Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc paviršās brošūras "Brālība kvadrātā", kurā nav analizēti pat publiski pieejamie avoti par Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča ģimeni, rodas jautājums, vai arī čekista Borisa Rimšēviča kundze Ārija Rimšēviča, kas ir istrebīķeļa jeb nacionālo partizānu slepkavotāja Alfrēda Graša dzimtā dzimusī Ilmāra Rimšēviča māte, savulaik PSRS okupācijas un totalitārisma apstākļos bijusi spiesta slavināt Staļinu un komunisma ausmu.

Nelielu ieskatu sniedz Viļakas rajona laikraksta "Latgales zemnieks" 76 (690). numurs, 1950. gada 22. jūnijā, 2. lappusē publicētais kvēlais uzsaukums "Pionieru salidojumam rūpīgi gatavojāmies", kas ietver visu - gan kolchozus, gan Ļeņinu, gan Staļinu, un, protams, saulaino komunismu. Savukārt brošūras autorei vēlam uzlabot techniku... ir daudz vēl jāstrādā, lai mēģinātu uzrakstīt pirmo īsto grāmatu pēc šīs brošūras.

Mēs cik vien rūpīgi varējām gatavojāmies pionieru salidojumam. Ikviens mūsu vienības pionieris saprata, ka šai pionieriem tik svinīgā dienā
parādīsim visa mācību gada rezultātus mūsu darbu un sekmes.

Mēs, Mičurina pēcteči, pionieru salidojumā pastāstījām par darbu izmēģinājumu lauciņos, kā savācam herbārijus un dažādas kolekcijas ekskursijās, kā ekskursijas palīdz iepazīties ar Dzimtenes dabu un to vēl vairāk iemīļot. Mēs pastāstījām, ar kādu mīlestību mēs apkopjam mūsu mazās zivtiņas, kas peld mūsu iekārtotos akvārijos, kā rūpējamies par mazajiem ezīšiem grauzēju ķērājiem.

Mēs, tūristi, nekad neaizmirsīsim, bet turēsim dārgu lielā Ļeņina novēlējumu mīlēt un pētīt savu dzimto zemi, augt par īstiem padomju zemes patriotiem. Šo novēlējumu arī izpildām. Šai jaukajā tūrisma laikā — vasarā, mēs esam apceļojuši un izpētījuši vairākas vietas, bet ejot atpakaļ uz mājām, mēs iegriežamies kolchozos, kur kolhozniekiem cenšamies palīdzē darbā kopīgās saimniecības celšanai. Kolchoznieki labprāt noskatās arī mūsu mākslinieciskos priekšnesumus, iestudētās ludziņas, noklausās deklamācijas, dziesmas.

Mēs rūpīgi strādājām pie darba „Viļakas apkārtnes revolucionārā vēsture”. Šī darba materiālus mēs savācām no vecajiem mūsu rajona revolucionāriem, kas mums pastāstīja daudz vērtīga par mūsu rajona vēsturi. Dzirdot, kā mūsu vectēvi un vecmāmiņas cīnījušies par darbaļaužu laimi, vēl stiprāka kļūst arī mūsu Dzimtenes mīlestība, vēl cietāka kļūst griba darīt visu Dzimtenes tālākajam uzplaukumam darīt visu, lai Dzimtene kļūtu vēl stiprāka, lai nekad darbaļaužu laimi nekas neaptumšotu.

Par visu to mēs pastāstījām pionieru salidojumā. Cenšamies sev ieaudzināt vienu no labākajām ļeņinieša īpašībām neapmierināšanos ar sasniegto. Mēs neapmierināmies. Pastāvīgi tiecamies uz jauniem panākumiem. Tūlīt pēc salidojuma mēs no jauna ņemsim plecos mugursomas un dosimies savākt materiālus par Viļakas pagātni, pētīt un meklēt, ko slēpj sevi dzimtā zeme. 

Pionieri techniķi neatpaliek no lielā darba. Mēs atceramies biedra Staļina kādreiz teiktos vārdus, ka "technika izšķir visu"*. Tas tikai norāda uz technikas milzīgo lomu mūsu Dzimtenes dzīvē. Mēs zinām, ka technika ir tā, ar kuras palīdzību noārdīs robežu starp pilsētām un laukiem, starp garīgo un fizisko darbu. Technika - varenākais ierocis cilvēka rokās cīņai par pilnīgu uzvaru pār dabu.

Mēs pionieru salidojumam pagatavojām albumus. Galvenie no tiem: PSRS republikas, Ļeņina un biedra Staļina dzīve, Pilsēta varone, Padomju sieviete un Komjaunieši varoņi lielajā Tēvijas karā. Katrs pionieru posms savācis daudz folkloras: teikas, pasakas, miklas, tautas dziesmas, parunas, sakāmvārdus.

Mēs, jaunie ļeņinieši, neaizmirstam, ka mūsu galvenais uzdevums teicami mācīties, būt citiem bērniem par paraugu. Mūsu sociālistiskai Dzimtenei, komunisma celtniecībai vajadzīgi izglītoti cilvēki, kas spētu veikt lielus un atbildīgus uzdevumus.

Mēs arī turpmāk strādāsim tā, lai visas tautas pasaulē ātrāk sasniegtu saulaino komunismu!

Ārija Grase, Viļakas pilsētas 7-gadīgās skolas ar latviešu mācību valodu pionieru vienības padomes priekšsēdētāja,

Viļakas rajona laikraksta "Latgales zemnieks" 76. numurs, 1950. gada 22. jūnijā, 2. lpp.

* - patiesībā, kā norādījis mācītais teologs Josifs Besas dēls Džugašvili, visu taču izšķir kadri, tādi brīvvalsts nacionālās banku prezidenti, kas nāk no staļinistu ģimenēm - aut. piez.

Dokumenti

Foto

Novērtē šo rakstu:

84
23