Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) noteiktie aizliegumi rīkoties ar Latvenergo kukuļdošanas lietā iesaistītās firmas Energy Consulting kapitāldaļām nav izrādījušies pietiekami efektīvi un nav bijuši šķērslis, lai vismaz viens no korupcijas skandālā iesaistītajam – konsultants Andrejs Livanovičs no tās gūtu ievērojamus līdzekļus – vairāk nekā 300 tūkstošus latu. Livanovičs bija konsultants Latvenergo daudzmiljonu iepirkumos, bet, kā rāda Pietiek iepriekš publiskotās telefonsarunas, viņu var uzskatīt arī par energokompānijas iepriekšējās vadības – prezidenta Kārļa Miķelsona un viceprezidenta Aigara Meļķo – finanšu konsultantu kukuļos saņemtās naudas atmazgāšanā.

Viena no centrālajām figūrām Latvenergo kukuļdošanas lietā, enerģētikas konsultants Andrejs Livanovičs viltīgi apgājis KNAB noteikto aizliegumu rīkoties ar sev piederošās SIA Energy Consulting kapitāldaļām un aizvadītajā gadā atradis citu veidu, kā gūt ienākumus no šīs korupcijas skandālā iesaistītās firmas. Šī firma savam vienīgajam īpašniekam un valdes loceklim Livanovičam aizvadītajā gadā, kad KNAB gatavoja lietas nodošanu kriminālvajāšanai, izsniegusi 322 527 latu lielu aizdevumu, rāda Lursoft datubāzē pieejamais SIA Energy Consulting finanšu pārskats par 2011. gadu.

Caur SIA Energy Consulting, spržot pēc KNAB izmeklēšanas gaitā sniegtās infromācijas un Pietiek iepriekš publiskotajiem Latvenergo lietas telefonsarunu ierakstiem, varētu būt gājusi lauvas tiesa energouzņēmuma iepirkumos saņemto kukuļu. KNAB 2010. gada 17. jūnijā pieņēma lēmumu par Livanoviča mantas arestu, un divas dienas vēlāk Uzņēmumu reģistrs uzlika aizliegumu SIA Energy Consulting kapitāldaļām. Tomēr Livanovičs šīs KNAB darbības viegli apgājis.

Firmas finanšu pārskats par 2011. gadu rāda, ka tās apgrozījums bijis 252 782 lati un peļņa pēc nodokļu nomaksas – 229 151 lats. Tā pārskata periodā nodarbojusies ar konsultāciju sniegšanu koģenerācijas elektrostaciju un sašķidrinātās gāzes termināļa izbūves projektos. Pirms gandrīz gada Livanovičs ziņu aģentūrai LETA klāstījis, ka viņam gan ir noteikts aizliegums kontaktēties ar noteiktām personām, apmeklēt noteiktas vietas un izbraukt no valsts, taču ar uzņēmējdarbību nav aizliegts nodarboties. Tas, ka uzlikts arests Energy Consulting kapitāldaļām, viņaprāt, nozīmē tikai to, ka tās nedrīkst pārdot, taču uzņēmumam nav aizliegts darboties. Līdz ar to Livanovičs nodarbojoties ar to pašu, ar ko nodarbojās pirms aizturēšanas, proti, sniedz konsultācijas enerģētikā.

Savu rekordpeļņu – 1,81 miljonu latu – Livanoviča Energy Consulting guva tieši 2007. gadā, pateicoties vairākiem ar ārvalstu energokompānijām noslēgtiem līgumiem. Šī Livanoviča firma darbojās kā Šveices uzņēmuma AF Colenco aģents Latvijā. AF Colenco bija Latvenergo īstenotā vairāku simtu miljonu latu vērtā Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukcijas projekta konsultants. Šveices uzņēmums projektā darbojas kopš tā pirmsākumiem pirms sešiem gadiem. AF Colenco filiāle Latvijā bija reģistrēta Livanoviču ģimenes privātmājā Mārupē.

Kā vedina domāt Pietiek iepriekš publiskotie Latvenergo lietas telefonsarunu ieraksti, amatpersonu saņemtie kukuļi par daudzmiljonu iepirkumu “sakārtošanu” varētu būt "atmazgāti", tieši izmantojot 3,79 miljonus eiro vērto inženierkonsultāciju pakalpojumu līgumu ar Šveices uzņēmumu AF Colenco. Livanoviča telefonsarunas ar Alstom pārstāvi, kā arī Miķelsonu un Meļko rāda, ka zem šī līguma visticamāk paslēpts kukuļu fonds Latvenergo amatpersonām. Miķelsons 2010. gada 14. maijā, telefonsarunā no Livanoviča izdzirdējis, ka pārskaitījums no Alstom uz Šveices kompāniju saņemts, gandarīti izsaucas: „Ak, Dievs!”

Novērtē šo rakstu:

0
0