Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir sācis pārbaudi par bijušā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja Kristapa Zakuļa iespējamo komercdarbības ierobežojumu neievērošanu, sākot darbu jaunizveidotās Luminor bankas valdē. Pats Zakulis no jebkādiem komentāriem šai sakarā atsakās.

Likuma \\\"Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā\\\" 10. panta 7. daļa noteic, ka „valsts amatpersonai divus gadus pēc tam, kad tā pieņēmusi lēmumu vai piedalījusies lēmuma pieņemšanā par publisko iepirkumu, partnerības iepirkumu, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu vai koncesiju, par publiskas personas finanšu līdzekļu piešķiršanu vai veikusi uzraudzības, kontroles vai sodīšanas funkcijas, vai administrējusi maksātnespējas procesu, ir aizliegts iegūt tāda komersanta mantu, kā arī kļūt par tādas komercsabiedrības dalībnieku, akcionāru, biedru vai ieņemt amatus komercsabiedrībā, attiecībā uz kuru šī valsts amatpersona, pildot savus pienākumus, pieņēmusi lēmumu vai piedalījusies lēmuma pieņemšanā par publisko iepirkumu, partnerības iepirkumu, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu vai koncesiju par publiskas personas finanšu līdzekļu piešķiršanu vai veikusi uzraudzības, kontroles vai sodīšanas funkcijas, vai administrējusi maksātnespējas procesu”.

Tas nozīmē, ka Zakulim divus gadus pēc amata pamešanas ir aizliegts ieņemt amatu visās tajās bankās, attiecībā uz kurām viņš kā FKTK vadītājs ir „pieņēmis lēmumu vai piedalījies lēmuma pieņemšanā par publisko iepirkumu, partnerības iepirkumu, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu vai koncesiju par publiskas personas finanšu līdzekļu piešķiršanu vai veikusi uzraudzības, kontroles vai sodīšanas funkcijas, vai administrējis maksātnespējas procesu”.

Kā rāda Zakuļa amatpersonas deklarācija Valsts ieņēmumu dienesta publiskajā datu bāzē, viņš līdz pat 2016. gada 28. janvārim ir ieņēmis kredītiestāžu uzraudzības iestādes – FKTK priekšsēdētāja posteni. Viņa vadībā FKTK uzraudzīja visas Latvijas komercbankas.

Tiesa, Zakuļa pilnvaru laikā nekāda Luminor banka vēl nemaz nepastāvēja. Taču, kā rāda Lursoft Uzņēmumu reģistra informācija, uzņēmuma ar nosaukumu Luminor Bank, AS iepriekšējais nosaukums ir AS DNB Banka. Tas nozīmē, ka banku, kas tagad darbojas ar Luminor nosaukumu, Zakuļa vadītā FKTK ir uzraudzījusi, un, ja viņa vadībā tā pieņēmusi kādus lēmumus attiecībā uz šo banku, Zakulis nav bijis tiesīgs divus gadus pēc amata pamešanas sākt darbu šajā kredītiestādē.

Nu šī informācija ir nonākusi arī KNAB redzeslokā. „Informējam, ka, izvērtējot iesniegumā minēto informāciju, Birojs savas kompetences ietvaros ir uzsācis pārbaudi par Kristapa Zakuļa iespējamo komercdarbības ierobežojumu neievērošanu,” informē KNAB.

FKTK gan ir publiski apgalvojusi, ka Zakulis pēdējos lēmumus par „konkrētajiem tirgus dalībniekiem” esot pieņēmis pirms vairāk nekā diviem gadiem, taču sīkākus paskaidrojumus par to, kā FKTK vadītājam ir izdevies nepieņemt lēmumus par vienu konkrētu banku (un arī jaunajai bankai pievienoto Nordea filiāli Latvijā). Tāpat no FKTK paziņojuma izriet, ka Zakulis par Luminor valdes locekli ir kļuvis ar tās piekrišanu.

Novērtē šo rakstu:

0
0