Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts akciju sabiedrības Latvenergo valde ar Āri Žīguru (attēlā) priekšgalā, kas nule saņēmusi iespaidīgu algu paaugstinājumu, uzskata, ka sabiedrībai nav nekādas daļas par to, kas ierakstīts šīs valsts kapitālsabiedrības valdes locekļu darba līgumos. Savukārt fakts, ka Latvenergo kategoriski nevēlas publiskot dokumentus, kuros būtu precīzi norādīta valdes locekļiem jaunizveidoto posteņu atbildība un pienākumi, apstiprina Pietiek rīcībā esošo neoficiālo informāciju, ka lēmums par algu palielinājumu ticis pieņemts, pirms vēl šo posteņu ieņēmējiem noteiktas it kā jaunās funkcijas.

Latvenergo un uzņēmuma valdes locekļiem atalgojumu palielinājušās Ekonomikas ministrijas tās valsts sekretāra Jura Pūces personā oficiālā versija, kā zināms, ir – uzņēmumā esot ieviests jauns funkcionālās vadības modelis, kurā ir izpilddirektoru amati, līdz ar to saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem un akcionāru (t.i. Ekonomikas ministrijas) lēmumu ir slēgti jauni līgumi un jaunajiem Latvenergo izpilddirektoriem (valdes locekļiem) alga noteikta 5000 latu apmērā, bet galvenajam izpilddirektoram (valdes priekšsēdētājam Ārim Žīguram) - 6000 latu.

„Atbilstoši Komerclikuma 302.pantam valdes locekļi vada sabiedrību tikai kopīgi un viņiem ir līdzvērtīgas lēmumu pieņemšanas, pārstāvniecības, u.c. tiesības. Savukārt direktoru pienākumi ir noteikti ar skaidri definētām atbildības jomām, pakļautībā esošām funkcijām un to administratīvo lēmumu pārraudzību. Jaunā struktūra nostiprinās korporatīvo pārvaldību, nostiprinot funkcionālās vadības modeļa ieviešanu, izveidojot galvenā izpilddirektora, komercdirektora, ražošanas direktora, finanšu direktora, administratīvā direktora pozīcijas,” Pietiek skaidroja Latvenergo preses pārstāvis Andris Siksnis.

Saskaņā ar akcionāra sapulces – tātad Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra – lēmumu, galvenā izpilddirektora amata pienākumus turpmāk pildīs Latvenergo valdes priekšsēdētājs Žīgurs, Latvenergo komercdirektora amata pienākumus - valdes loceklis Uldis Bariss, ražošanas direktora amata pienākumus - valdes loceklis Māris Kuņickis, finanšu direktores amata pienākumus - valdes locekle Zane Kotāne, administratīvā direktora amata pienākumus - valdes loceklis Arnis Kurgs.

Taču, kad Pietiek izteica vēlēšanos iepazīties ar Latvenergo dokumentiem – piemēram, amatu aprakstiem -, kas skaidri parādītu, kādas funkcijas bijušas valdes locekļiem pirms algu palielināšanas un kādas tiem nākušas klāt kā izpilddirektoriem, izrādījās, ka uzņēmums tādus nespēj uzrādīt. Žīgurs pat pēc atkārtotas jautājuma uzdošanas izlikās, ka vienkārši nesaprot, kas viņam tiek jautāts.

Savukārt uzņēmuma preses pārstāvis pēc ilgākas tincināšanas atklāja Latvenergo vadības skaidrojumu, ka jauno amatu apraksti tiešām nemaz nav apstiprināti, jauni līgumi ar uzņēmuma vadības pārstāvjiem nav slēgti, bet valsts kapitālsabiedrības Latvenergo valdes locekļi uzskata, ka ar viņiem slēgto līgumu saturs ir viņu privāta lieta, par kuru sabiedrībai nav nekādas daļas.

Izrādījās, ka arī pēc algu palielināšanas Latvenergo nav neviena oficiāli apstiprināta dokumenta, kurā būtu precīzi aprakstītas jauno izpilddirektoru jaunās funkcijas un pienākumi. Latvenergo preses pārstāvis spēja minēt vienīgi to, ka katrs no jaunajiem direktoriem atbildot par noteiktu „funkciju grupu” – tā, piemēram, finanšu direktora atbildībā esošā „funkciju grupa” esot „Biznesa plānošanas un kontroles funkcija, Finanšu un kredītu vadības funkcija, Grāmatvedības funkciju, Risku vadības un apdrošināšanas funkcija”.

Ne Žīgurs, ne kāds cits no Latvenergo vadības nespēja paskaidrot, vai tiešām varētu būt bijis tā, ka līdz šim par, piemēram, uzņēmuma „grāmatvedības funkciju” vai „finanšu un kredītu vadības funkciju” Latvenergo vadībā neviens vispār nav atbildējis un rūpējies un tikai tagad līdz ar jauno izpilddirektoru izveidi uzņēmumā kāds beidzot sāks vadīt grāmatvedību.

Tā vietā uzņēmuma preses pārstāvis, paužot Žīgura viedokli, skaidri paziņoja – Latvenergo vadība uzskatot, ka par šādiem jautājumiem sabiedrībai neesot nekādas daļas. Uzņēmuma darbinieka darba līgums esot „privāttiesiska rakstura līgums, un tas netiek publiskots”.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, kā Pietiek paskaidroja viņa preses pārstāve Daiga Grūbe, „par ekonomikas ministra prombūtnē AS Latvenergo akcionāru sapulcē pieņemtajiem lēmumiem, to argumentāciju un pamatojumu ir uzdevis sniegt paskaidrojumus valsts kapitāla daļu turētājam - Ekonomikas ministrijas valsts sekretāram Jurim Pūcem”.

Savukārt premjers Valdis Dombrovskis jau otro dienu formulē atbildes uz Pietiek jautājumiem, vai viņš ir pārliecinājies, ka Latvenergo un citu lielo valsts kapitālsabiedrību, kuru vadībai palielināts atalgojums, valdes locekļu jaunajos amata aprakstos minētas funkcijas, ko iepriekš attiecīgās personas nav veikušas, vai Dombrovskis ir pārliecinājies, ka šādi amata apraksti vispār ir tikuši sastādīti, un vai Ministru prezidents veiks kādas darbības sakarā ar Latvenergo vadības nevēlēšanos atklāt šos aprakstus vai atzīt to neesamību.

Novērtē šo rakstu:

0
0