Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Arta Kampara (Vienotība) vadītā Ekonomikas ministrija (EM) apstiprināšanai valdībā virza noteikumus, kas paredz, ka par vēja parku izbūvi jūrā maksās elektrības galapatērētājs. Noteikumi paredz, ka vēja parku pieslēgums jūrā par savu naudu būs jānodrošina Latvijas sistēmas operatoram, kas ir Latvenergo koncernā ietilpstošā a/s Augstsprieguma tīkls. Būtībā tas nozīmē, ka par vēja parku darbības uzsākšanai nepieciešamo pieslēguma izveidi maksās iedzīvotāji, jo šīs izmaksas tiks ietvertas tarifā. Tāpat noteikumi paredz vēja parkos saražotās elektroenerģijas iepirkšanu par atbalsta cenām.

EM izstrādātie un Kampara parakstītie „Noteikumi par būvju un iekārtu, tai skaitā platformu un enerģijas ražošanai nepieciešamo iekārtu, būvniecības, ierīkošanas, un ar to saistītās izpētes, un būvju ekspluatācijas atļaujas laukuma jūrā noteikšanu” tika pieteikti saskaņošanai Valsts sekretāru sanāksmē 26. maijā, saskaņošanai ar citām atbildīgajām institūcijām dodot ļoti īsu termiņu – līdz 10. jūnijam.

Steigā virzītie noteikumi paredz, ka sistēmas operators nodrošina transformatora apakšstacijas jūrā un elektroenerģijas pieslēguma sauszemes elektrotīklam izbūvi, paredzot šo izmaksu iekļaušanu elektroenerģijas pārvades sistēmas tarifu veidojošajās izmaksās.

Tāpat noteikumi paredz elektroenerģijas atbalsta maksimālo apjomu, ko elektroenerģijas pārvades sistēmas operators ik mēnesi izmaksā vēja enerģijas ražotājam. Atbalsta maksājuma apjoms saskaņā ar EM ieceri būtu  starpība starp konkursa pretendenta piedāvāto elektroenerģijas maksimālo atbalsta apjomu un iepriekšējā mēneša vidējo elektroenerģijas cenu elektroenerģijas biržā.

Paredzēts, ka līdz 2014. gada 1. janvārim a/s Augstsprieguma tīkls veiks priekšizpēti un ģeoloģisko izpēti, lai konkretizētu vēja parku potenciālās būvniecības vietas. Tās tad 2014. gadā plānots pārdot izsolē. Konkursa uzvarētājs iegūtu tiesības veikt vēja elektrostaciju būvniecību jūrā līdz 30 kvadrātkilometru platībā ar kopējo jaudu 190-200 MW. Līdz ar to konkursa uzvarētājs par saražoto elektroenerģiju arī iegūs elektroenerģijas atbalsta maksimālo apjomu, kuru būs norādījis pieteikumā konkursam būvniecības atļaujas saņemšanai.

Par šo kumosu visticamāk cīnīsies divas firmas - SIA JK Energy un SIA Baltic Wind Park, kurām 2008. un 2009. gadā EM izdeva atļaujas elektroenerģijas ražošanas iekārtu ieviešanai jūrā. 2009. gadā šīs abas firmas vērsās EM ar iesniegumiem, lūdzot virzīt izskatīšanai Ministru kabinetā lēmuma pieņemšanu par atļauju izsniegšanu jūras teritoriju izpētei un vēja elektrostaciju būvniecībai.

EM izsniegusi atļaujas uzsākt elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanu vēl divām ar vēja enerģiju saistītām firmām. 2006. gada 11. decembrī EM izdeva atļauju, ar kuru SIA FCM tika atļauts uzsākt elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanu ar kopējo jaudu 200 MW Latvijas Republikas Baltijas jūras Rietumu piekrastes kontinentālajā šelfā, teritorijā no Kolkas līdz Papei, attālumos no 1 km līdz 30 km no krasta līnijas. Bet 2008. gada 15. decembrī EM izdeva atļauju, ar kuru SIA Baltijas Jūras Vēja enerģijas termināls tika atļauts uzsākt elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanu ar kopējo jaudu 75 MW Latvijas Republikas teritoriālajos ūdeņos.

Novērtē šo rakstu:

0
0