Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijā pazīstamās lauksaimniecības uzņēmumu grupas Agrolats Holding īpašnieku – Paškausku ģimenes pārstāvim piederoša SIA LU Invest Ukrainā piedzīvojusi desmitiem miljonus eiro izmaksājušu reiderisma gadījumu, kura īstenotājs ir bijis Latvijā uzņēmēja Kārļa Cerbuļa pārstāvētais ASV investīciju fonds NCH Capital (iepriekš labāk zināms kā New Century Holdings).

Kā liecina informācija no Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm, kur tiek izvērtēts notikušais, pirms gandrīz četrpadsmit gadiem, 2006. gada beigās šajā valstī lauksaimniecības uzņēmumu nodibināja NCH Capital ārzonas kompānija Trittico Holding Limited un Latvijas akciju sabiedrība Dobeles dzirnavnieks.

Taču jau nepilnu gadu vēlāk Dobeles dzirnavnieka vietā nāca cits Latvijas uzņēmums – Vitautam Paškauskam piederošā SIA LU Invest, bet pēc mēneša, kad par Golden Sunrise (Agro) ģenerāldirektoru apstiprināts Latvijas puses pārstāvis Valdis Muižnieks, viņš saņēma 4% uzņēmuma kapitāldaļu.

Pat ņemot vērā šos 4%, Latvijas puse bija mazākumā: Trittico Holding Limited nomainījušajai Kiprā reģistrētajai ārzonas kompānijai Unagro Finance Limited piederēja 50,01% uzņēmuma kapitāldaļu, bet LU Invest un V. Muižniekam kopā – 49,99%. Tomēr pušu tiesības un pienākumi bija pietiekami stingri reglamentēti, tostarp arī mazākuma īpašnieku tiesības, - piemēram, tieši viņiem bija tiesības nominēt uzņēmuma ģenerāldirektoru.

Kā liecina Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu informācija, jau 2010. gadā NCH Capital rīcība, „optimizējot” dažāda veida izmaksas, ir sākusi radīt aizdomas Latvijas puses partneros. Aizdomīgās darbības galvenokārt skārušas divas uzņēmuma pamatdarbības – izejvielu iepirkumus un saražoto graudu pārdošanu.

Laikam ejot, šos procesus aizvien vairāk pārņēmuši NCH Capital pārstāvji, faktiski apejot Golden Sunrise (Agro) oficiālo ģenerāldirektoru. Izejvielas bieži vien iegādātas par nepamatoti augstām cenām, savukārt graudu pārdošanas cena bijusi aizdomīgi zema.

Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu apkopotā informācija gan liecina – tas nenozīmē, ka NCH Capital pārstāvji izvēlējušies tīši ciest zaudējumus. Tieši pretēji, NCH Capital pārstāvji, kas kontrolējuši gan izejvielu piegādes, gan arī graudu iepircējus – ārzonas kompānijas, ir devuši priekšroku peļņu gūt caur tām, saviem Latvijas partneriem un Golden Sunrise (Agro).

Pēc pagaidām oficiāli neapstiprinātām ziņām, Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu rīcībā ir nonākusi arī V. Muižnieka sarakste ar kāda NCH Capital ārzonas kompāniju ķēdē iesaistīta uzņēmuma finanšu direktori, kura nepārprotami apliecina šādu finanšu shēmu esamību un to, ka peļņa tiek gūta ārzonas kompānijās Kiprā, apejot Latvijas partnerus, kuriem paliek tikai zaudējumi.

Situācija kļuvusi pilnīgi skaidra 2017.-2018. gadā, kad atklājies NCH Capital pārstāvju iespējamais mērķis papildus peļņas gūšanai ārzonās, - izmantot dalībnieku līgumu un tā noteiktās pirmpirkuma tiesības, lai, izspiežot Latvijas partnerus no Golden Sunrise (Agro), iegūtu to kapitāldaļas par iespējami mazāku cenu.

Šis pieņēmums guvis apstiprinājumu 2018. gada beigās, kad uz LU Invest un V. Muižnieka izteiktiem iebildumiem pret to, ka visā uzņēmuma darbības laikā tie nav saņēmuši dividendes, no NCH Capital saņemts piedāvājums atpirkt Latvijas partneru kapitāldaļas par 5 miljoniem dolāru. Sekojuši jauni piedāvājumi, kuru „griesti” bijuši 8,5 miljoni dolāru. Tikmēr Golden Sunrise (Agro) vidējā gada peļņa – kas ar finanšu shēmu palīdzība pārcelta uz ārzonām – vien bijusi aptuveni 9 miljoni dolāru, bet uzņēmuma reālā vērtība – pat vairāk nekā 70 miljoni dolāru.

Kad šie piedāvājumi noraidīti, NCH Capital pārstāvji, kā rāda Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu rīcībā esošie materiāli, īstenojuši uzņēmuma faktisku pārņemšanu. Lai gan uzņēmuma statūti noteikuši, ka dalībnieku sapulce ir lemttiesīga ar vismaz 60% kapitāldaļu īpašnieku piedalīšanos, pagājušā gada martā NCH Capital pārstāvjiem ir izdevies panākt, ka Ukrainas Uzņēmumu reģistrā tiek reģistrēts jauns Golden Sunrise (Agro) ģenerāldirektors un V. Muižnieks no šī amata tiek atcelts, kaut gan tas izlemts Latvijas partneru prombūtnē, tātad tikai ar 50,01% kapitāldaļu.

Šim reiderismam, kā liecina Ukrainas tiesībsargāšanas iestāžu informācija, palīdzējusi arī speciāli piemeklēta reģistrēšanas vieta, un rezultātā Latvijas uzņēmēji zaudējuši ne tikai reālo, bet arī formālo kontroli pār vairākus desmitus miljonu vērtu lauksaimniecības uzņēmumu. Savukārt nekādus skaidrojumus no NCH Capital pārstāvjiem pagaidām nav izdevies saņemt.

Turpmāk Pietiek tiks publicēta vēl virkne faktu saistībā ar ASV investīciju fonda rīcību attiecībā uz Latvijas uzņēmējiem.

Novērtē šo rakstu:

82
8