Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Aplūkosim šādu piemēru. Kādā nezināmā valstī puse iedzīvotāju ir izgājusi pilnu vakcinācijas kursu. Otra puse ir tie, kas nav vakcinēti vai nav pabeiguši vakcinācijas kursu.

I

Mēneša laikā nezināmajā valstī ir paveikts 1 miljons COVID-19 testu. Fiksēts 10 000 inficēšanās gadījumu. 2000 inficēto ir pilnībā vakcinēti, 8000 nav vakcinēti vai nav pabeiguši kursu.

Jautājums: vai uz minēto datu pamata varētu secināt, ka vakcinētie inficējas ar COVID-19 četras reizes retāk nekā pavisam nevakcinētie un līdz galam nevakcinētie?

Pareizā atbilde: nē, nevarētu. Jo trūkst svarīgākā parametra. Proti, kāda ir abu grupu pārstāvju attiecība starp testētajiem?

II

No nezināmās valsts pārvietosimies uz Latviju.

Katru dienu Latvijas mediji publicē Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) atsūtītos datus. Vienmēr tiek norādīta vakcinēto un pilnīgi vai daļēji nevakcinēto attiecība starp INFICĒTAJIEM ar koronavīrusu. Taču nekad neesmu sastapies ar kādu informāciju par šo attiecību starp TESTĒTAJIEM.

Bet bez šādas informācijas ziņojums par to, ka vakcinētie slimo tik un tik reizes retāk, zaudē jebkādu jēgu kā izziņas avots! Un kļūst par primitīvu propagandu: re, stulbeni, vakcinētie slimo daudz retāk! Izdari secinājumus!

Loģiski būtu pieņemt, ka nevakcinētie tiek testēti biežāk nekā vakcinētie. Piemēram, viņiem jāapmeklē kāds pasākums, potes sertifikāta nav, būs jāizdara tests. Vai arī viņi vēlas aiziet uz baseinu, skaistumkopšanas salonu. Vai priekšniecība pieprasa uzrādīt negatīvu testu, piedevām vairākas reizes nedēļā.

Testus iziet arī nevakcinētie skolēni... Arī ārsti (esmu to izlasījis kādā PVO dokumentā) biežāk nosūta uz testēšanu pacientus, kas nav izgājuši vakcināciju.

Vispār ir daudz dažādu situāciju, kad nevakcinētajiem vajag izdarīt testu, bet vakcinētajiem nevajag.

III

Atkal atgriezīsimies nezināmajā valstī. Pieņemsim, ka no 1 miljona testēto 200 tūkstoši pilnībā vakcinējušies, bet pārējie 800 tūkstoši nav vakcinējušies vai pabeiguši kursu. Tas ir, vakcinētie tiek testēti 4 reizes retāk.

Arī inficējas 4 reizes retāk.

Un tas taču nozīmē, ka vakcinētie un nevakcinētie inficējas VIENĀDI. Izredzes inficēties ir, tā teikt, fifty-fifty. Vakcīnas efektivitāte (saslimšanas varbūtības ziņā - es pašlaik nerunāju par hospitalizāciju un letālo iznākumu skaitu) ir vienāda ar lielu, apaļu NULLI.

Atšķirībā no nezināmās valsts pilnībā vakcinēto skaits Latvijā ir nevis puse iedzīvotāju, bet tikai 43%. No tā izriet, ka vakcinēto daļa starp tiem, kas izgāja testu, visticamāk, ir vēl mazāka nekā nezināmajā valstī.

IV

Iespējams, mans pieņēmums ir nepareizs. Iespējams, vakcinētie un nevakcinētie Latvijā tiek testēti pareizajā attiecībā, kas atbilst to skaitam mūsu valstī. Man ir grūti tam noticēt, bet visādi mēdz gadīties.

Tad lai to masu mediju redaktori, kas regulāri publicē SPKC statistiku, pieprasa no šīs iestādes informāciju par vakcinēto un nevakcinēto attiecību starp testētajiem.

Un nesakiet man, ka tas neesot svarīgi. Tas ir ultrasvarīgi.

Pusi Latvijas iedzīvotāju pazemojošā segregācijas sistēma (kafejnīcu, koncertu apmeklēšana, transporta izmantošana u.tml.), kas tiek ieviesta patlaban, balstās uz pārliecību, ka nevakcinētie slimo ievērojami biežāk par vakcinētajiem. Tad lai valsts iestādes arī publisko statistiku par testēto sastāvu vismaz augustā un septembra sākumā.

Novērtē šo rakstu:

259
33