Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Neatkarīgi no tā, vai 24.jūlijā Anglijas tiesā Ventspils mēram Aivaram Lembergam tiešām izdosies panākt, ka daļēji tiek atcelta tiesvedība vairāku a/s Latvijas kuģniecība meitasfirmu sāktajā lietā, kuras ietvaros pret Lemberga vērsta prasība par zaudējumu piedziņu līdz 135 miljonu dolāru un izdots starptautisks viņa īpašumu aresta orderis, punkts šai tiesvedībai nebūs pielikts. Šīs tiesvedības ietvaros pret Lembergu celta vēl viena prasība, uz kuru neattiecas Lemberga advokātes Vinetas Čukstes ceturtdien izziņotais Anglijas tiesas spriedums par to, ka LK meitasfirmu pret Lembergu celtā prasība nav šīs tiesas jurisdikcijā. Pietiek rīcībā ir nonākusi otra šis lietas ietvaros pret Lembergu celtā pretprasība, kuru arī pilnībā publiskojam, - uz šo regresa prasību neattiecas Lemberga ar „prieku” izziņotais lēmums, ka Anglijas tiesa izbeigs prasību pret viņu un atcels īpašuma aresta orderi.

LK meitasfirmu pret Lembergu celtās prasības ietvaros otru - regresa prasību pret Lembergu cēlušas piecas ārzonas firmas (Recoletos Limited, Romanica Overseas Limited, Skeena Overseas Limited, Luzero Limited, Chandler Limited), caur kurām savulaik notikusi LK kuģu frakts līgumu slēgšana un ar kuru starpniecību, iespējams, Lemberga interesēs un vadībā īstenota naudas „nozagšana”.

Visas piecas ārzonas firmas šajā lietā ir atbildētājas, un prasību pret Lembergu tās cēlušas regresa kārtībā – tas ir, kā pretprasību, norādot, ka tieši Lembergs ir bijis galvenā persona, kuras vadībā un ar kuras tiešu līdzdalību un saskaņojumu īstenotas shēmas, ar kurām, slēdzot darījumus par LK kuģu frakts līgumiem, no uzņēmuma pēc apšaubītās LK privatizācijas „izzagti” desmitiem miljonu dolāru.

Anglijas tiesas lēmums, par kuru medijos izteicies Lembergs un viņa advokāte un kurš noteic, ka LK meitasfirmu celtā prasība pret Lembergu nav Anglijas tiesas jurisdikcijā, attiecas tikai uz LK meitasfirmu prasību. Taču tā nekādi nav saistīta ar piecu ārzonu firmu pret Lembergu celto pretprasību. Līdz ar to arī tiek pamatots secinājums, ka Lemberga „prieks” par Anglijas tiesas lemto ir pārspīlēts.  

Turklāt Čukstes izziņotais Anglijas tiesas lēmums, ka LK meitasfirmu pret Lembergu celtā prasība nav šīs tiesas jurisdikcijā, nenozīmē, ka Lembergs būtu attaisnots – sprieduma būtība ir tikai faktā, ka Lemberga juristiem, balstoties uz precedentu tiesībām, izdevies panākt pašreizējo tiesas viedokli, ka LK meitasfirmu prasība pret viņu nav izskatāma Anglijas tiesā.

Tikmēr LK medijiem piektdien norādīja, ka, visticamākais, iesniegs apelācijas sūdzību par Lembergam labvēlīgo spriedumu. LK paziņojumā medijiem uzsvērts, ka tiesvedība pret Lembergu joprojām turpinās un ka „saskaņā ar esošajiem pierādījumiem Aivars Lembergs, viņa ģimene un sabiedrotie, iespējams, ir galvenie labuma guvēji no šīm darbībām, kuras veiktas ilgākā laika posmā līdz 2010. gada beigām. Attiecībā uz šīm lietām tuvākajos gados, visticamāk, tiks uzturēts liels skaits tiesvedību dažādās jurisdikcijās, ieskaitot ne tikai Lielbritāniju, bet arī dažādas ārzonu valstis. ... Mēs esam pārliecināti, ka galu galā AS Latvijas kuģniecība, kas daļēji pieder Latvijas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, uzvarēs cīņā par šo finanšu līdzekļu atgūšanu no vainīgajām personām.”

Pietiek jau rakstīja, ka lietu līdz 135 miljonu dolāru tiesvedībā izskata Lielbritānijas Augstās Justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesa. Ar Lembergu saistītu miljonos vērtu īpašumu aresta orderi tiesa izdeva 2011.gada pavasarī.

Līdztekus šai tiesvedībai Anglijas tiesā pret Lembergu un vēl virkni ar viņu saistītu personu cita LK meitasfirma Latmar Holdings Corporation (Latmar) cēlusi jaunu prasību. Šajā lietā tiesvedība saistīta ar vairāku miljonu izkrāpšanu no Kuģniecības meitasfirmas Latmar, slēdzot viltus konsultāciju līgumus. Par šo Londonas tiesā uzsākto tiesvedību vairāki ar tiesvedību saistīti avoti Pietiek norādījuši, ka Latmar iesniegtā prasība ir tā, kas varot „savilkt cilpu” ap Lembergu.

Ar šo tiesvedību saistītus dokumentus, kas met ēnu gan par ar Lemberga rokām un vadību 2006.gada rudenī īstenoto atlikušo valstij piederošo a/s Ventspils nafta daļa privatizāciju, gan par Lemberga, visticamākais, vadītu shēmu, kuras rezultātā uz fiktīvu konsultāciju līgumu pamata no LK meitasfirmas „izzagti” vairāki miljoni dolāru.

Šīs lietas dokumenti arī ļauj secināt, ka Lembergs, viņa bērni un „ģimenei” pietuvinātu personu loks jeb tā sauktie „Latvijas investori” naudu no LK, visticamākais, izkrāpuši, lai maksātu koncernam Vitol par VN akciju atpirkšanu. No tiem arī izriet, ka viens no būtiskākajiem lieciniekiem šajā prasība ir Lemberga un viņa bērnu ārvalstīs paslēpto interešu un īpašumu advokāts, Fidux grupas līdzīpašnieks Jakobs Hiršbeks.

Gan LK, gan VN vadība pašlaik ir koncerna Vitol kontrolē, no VN vadības Lemberga cilvēkus Vitol izsvieda 2009.gada nogalē, savukārt no LK – 2010.gada beigās.

LK privatizācija, kas notika 2002.gadā, tikusi pielīdzināta klasiskai valsts nozagšanai. Ģenerālprokuratūras tiesai nodotie krimināllietas materiāli, kuri publiskoti grāmatā Kā nozagt miljardu un kuru fragmentus publiskojis arī Pietiek, liecinājuši, ka LK privatizācijas neformālie organizatori bija Lembergs un ekspremjers, TP dibinātājs Andris Šķēle, kuri šo „darījumu” toreiz „organizēja” kopā ar vairākiem citiem pietuvinātiem uzņēmējiem. No krimināllietas materiāliem arī izriet, ka par LK privatizāciju varētu būt maksāts trim tolaik valdību veidojošajām partijām - Tautas partijai, Latvijas ceļam un TB/LNNK.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0