Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kriminalizējot privātpersonu mēģinājumus nepieļaut savu klātienes sarunu un telefonsarunu noklausīšanos pat privātīpašuma - mājas vai dzīvokļa ietvaros - un nosakot par to kriminālatbildību un līdz pat divu gadu cietumsodu, Valda Dombrovska valdība "piemirsusi" Eiropas Savienības regulā noteikto, kas tomēr dod privātpersonām tiesības aizsargāt no ziņkārīgām ausīm savu sarunu privātumu.

Kā kļuvis zināms Pietiek, Drošības policijā pēdējā laikā sākti vairāki kriminālprocesi pret personām, kas, uzstādot savās mājās vienkāršākas vai sarežģītākas ierīces, kas traucē tur slepeni uzstādītu mikrofonu un citu noklausīšanās ierīču darbību, šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar, kā zināms, aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos.

Oficiālus skaidrojumus no Drošības policijas Pietiek nav izdevies saņemt, taču neoficiāli zināms, ka kriminālprocesu sākšanai ir "radoši" izmantots Krimināllikuma 237.1 pants, kas stājies spēkā 2009. gada rudenī, - "Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana".

Pants paredz kriminālatbildību "par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, vai par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu".

Par šādiem pārkāpumiem  paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Pietiek norādījuši vairāki juristi, interesanti, ka par „parasto” stratēģisko preču aprites pārkāpšanu šajā Krimināllikuma pantā ir paredzēta atbildība tikai būtiska kaitējuma radīšanas gadījumā, bet par to preču apriti, kas saistītas ar operatīvo darbību, kriminālatbildība iestājās arī bez būtiska kaitējuma.

No Krimināllikuma gan varētu saprast, ka šis pants attiecas tikai uz operatīvās darbības pasākumiem radītām iekārtām - tātad tādu aparatūru, kas domāta citu personu izsekošanai un izspiegošanai.

Arī Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums ir ļoti vispārīgs, un tā 5.1 pants. "Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprite" nosaka tikai:

"Fiziskajām personām aizliegts iegādāties, glabāt un lietot Latvijas Republikas Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētas, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumentus un to komponentus (turpmāk — speciālās ierīces)."

Taču šis likums nosaka, ka ir jāizveido speciāli noteikumi, kuros kā pielikums ir ietverts "Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts". Kā noskaidrojis Pietiek, Valda Dombrovska valdība šādu sarakstu arī ir apstiprinājusi, tajā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu.

Šajā pielikumā Ministru kabineta 25.08.2008. noteikumiem Nr.673 redakcijā, ko Dombrovska valdība grozījusi ar Ministru kabineta 24.11.2009. noteikumiem Nr.1334, ir uzskaitīts liels daudzums ierīču, kas viennozīmīgi domātas "informācijas ieguvei slēptā veidā".

Taču vienlaikus Dombrovska valdība nodrošinājusi, ka kriminālatbildība var tikt piemērota ne tikai personām, kas interesējas par citu noslēpumiem, bet arī cilvēkiem, kuri vēlas nodrošināt paši savu privātumu. Kā izrādās, šajā sarakstā uzskaitītas arī "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai" - speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori.

Tas, kā Pietiek apliecinājuši juristi un kā liecina arī informācija par Drošības policijas sāktajiem kriminālprocesiem, nozīmē, ka līdz pat diviem gadiem cietumā Latvijā var piespriest jebkurai personai, kura iegādājusies eBay, piemēram, ierīcīti, kas izdod nejauku troksni, kurš neļauj telpās slepus novietotiem mikrofoniem ierakstīt tajās notiekošu sarunu.

Taču, ļoti iespējams, kriminalizējot privātpersonu vēlmes aizstāvēt savu privātumu, Dombrovska valdība ir "piemirsusi" ES normatīvus un regulas, vienlaikus atsaucoties uz tādiem ES normatīviem, kuros pretdarbība operatīvajiem pasākumiem nemaz nav minēta

Pirmkārt jau valdības apstiprinātajā "Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā" saistībā ar iekārtām un ierīc;em operatīvās darbības pasākumu traucēšanai"  ir atrodama norāde: "Sk. Eiropas Savienības Kopējo militāro preču sarakstu." Šajā sarakstā patiesībā nemaz nav pieminētas "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai".

Vienīgais, kas attāli atgādina Dombrovska valdības apstiprināto sarakstu, ES Kopējā militāro preču sarakstā ir šī sadaļa:

"ML11 Elektroniskas ierīces, kas nav minētas citur ES Kopējā militāro preču sarakstā, un speciāli tām paredzētas detaļas:

a. elektroniskas ierīces, kas speciāli izstrādātas militāram lietojumam;

Pozīcijā ML11.a. ietilpst:

a. elektroniskas pretpasākumu un pretpasākumu apkarošanas ierīces (t.i., ierīces, kas izstrādātas, lai raidītu traucējošus vai nepareizus signālus radariekārtām vai rāciju uztvērējiem, vai citādi traucētu pretinieka elektronisku uztvērēju, tostarp pretpasākumiem paredzētu ierīču, arī traucēšanas un traucējumu novēršanas ierīču uztvertspēju, darbību vai efektivitāti);

b. frekvenčjūtīgas vakuuma lampas;

c. elektroniskas sistēmas vai iekārtas, kas izstrādātas, lai militāras izlūkošanas vai drošības vajadzībām novērotu un uzraudzītu elektromagnētisko spektru, vai arī, lai neitralizētu tādu novērošanu vai uzraudzību;

d. zemūdens pretpasākumi, arī akustiskas un magnētiskas radiotraucēšanas ierīces un mānekļierīces, ar ko sonāriem raidītu traucētājus vai nepareizus signālus;

e. datu apstrādes drošības iekārtas, iekārtas datu drošībai un pārraidei, un signāllīniju drošības ierīces, kas izmanto datu ciparu kodēšanas procesus;

f. identifikācijas, autentifikācijas un kodēšanas iekārtas, un iekārtas kodu atslēgu apsaimniekošanai, izgatavošanai un izplatīšanai;

g. vadības un navigācijas ierīces;

h. troposfēras ciparu radiosakaru pārraides ierīces;

i. signālu pārtveršanai speciāli izstrādāti ciparu demodulatori".

Latvijas stratēģiskas nozīmes preču aprites normatīvajos aktos ir atsauce arī uz ES regulām: "Sk. Padomes 2000.gada 22.jūnija Regulas Nr. 1334/2000, ar ko nosaka Kopienas režīmu divējāda lietojuma preču un tehnoloģiju eksporta kontrolei, 1.pielikuma kategoriju – 5, otro daļu “informācijas drošība."'

Taču šajā regulā un tieši pieminētajā sadaļā "Informācijas drošība" ir atrodama arī šāda piezīme: "Saskaņā ar 5. kategorijas 2. daļu kontroli neattiecina uz izstrādājumiem, kas ir līdzi to lietotājiem un tiek izmantoti personīgām vajadzībām."

Tas, kā Pietiek apliecinājuši vairāki juristi, pēc visa spriežot, nozīmē - Dombrovska valdība nav ņēmusi vērā ES regulā norādīto, ka privātpersonai ir tiesības izmantot šādas tehniskās ierīces, kas neļauj citiem noklausīties šīs personas sarunas, ja ierīces tiek izmantotas tikai personībām vajadzībām.

Pietiek šai saistībā ir Dombrovskim uzdevis virkni jautājumu, uz kuriem atbildes vēl nav saņemtas.

Novērtē šo rakstu:

0
0