Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis izvērtēt informāciju par nu jau bijušās iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces iespējamo personisko ieinteresētību apjomīgā fotoradaru piegādes, uzstādīšanas un apkalpošanas konkursa iznākumā un līguma noslēgšanā ar konkrētu pretendentu.

Pietiek oficiāli informēja KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja Juta Strīķe, birojs ir pieprasījis papildu informāciju un dokumentus, pēc kuru izvērtēšanas un pārbaudes beigām tiks ziņots par tās rezultātiem. Kā jau ziņots, KNAB Valsts amatpersonu darbības kontroles nodaļai veikt pārbaudi uzdevusi veikt LR Ģenerālprokuratūra, kurā Pietiek pārstāvis vērsās ar oficiālu iesniegumu par konkursa gaitā novērotajām dīvainībām.

Pietiek iesniegumā Ģenerālprokuratūrai un KNAB bija norādīts, ka publiskotie fakti rāda – Mūrniece, iespējams, personiskas ieinteresētības dēļ iejaukusies minētā konkursa norisē un pieprasījusi saviem padotajiem mainīt minētā konkursa nosacījumus, lai tajā varētu piedalīties pretendents, kas saskaņā ar nosacījumiem būtu bijis jādiskvalificē. Tāpat iesniegumā bija norādīts uz to, ka Mūrniece, spriežot pēc publiskotajiem Iekšlietu ministrijas un valdības dokumentiem, ar piekrišanu atbildējusi uz konkrēta pretendenta – kurš vēlāk arī izrādījās konkursa uzvarētājs – lūgumu „nodrošināt atbalstu un maksimālu labvēlības režīmu”.

Tikmēr pēc Mūrnieces aiziešanas no posteņa Iekšlietu ministrija beidzot sniegusi atbildes uz virkni Pietiek jautājumu saistībā ar radaru konkursu, kura uzvarētājiem saskaņā ar Iekšlietu ministrijas un Ministru kabineta aplēsēm tiks izmaksāti vairāk nekā 4,2 miljoni latu, nākamajos divos gados viņi atpelnīs radaru iegādē un uzstādīšanā iztērētos 11,25 miljonus latu, bet vēl divos nākamajos nopelnīs vairāk nekā 3,3 miljonus latu.

Kā zināms, konkursa vēlāko uzvarētāju – AS Vitronic Baltica padomes loceklis Sergejs Borisovs pagājušā gada 20. aprīlī vēstulē Mūrniecei lūdza, „lai neaizkavētu iepirkuma procedūru pārāk ilgi, nodrošināt atbalstu un maksimālu labvēlības režīmu uz jaunākajām tehnoloģijām balstīto inovatīvo un izcili kvalitatīvo PoliScan iekārtu tipa apstiprinājuma sertifikāta (-u) saņemšanas procesā”. Savukārt no Mūrnieces rezolūcijas, kas uz vēstules bija uzlikta ārkārtīgi operatīvi – jau dienu pēc dokumenta parakstīšanas, izrietēja, ka ministre, kuras vadītā ministrija iepriekš bija lobējusi līguma noslēgšanu ar minēto kompāniju vispār bez konkursa, ir atbalstījusi faktiski visus Vitronic lūgumus un „lūgusi”. Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietniekam Viktoram Elksnim tos „atrisināt”.

Taču, neraugoties uz šiem faktiem, Iekšlietu ministrijas oficiālā nostāja arī pēc Mūrnieces aiziešanas ir: „Ministrijas rīcībā nav informācijas, ka L. Mūrniece būtu iejaukusies konkursa norisē un būtu pieprasījusi mainīt konkursa nosacījumus.” Plašāk komentēt minētos faktus ministrija atteicās arī tagad, uz precizējošiem jautājumiem atbildot ar „konkursa norise ir ministrijas Iepirkumu komisijas pārziņā un ministres rezolūcija nav ietekmējusi konkursa norisi” un „ministrijas rīcībā nav informācijas, ka L. Mūrniece būtu iejaukusies kāda konkursa norisē”.

Pietiek no Iekšlietu ministrijas vēlējās noskaidrot arī to, vai saistībā ar konkursa uzvarētāju - Vitronic piedāvātajām fotoradaru tehnoloģijām Iekšlietu ministrija ir lietas kursā par problēmām, kādas šo tehnoloģiju izmantošana ir atklājusi Austrālijā 2010. gadā un ASV 2011. gadā, kā arī - vai tām ir atrasts risinājums. Kā izriet no pašlaik Aigara Štokenberga vadītās ministrijas atbildes, tai esot pieticis ar uzvarētāju apliecinājumu, ka viss ir kārtībā: „Vitronic ministrijai ir apliecinājis, ka informācija par problēmām ar iekārtu izmantošanu nav patiesa.”

Kā jau ziņots, uzvarējušajā uzņēmumu apvienībā aiz juridiskajām personām atrodami tādi cilvēki kā Rīgas mēra Nila Ušakova ārštata padomnieks ekonomikas un attīstības jautājumos Ēriks Teilāns (Vitronic Baltica) un tagadējais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītājs, Mūrnieces partijas biedrs Valdis Lokenbahs (Komerccentrs DATI grupa).

Turklāt Teilāna loma uzvarējušajā uzņēmumu apvienībā vēl būtiski palielinājusies. Saskaņā ar Lursoft datiem līdz šā gada marta beigām Teilānam AS Vitronic Baltica piederēja 75% akciju, bet nu to apjoms palielinājies līdz 96,43%. Savukārt Vācijā reģistrētajam VITRONIC Dr.-Ing. Stein Bildverarbeitungssysteme GmbH, kas nodrošinot pretrunīgi vērtētās jaunās ātruma mērīšanas tehnoloģijas, līdzdalība uzņēmumā no 25% sarukusi līdz 3,57% akciju.

Pēc pēdējām ziņām, pagaidām līgums ar konkursa uzvarētājiem vēl nav noslēgts, jo tiek risinātas dažādas formalitātes.

Novērtē šo rakstu:

0
0