Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien, 20. oktobrī Saeimas sēdē netrūkst spriedzes - pēc "Attīstībai/Par!" deputātu un citu Saeimas frakciju kolēģu lūguma pēdējās 13. Saeimas darba kārtībā tika iekļauta Civilās savienības likumprojekta skatīšana trešajā, galīgajā lasījumā. Taču pēc pārtraukuma darba kārtība tomēr tika atkal mainīta, ilgās un grūtās diskusijās tapušo Civilās savienības likumprojektu no tās izslēdzot. Attiecīgi lemšana par to tiek nodota 14. Saeimai.

"Diemžēl šī sasaukuma laikā tā arī nav izdevies pārliecināt kolēģus parlamentā, ka Civilās savienības likumprojekts nav par konservatīvām vai liberālām vērtībām, bet par tiesiskumu un cilvēka cieņu, drošību, brīvību un vienlīdzību - mūsu Satversmē ierakstītām Latvijas pamatvērtībām. Tā spriedusi arī Satversmes tiesa un tas ir tiešām nomācoši, ka 13. Saeimas deputāti izvēlējušies nepildīt Satversmes tiesas lēmumu. No sirds ceru, ka 14. Saeimas deputāti, pieņemot Civilās savienības likumu, apliecinās, ka dzīvojam tiesiskā valstī, kurā deputāti respektē un pilda tiesas lēmumus, un tādā valstī, kurai rūp visu tās pilsoņu līdztiesība un labklājība," - norāda "Attīstībai/Par!" frakcijas vadītājs Juris Pūce.

Iepriekš, šī gada 2. jūnijā, kad Saeimas plenārsēdē bija jānotiek trešajam balsojumam par Civilās savienības likumprojektu, 49 deputāti izvēlējās nebalsot, tā bloķējot Saeimas darbu. Rezultātā kvoruma trūkuma dēļ Saeimas sēdi nācās slēgt un balsojums par likumprojektu pēdējā, galīgajā lasījumā nenotika.

Kamēr nav pieņemts Civilās savienības likumprojekts, likumdevēja neizdarības dēļ Latvijas tiesu sistēma tiek nevajadzīgi noslogota ar prasībām par ģimenes statusa atzīšanu. Šī gada laikā administratīvajās tiesa apmierinājusi jau 16 viendzimuma pāra pieteikumus, konstatējot, ka starp pieteicējiem pastāv ģimenes attiecības Satversmes 110. panta izpratnē. Kopumā iesniegtas jau 28 lietas.

Turklāt šī situācija ir diskriminējoša pret mazāk aizsargātiem sabiedrības locekļiem - tiesāšanās prasa līdzekļus un zināšanas, kas ne visiem ir pieejamas.

„Attīstībai/Par!” vienmēr iestājusies par visām ģimenēm - arī mūsu apvienības priekšvēlēšanu programmā 13. Saeimas vēlēšanām uzsvērām, ka strādāsim, lai garantētu tiesisko aizsardzību visu veidu ģimenēm.

Kādēļ Civilās savienības likums ir svarīgs Latvijas sabiedrībai - saskaņā ar SKDS datiem:

- nelaulātas / dzīvesbiedru savienības ir visstraujāk augošais ģimenes modelis Latvijā;

- kopš 1990.gada dubultojies bērnu skaits, kas dzimuši nereģistrētā kopdzīvē - šobrīd no katriem 5 bērniem 2 dzimst nelaulātiem vecākiem, tātad dzīvesbiedru savienībā. Gadā tie ir apmēram 7200 bērni;

- dzīvesbiedru savienībā dzīvo 1 no katriem 5 pāriem Latvijā, kam ir kopīgs mājoklis;

- 55% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka ir nepieciešams tiesiski aizsargāt pārus, kas dzīvo nereģistrētā kopdzīvē.

Latvija ir viena no sešām valstīm Eiropas Savienībā, kurā nepastāv regulējums dzīvesbiedru savienību juridiskai atzīšanai.

Kopumā 18 Eiropas valstis ir legalizējušas viendzimuma laulības. Dažas Eiropas valstis - Čehija, Horvātija, Kipra, Igaunija, Grieķija, Ungārija un Itālija - atļauj viendzimuma pāriem stāties civilās partnerattiecībās, bet ne laulāties.

Novērtē šo rakstu:

11
188