Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kurināmā, degvielas, elektrības, izejvielu un rezultātā pārtikas cenu kāpums jau ietekmē un ietekmēs vēl vairāk katru Latvijas iedzīvotāju. Viennozīmīgi visvairāk cietīs mazturīgo iedzīvotāju grupa, kā arī ģimenes, kurām paralēli bērnu skološanai ir vēl hipotekāro maksājumu slogs. Šis rudens būs skarbs, un mēs visi būsim vienā laivā – pensionāri, skolotāji, uzņēmēji, politiķi neatkarīgi no statusa un līdzšinējā ieņēmumu līmeņa. Ja tā laiva (valsts ekonomika) grims, tad mums visiem ir risks atrasties jūras dibenā.

Ekonomiskā spriedze radīs dažādus valsts iekšējos drošības riskus, sākot ar noziedzības līmeņa pieaugumu. EŠobrīd nav un nevar būt vienas burvju nūjiņas, kā šo krīzi novērst, bet ir skaidrs, ka jau "vakar" valdībai vajadzēja iedarbināt krīzes pārvarēšanas scenāriju. Ar pensiju indeksāciju, minimālās algas palielināšanu un vienreizējiem pabalstiem nepietiks. Šobrīd jāapvieno valsts gudrākās galvas, un jāmeklē risinājumi.

Es prognozēju šādus riskus, kas mūs sagaida rudenī: pasliktināsies kriminogēnā situācija valstī, uzņēmēji cīnīsies ar bankrota riskiem un daudzi šai cīņā zaudēs. Līdz ar to pieaugs bezdarbs. Diemžēl šai cīņā zaudēs arī maznodrošinātie un ģimenes ar bērniem, hipotēku bagāžā un vecākiem, kuriem jāpalīdz. Mums ir risks pieredzēt, sākot no zādzību, laupīšanu skaita pieauguma līdz pat sabiedrības nemieriem.

Ja cilvēkiem nebūs, par ko nopirkt maizi un sagādāt sev siltumu, cilvēkos strauji pieaugs neapmierinātība. Šis ir tikai loģisks secinājums. Izaicinājumu priekšā būs uzņēmēji, jo līdz šim pat veiksmīgās nozarēs strādājoši biznesi saskarsies ar reāliem bankrota riskiem. Tas savukārt veicinās ēnu ekonomikas attīstību, jo ekonomēts tiks uz nodokļu rēķina. Bankrotēs mājsaimniecības, ņemot vērā pieaugošās izmaksas, kas neatcels ikmēneša maksājumus par banku sniegtajiem kredītiem.

Šodien svarīgi uz ekspertu viedokļiem balstīti gudri valdības lēmumi. Esmu pārliecināts, ka šobrīd nopietni jāizvērtē pievienotās vērtības nodokļa atcelšana uz konkrētu laika posmu noteiktam pārtikas preču grozam, nevis opozīcijas ieteikums uzreiz "jāizmet mēslainē". Piekrītu, ka šis lēmums atstās būtisku ietekmi uz valsts budžeta ieņēmumiem, tai pašā laikā esmu pārliecināts, ka ir tēriņi, no kuriem mēs spējam un varam atteikties.

Par drošības spilveniem jādomā ne tikai uzņēmēju, mājsaimniecību, bet arī valsts pārvaldes līmenī. Jāizvērtē, kur varam "savilkt jostas" un samazināt izdevumus. Ir jāapsver iespēja palielināt akcīzes nodokli atsevišķiem produktiem, piemēram, alkoholam, cigaretēm, arī e-cigaretēm utt. Atkārtoti jāizvērtē jautājums par obligāto biodegvielas piejaukumu. ZZS frakcijas priekšlikums no 1.aprīļa atcelt šī regulējumu stāšanos spēkā tika noraidīts, neskatoties uz faktu, ka šis regulējums palielinās spiedienu uz pārtikas cenām.

No valdības spējas tālredzīgi un pārdomāti jau šodien pieņemt gudrus lēmumus, vadoties nevis no ekseļa tabulā redzamiem skaitļiem, bet, ieklausoties ekspertu padomos, un citu valstu pieredzē, vārda tiešā nozīmē ir atkarīga mūsu spēja izdzīvot.

Novērtē šo rakstu:

118
33