Menu
Pilnā versija
Foto

Kāpēc gan pārcelt Perinatālās aprūpes centru uz bērnu slimnīcu?

Perinatālās aprūpes centra darbinieki · 20.11.2014. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēs, VSIA "Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas" Perinatālās aprūpes centra (PAC) darbinieki lūdzam Jūs, veselības ministra kungs, izskatīt šo situāciju: pēdējā laikā P.Stradiņa slimnīcas vadība ļoti aktīvi apspriež iespēju pārcelt PAC no P.Stradiņa universitātes slimnīcas ēkas uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Vienības gatvē telpām.

Par vienīgo iemeslu PAC pārcelšanai P.Stradiņa slimnīcas vadība nosauc telpu neatbilstību sanitāri higiēniskām normām. Jā, tiešām, jaundzimušo intensīvas terapijas nodaļā notiek AC.Baumannii baktērijas uzliesmojumi. Šī baktērija ir bīstama jaundzimušiem un īpaši priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem. Taču gada laikā ir tikai daži saslimšanas gadījumi, kas ir izraisīti ar AC.Baumannii baktēriju, un PAC ārsti ļoti veiksmīgi cīnās ar to.

Interesants ir arī fakts: sanitāri-higiēniskais dienests jau vairākus gadus sastāda telpu neatbilstības aktus, tomēr slimnīcas vadība sāka rīkoties tikai tagad. PAC ārsti ilgu laiku paši mēģināja noskaidrot baktēriju izplatīšanas avotu. Noskaidrot to palīdzēja viens gadījums. Sabojājās un nedarbojās ventilācija, un baktērijas pazuda. Tas varētu nozīmēt, ka baktēriju izplatīšanās avots atrodas ventilācijas šahtās.

Izskatās, ka viss ir pavisam vienkārši – ir jāiztīra šahtas, jāsalabo vai jānomaina ventilācijas iekārtas, jāuzliek biofiltrus, un var turpināt strādāt. Tomēr slimnīcas vadības atbilde ir gaužām vienkārša – nav naudas. Savukārt būvnieki privātajā sarunā lēš: lai nodaļā veiktu kapitālu remontu vajag divus trīs mēnešus un aptuveni vienu miljonu eiro.

Tagad mēs gribam sniegt nelielu ieskatu, kas sagaida PAC Bērnu kliniskās universitātes slimnīcā:

1. PAC tiek atvēlēta ēka, kur agrāk bija bērnu onkoloģijas nodaļa, kuru pārcēla no turienes tieši tā paša iemesla dēļ – telpu neatbilstība sanitāri higiēniskajām normām. Pelējums, kas atrodas nodaļas sienās, ir kaitīgs onkoloģiski slimajiem bērniem. Vai tas nozīmē, ka jaundzimušajiem un priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem tas ir pieņemams?

2. Viens no acīmredzamiem faktiem – gaiteņu platums. Piedāvātajā nodaļā gaiteņu platums ir 180 cm. Reanimācijas gultas platums ir 240 cm. Sanāk, ka no reanimācijas pacients jānes uz rokām, jo novietot viņu uz pārvietojamām gultām nav jēgas, jo ar tādu gaiteņu platumu pārvietojamās gultas nevar izbraukt telpu pagriezienos.

3. Vēl viena svarīga nianse – bērnu reanimācija atrodas citā ēkā. Reanimētais bērniņš uz galveno ēku ir jāpārvieto pa ielu. Lietus laikā, sniegā, karstumā. Vadība solīja pastāvīgi dežurējošu mašīnu. Tomēr maz ticams, ka tā būs.

4. PAC – tas ir darbs ar paaugstināta riska grūtniecēm. Dzemdību laikā ar tādām grūtniecēm var notiks jebkas, un var būt nepieciešama dažādu speciālistu - ķirurga, reanimatologa, terapeita, kardiologa un citu speciālistu palīdzība. P.Stradiņa slimnīcā šie speciālisti ir uz vietas, tajā pat korpusā vai blakus ēkā. Piezvani – un speciālists jau ir uz vietas. Bet BKUS  tādu nav. Vadība atkal saka – ekstrēmajos gadījumos būs jāzvana uz P.Stradiņa slimnīcu, un nepieciešamos speciālistus atvedīs ar ātras palīdzības mašīnu.  Bet ir gadījumi, kad laika šādām manipulācijām nav. Cik cilvēkiem būs jānomirst, lai saprastu, ka šī ideja ir absurda?

5. Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļa. Pēc noteikumiem jaundzimušos ar veselības problēmam, veicot visas nepieciešamās procedūras uz vietas, nogādā uz bērnu slimnīcu. Bērniņu ievieto speciālajā boksā, ievieto ātras palīdzības mašīnā un ved uz bērnu slimnīcu uz tādu pašu intensīvās terapijas nodaļu. Bet ļoti bieži BKUS intensīvās terapijas nodaļa ir pārpildīta ar viņu pašu pacientiem. Pieņemt mūsu pacientus viņi vienkārši nevar. Šādos gadījumos bērni paliek P.Stradiņa slimnīcā intensīvās terapijas nodaļā, kur viņiem tiek nodrošināta visa nepieciešamā veselības aprūpe. Šai nodaļai pat tagad nepietiek vietas un resursu, bet BKUS viņiem piedāvā vēl mazāku platību. Tas nozīmē arī to, ka būs arī mazāks darbinieku skaits - un kā rīkoties kritiskajās situācijās? Kur likt bērniņus?

6. PAC atrodas sievietes, kurām radušies sarežģījumi grūtniecības laikā, proti ievietotas uz grūtniecības saglabāšanu. Šīs pacientes netiks pārceltas uz BKUS. Viņas tiks pārceltas uz P.Stradiņa ginekoloģijas nodaļu. Kad viņām pienāks laiks dzemdēt, viņas pārvedīs uz BKUS dzemdību nodaļu. Bet, ja sievietei radīsies problēmas pirms dzemdībām, tad pie viņas vedīs speciālistus no PAC.

7. Šobrīd PAC aizņem 1400 m2 platību (40 vietas). Piedāvāto telpu platība ir 600 m2 (24 vietas). Jau šobrīd Latvijas rajonos sūdzas, ka mēs atsakāmies uzņemt dzemdētājas ar paaugstinātu risku. Bet kas būs, kad PAC platība samazināsies divreiz? Tā ir valsts līmeņa katastrofa! Protams, notiks arī štata samazināšana, nozari pametīs unikāli speciālisti, tiks pazaudēta gadiem uzkrāta pieredze!

Kas vēl nav saprotams šajā situācija? P.Stradiņa slimnīcas vadība apgalvo, ka PAC remontam nav līdzekļu. Bet kas apmaksās BKUS jauno telpu rekonstrukciju un pārcelšanās izdevumus, kur, spriežot pēc telpu stāvokļa, vajadzēs ieguldīt diezgan lielu naudas summu. Kur tiks ņemta nauda pastāvīgi dežūrējošai ātras palīdzības mašīnai, kura vedīs speciālistus turp šurp? Kurš uzņemsies atbildību par grūtniecēm un viņu jaundzimušajiem bērniņiem?

Telpu rekonstrukcija un remonts BKUS izmaksās dārgāk nekā PAC telpu remonts P.Stradiņa slimnīcā. Rodas tāds iespaids, ka visa šī iniciatīva ar PAC pārcelšanu ir saistīta ar lielu vēlmi atbrīvot telpas, kuras aizņem PAC, izdevīgākiem finanšu ieguvumiem.

Novērtē šo rakstu:

1
0