Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tie lasītāji, kam procesa detaļas neliekas interesantas, var uzreiz pāriet uz secinājumu daļu. Tie, kas vēlas “iekāpt” procesā, var lasīt visu, kas patiesībā ir tikai īss “visa” kopsavilkums.

Es vēlējos saņemt elektrību savā jaunbūvē Ikšķilē, kur visapkārt ir dzīvojamās mājas ar elektrības pieslēgumiem. AS “Sadales tīkls” klientu portālā jau laikus piesaku pieslēgumu, un 2020.gada aprīlī AS “Sadales tīkls” atsūta man tehniskos noteikumus – tādu vispārīgu tekstu, no kura var izsecināt, ka elektroapgādi regulē likumi un noteikumi. Jauki – guvu pārliecību, ka dzīvoju likumu un noteikumu regulētā valstī!

Vienlaicīgi AS “Sadales tīkls” savos noteikumos liek noprast, ka tiesiskais progress un elektrifikācija ir atnākusi arī līdz manai ielai, jo tur, lūk, var izveidot pieslēgumu – tur esot AS “Sadales tīkls” elektroietaises. Tas tā kā būtu skaidrs pat nejaušam redzīgam (bet ne aklam) garāmgājējam, jo apkārtējās mājas nav ne naturālās saimniecības, ne ar saules baterijām darbināmi off-grid īpašumi. Nav gan skaidrs, kādām konkrētām elektroietaisēm un kā man vajadzētu tām pieslēgties – pa gaisu, zem zemes vai kā citādi. Tāpēc uzdodu attiecīgus jautājumus AS “Sadales tīkls” portālā, bet atbildi nesaņemu. Tomēr AS “Sadales tīkls” portālā parādās atzīme, ka mans pieprasījums ir izpildīts.

Šādā situācijā neatliek nekas cits, kā pašam pētīt, kur un kam pieslēgties. Ielas pretējā pusē atrodu sadalni UKS-91 – tā ir tāda kaste, kur pienāk AS “Sadales tīkls” kabeļi un uzstādīti apkārtējo māju elektrības skaitītāji. Tādas kastes (veselas divas) ir arī manā ielas pusē tieši pie mana īpašuma. Topogrāfiskajā plānā, kas sastādīts 2019. gada jūlijā, redzamas gan šīs kastes, gan pazemes kabeļi, kas iet uz manu īpašumu ielas otrā pusē un beidzas pie manas saimniecības mājas, un citi kabeļi uz citiem objektiem. AS “Sadales tīkls” inženieris A.Zalāns ar savu parakstu atzinis šo topogrāfisko plānu ar visām kastēm un kabeļiem par ticamu esam. Kā gan kam tādam var neticēt!

Savukārt mana īpašuma iepriekšējā īpašnieka dokumentos atrodu, ka “mana” kabeļa piederības robeža un skaitītājs ir atradies ārpus sadalnes UKS-91. Aktu par elektroietaises piederības robežu parakstījušas AS “Latvenergo” amatpersonas A. Ancāns un K. Paršins. Tātad kabelis līdz manam īpašuma ir AS “Sadales tīkls” atbildība, jo, izgaistot monopolistam AS “Latvenergo”, monopola pārņēmēja atbildībai nevajadzētu izgaist. Atliek tik atrast kabeli un atjaunot pieslēgumu. Tāpēc AS “Sadales tīkls” portālā piesaku pieslēguma atjaunošanu konkrētā adresē, kas viņu portālā tiešām arī figurē. AS “Sadales tīkls” atsūta man pieslēguma līgumu un rēķinu par nieka 141 EUR, ko arī samaksāju cerībā drīz vien tikt pie elektrības.

Cerība izrādījās īsa - izdaru kontrolrakumu savā īpašumā, lai atrastu dokumentos norādīto kabeli, bet kabeļa nav. Nu ko, rakstu AS “Sadales tīkls”, nosūtu manā rīcībā esošos dokumentus un lūdzu atrast kabeli, kas būtībā ir viņu kabelis, un pieprasu rakšanas atļauju gadījumam, ja kaut kas vēl jārok.

Pēc pāris dienām zvana AS “Sadales tīkls” elektromontieris un tuvākajās dienās sola pameklēt kabeli. Tuvākās dienas paiet, bet nav ne elektromontiera, ne kabeļa, ne rakšanas atļaujas. Zvanu uz elektromontiera tālruni, bet atbild cits elektromontieris. Iepriekšējais esot nomainīts un darba uzdevumus tas neesot viņam nodevis. Vispār esot ļoti daudz darba un liela aizņemtība. Ja es gribu, lai meklē kabeli, vajagot uz viņa tālruni aizsūtīt adresi un datumu kabeļa meklēšanai.

Wow! – man tiek dota izcila iespēja – saspringtajā COVID laikā tikt pie papildu darba elektromontiera personīgā sekretāra amatā. Šo iespēju es, protams, nekavējoties un ar lielu prieku izmantoju un gaidu elektromontieri noteiktajā vietā un noteiktajā laikā. Bet atkal nesagaidu.

Nākas secināt, ka AS “Sadales tīkls” nespēj organizēt kabeļa meklēšanu. Tāpēc AS “Sadales tīkls” portālā atkārtoti prasu izsniegt rakšanas atļauju, lai izdarītu kontrolrakumu pie AS “Sadales tīkls” sadalnes un saprastu, kā “mans” kabelis ir novietots. Šis pasākums prasa saskaņošanu ne tikai ar AS “Sadales tīkls”, bet arī ar TET, GASO un SIA “Ikšķiles māja”. No šiem visiem, izņemot AS “Sadales tīkls”, rakšanas atļauju izdodas saņemt 1-3 dienu laikā.

Lai saņemtu rakšanas atļauju no AS “Sadales tīkls”, vajag “projekta topogrāfisko plānu ar AS “Sadales tīkls” saskaņojumu vai skaņojuma sertifikātu” – tāds ieraksts parādās viņu portālā. Izskatās, ka AS “Sadales tīkls” vēlas, lai saskaņo viņu pašu saskaņoto/apstiprināto topogrāfisko plānu, ko jau vairākkārt esmu nosūtījis AS “Sadales tīkls”. Pūlos to noskaidrot, bet līdztekus mēģinu pabeigt sāgu ar zudušo kabeli.

Pēc kārtējās sarakstes, vēl pēc kādas nedēļas atbrauc cits elektromontieris meklēt kabeli. Atbrauc aizvietotāja aizvietotājs aizvietotā automašīnā, kurā nav ne skrūvgrieža, ne knaibļu, ne lāpstas, lai piekļūtu sadalnei, kas ieaugusi zemē. Apbruņojies viņš ir ar ielas satelītattēla izdruku, nevis dokumentiem, kur skaidri redzama kabeļu izvietojuma shēma. Par laimi viņam ir kabeļu detektors, bet, ak vai, kabelis spītīgi slēpjas zemes dzīlēs.

Šis elektromontieris iesaka sagaidīt aizvietoto elektromontieri, kam ir vairāk vietējās zinātības, bet kurš pašlaik esot atvaļinājumā bērna piedzimšanas sakarā. Es esmu par demogrāfisko uzplaukumu un tēva lomas stiprināšanu jaundzimušo dzīvē, tāpēc pacietīgi piekrītu sagaidīt jaunā tēva atgriešanos darbā. Tomēr jaundzimušā tēva pienākumi izrādās pārāki par elektromontiera darba pienākumiem – atvaļinājums tiek pagarināts, un nākas vien iztikt ar aizvietotāju, kas ar AS “Sadales tīkls” portāla starpniecību nāk klajā ar jaunu rīcības plānu – vajagot vēlreiz izmantot kabeļu detektoru, noskaidrot kabeļu tranšejas virzienu un izdarīt kontrolrakumu.

Spoža doma, bet kaut kur tā kā dzirdēta. Vai tik tas nebiju es, kas to biju jau izteicis pirms vairāk nekā nedēļas vai divām un tādā sakarā pieprasīju rakšanas atļauju, kas no AS “Sadales tīkls” joprojām nav saņemta un joprojām nav zināms, kāds īsti saskaņojums no AS “Sadales tīkls” ir vajadzīgs?

Arī pēdējais kabeļa meklēšanas mēģinājums neizdodas. Tajā vien konstatējam, ka plānos atzīmētais un apstiprinātais neatbilst faktiskajai situācijai – pretēji priekšrakstiem, atrodamie un pašas AS “Sadales tīkls” ieraktie kabeļi iet varen slīpi, nevis perpendikulāri pāri ielai.

Kontrolrakumu pie AS “Sadales tīkls” sadalnes elektromontieris faktiski negrib veikt – lāpstas nav, jārok vismaz viens metrs ceļa malā, jāliek brīdinājuma lentes, kas zin’, kāds vēl iebrauks bedrē utt. – tas ir apgrūtinoši. Nākas secināt, ka AS “Sadales tīkls” dokumentācijai nevar ticēt, ka AS “Sadales tīkls” darbinieki savu darbu uztver kā apgrūtinājumu un ka “manu” kabeli, visticamāk, nevarēs atrast.

No mana pieslēguma atjaunošanas pieteikuma ir pagājis vairāk nekā mēnesis, bet elektrība man joprojām nespīd. Ko darīt? Acīmredzot pašam jāorganizē jaunas tranšejas rakšana pāri ielai, vēlreiz jāprasa rakšanas atļaujas no TET, GASO un SIA “Ikšķile māja”, jo to termiņš jau drīz beigsies. Bet uz kādu tehnisko noteikumu pamata? Raksta sākumā minētie noteikumi ir vispārīgas frāzes. Jābūt konkrētajai vietai piesaistītiem dokumentiem un tehniskajiem noteikumiem.

Aizvietojošais elektromontieris iedod Ogres iecirkņa meistara telefonu – tas varēšot palīdzēt. Pēc vairākiem zvaniem un neatzvanīšanām izdodas noskaidrot, ka esot tādi konkrēti tehniskie noteikumi – tur esot sīki un smalki uzrakstīts, kas un kā, bet rādās, ka tie ir slepeni. AS “Sadales tīkls” tos man nav izsniedzis, iecirkņa meistars tos man nedrīkst izsniegt, jo tas neesot viņa kompetencē, un noteikumu sastādītāja tālruņa numuru viņš arī nedrīkstot man dot, jo tāda esot uzņēmuma politika. Esot jāzvana uz 8403. To arī daru un turpinu gaidīt, kad AS “Sadales tīkls” spēs savākties. Kamēr gaidu, līdz šim pieredzēto varu apkopot šādi:

AS “Sadales tīkls” ir izveidojis uz procesu orientētu klientu apkalpošanas sistēmu. Procesa rezultāts ir nesvarīgs. Cieņā ir formālisms.

Procesā ir iesaistītas divas publiski pieejamas IT platformas un kaut kādas slepenas iekšējas lietošanas IT platformas. Tas neatvieglo, bet apgrūtina klienta dzīvi. Darbplūsma – procesu secība un izpildāmās darbības klientam ir jāuzmin. Dokumentu uzskaite ir nepilnīga vai realitātei neatbilstoša, uz to nevar paļauties.

Klients nav vērtība, bet procesa elements. AS “Sadales tīkls” rēķina savas izmaksas, bet pilnībā ignorē klienta laiku, ko tam nākas tērēt un šķērdēt, izpildot AS “Sadales tīkls” juceklīgo procesu. Darbībām, kam vajadzētu aizņemt pāris dienas, tiek tērēts vairāk nekā mēnesis.

AS “Sadales tīkls” ierindas darbinieki, jo īpaši elektromontieri, kā Pavlova suņi tiek refleksu līmenī apmācīti reaģēt uz ārējiem stimuliem – klientu ierakstiem AS “Sadales tīkls” portālā. Ja elektromontieris atbild uz stimulu un kaut ko ieraksta atbildes sadaļā, tad tas laikam tiek uzskatīts par labu darbinieku. Darbinieka personīgā iniciatīva, atbildība, proaktīva uz klientu orientēta rīcība šādā sistēmā nav paredzēta.

AS “Sadales tīkls” darbinieki faktiski neapzinās, ko viņi dara, un AS “Sadales tīkls” kā organizācija viņiem nemāca apzināties, kā viņu rīcība izskatās klienta acīs. Viņi nesaprot, ka klientam nav jāorganizē viņu darbs. Viņi nesaprot, ka elementāra biznesa ētika prasa brīdināt/atzvanīt, ja mainās darbinieka pieejamība vai ja informācija netiks sniegta un ka AS “Sadales tīkls” darbinieka ģimenes apstākļi, atvaļinājumi un citas “problēmas” nav klienta problēmas. Viņi nesaprot, un izveidotā sistēma viņiem neliek saprast, ka klientam ir vajadzīgs rezultāts – šajā gadījumā pieslēgums, par kura lietošanu klients baros AS “Sadales tīkls” sistēmu ar savu naudu.

Personas datu aizsardzība un atsaukšanās uz klientam nezināmām kompetences robežām AS “Sadales tīkls” kalpo kā nepieņemams iegansts informācijas nesniegšanai.

Atsevišķs jautājums, protams, ir AS “Sadales tīkls” pakalpojumu izmaksas. Konkrētajā gadījumā nav saprotams, kā, atjaunojot pieslēgumu, tas ir, to, kas jau ir bijis un par ko kādreiz kāds jau vienreiz ir samaksājis, AS “Sadales tīkls” radīsies jaunas izmaksas.

Novērtē šo rakstu:

116
5