Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Koalīcijā starp Vienotību un Zatlera reformu partiju (ZRP) jau aizvadītā gada nogalē panākta neformāla vienošanās, ka drīzumā tiks nomainīti vai amatos pārapstiprināti visi astoņi Rīgas un Ventspils brīvostu valžu locekļi, kurus darbam virzījušas ministrijas, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Tomēr pašlaik Vienotība, kuras ietekme lielajās ostās samazināsies, nesteidzas pildīt šo neformālo vienošanos. Vairāku valdes locekļu nomaiņa brīvostās arī nozīmētu kara pieteikšanu Ventspils mēram Aivaram Lembergam, uz ko Vienotība, iespējams, nav gatava.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, no amatiem brīvostu valdēs būtu jāšķiras ne tikai Lemberga zaļo zemnieku cilvēkiem, bet arī atsevišķiem Vienotības pārstāvjiem. Pēc likuma darbam ostu valdēs pārstāvjus virza Finanšu ministrija (FM), Ekonomikas ministrija (EM), Satiksmes ministrija (SM) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). EM, kura pirms vēlēšanām bija Vienotības rokās, nu pārgājusi ZRP, kura koalīcijas partnerim jau neformālās sarunās darījusi zināmu nodomu nomainīt EM virzītos pārstāvjus abu lielo brīvostu valdēs.

Pašlaik Rīgas un Ventspils brīvostās Vienotībai ir kopumā četri pārstāvji – EM virzītais Olafs Pulks un FM virzītais Ēriks Škapars (attēlā kopā ar Edgaru Jaunupu) Rīgas brīvostas valdē un FM virzītā Sandra Bukane un EM virzītais Antons Vjaters Ventspils brīvostas valdē. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, koalīcijas partneriem darīts zināms, ka Rīgā varētu tikt nomainīts Pulks, kura kompetence ostu darbībā ir apšaubīta, un Ventspilī – Vjaters, kurš kopā ar Bukani nekādā veidā neesot apgrūtinājuši Lemberga saimniekošanu Ventspils brīvostā. Pulka un Vjatera vietā stātos ZRP deleģēti pārstāvji. Pulks Pietiek apgalvoja, ka nav informēts par šādu koalīcijas vienošanos.

Lai nesarežģītu attiecības starp koalīcijas partneriem, spriests, ka valdība par jaunu pārstāvju apstiprināšanu ostu valdēs un atsevišķu līdzšinējo pārstāvju pilnvaru pārapstiprināšanu varētu lemt vienlaicīgi. ZRP tas ļautu izvairīties no kritikas par labi apmaksātu amatu dalīšanu jau neilgi pēc nokļūšanas valdībā. Savukārt Vienotība kā premjera partija izvairītos no iespaida radīšanas par domstarpībām koalīcijā, jo pāris tās cilvēku ostās tiktu nomainīti ar ZRP deleģētiem. Tādā gadījumā publiskajā telpā arī nonāktu personāliju kompetences un līdzšinējās darbības izvērtējums.

Ja Vienotība turētos pie šīs vienošanās, no amatiem šķirtos arī četri tās iepriekšējo koalīcijas partneru Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) virzītie pārstāvji, kas būtu pielīdzināms kara uzsākšanai pret Lembergu. ZRP pārstāvji apliecinājuši, ka ir uz to gatavi, par ko liecina nodoms darbam Ventspils brīvostas valdē virzīt Lemberga opozicionāru Aivi Landmani. Savukārt Vienotības politiķi ZZS saskata kā iespējamus sadarbības partnerus koalīcijā vēl šīs Saeimas laikā. Amatus Rīgā būtu jāpamet VARAM virzītajam Viesturam Sileniekam un SM virzītajam Jurim Vaskānam, bet Ventspilī – SM virzītajam Artim Stuckam un VARAM virzītajam Vilim Avotiņam.

Bez ietekmes mazināšanās abās lielajās brīvostās un attiecību bojāšanas ar zaļo zemnieku saimnieku Lembergu, piekrītot izmaiņām ostu valdēs Vienotība arī riskētu ar amatu pārdales sarežģījumiem. Tā kopā ar ZRP sašķēlušo deputātu sešinieku, kā zināms, uzņēmusies politisko atbildību pār SM. Kuluāru informācija liecina, ka sešinieka neformālais līderis Klāvs Olšteins jau pirms laika izvirzījis pretenzijas uz tiesībām ietekmēt kandidātu izvēli darbam Rīgas un Ventspils brīvostās, kurus deleģētu SM.

Novērtē šo rakstu:

0
0