drīzumā būs jāizsaka obligātais Latvijas kuģniecības (LK) akciju atpirkšanas piedāvājums, jo tas ir ieguvis vairāk nekā 50% LK akciju. Latvijā, ja kāds iegūst vairāk par 50% vai 75% biržas kompānijas akciju, tam ir jāizsaka obligāts akciju atpirkšanas piedāvājums mazajiem akcionāriem - Jānim, Līgai un Latvijas valstij.

Piedāvājums jāizsaka par augstāko no trim vērtībām, un LK gadījumā augstākā būtu uzņēmuma pašu kapitāls.

Nu tad, lūk, LK kā reiz pašu kapitālu ir cītīgi mazinājis jau 5 gadus, turklāt mazināšanas apetīte pieaugusi pēdējā laikā - saprotot vai zinot, ka Vitol būs jāizsaka obligātais akciju atpirkšanas piedāvājums.

Tālāk sākas interesantākais - LK kuģu vērtību 5 gadu laikā mazinājis tiešām cītīgi, un arī pagājušajā gadā ar cienījamu auditoru palīdzību to ir pamanījies noīsināt par nieka kādiem 60 miljoniem eiro. Nav slikti pat tādai privatizācijas un akcionāru karus piedzīvojušai un rūdītai kompānijai. Un jauki, ka to visu skaisti var atrast pašas LK auditētajā gada pārskatā - kur to noteikti redz visi, pat cītīgie tirgus uzraugi, ja vien nav joprojām Līgo noskaņās.

Kā tad tas ir izdevies? Atrodot dažus lētus kuģus, kam pielīdzināt visu moderno LK floti, un sagudrojot, ka LK flote prasmīgajās latvju jūrnieku rokās var izvilkt tikai 15 gadus, pēc tam būs tik traki nodzīvota, ka jāgriež lūžņos un jāved metalurgiem. Tas nekas, ka pasaulē šādi kuģi vidēji kalpo 27 gadus, un labi kopti eksemplāri - arī 30 un vairāk gadus.

Šis protams modina nelāgu nojautu, ka atkal mazais cilvēks un arī valsts tiks apjāti kā eži.

Tas nekas, ka LK naudā ieņem ap 50 miljoniem eiro gadā pēc izmaksām un kopumā fraktu likmes 5 gadus ir stabili, kaut arī mēreni, palielinājušās!

Toties kuģi ir lūžņi, drīz sadalīsies, bet peļņu, protams, paturēsim – nākamām afērām, tā teikt.

Mazais cilvēks un Latvijas valsts, tikko izlēkušies pāri ugunskuriem, varēs nopūsties un atzīt - atkal mums nodarīja pāri. Un cilvēkam nāksies pievilkt jostu, jo, redz, valstij, kam pilnas kabatas, rokas par īsu, lai saskaitītu un, nedod, Dievs, vēl iedotu pāris miljonus eiro ģimenes ārstiem.

Skatīsimies, vai Latvija kārtējo reizi pieļaus, ka to izčakarē. Vai tomēr premjers, prezidents un citi, kam nu ir teikšana, paskubinās, lai fuktuks un privatizācijas aģentūra nepieļauj šīs afēras realizēšanu.

Red.piez. Tieši šodien FKTK ir saņēmusi Vitol Netherlands B.V. iesniegumu atļaujas saņemšanai obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanai. Akciju atpirkšanas piedāvājumā vienas akcijas atpirkšanas cena ir paredzēta fantastiski zema - 0,71 eiro par akciju.

Novērtē šo rakstu:

0
0