Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijā sevišķi smagos noziegumos apsūdzētais Ventspils mērs Aivars Lembergs un viņa dārgi apmaksātie britu aizstāvji, piektdien piedaloties kārtējā tā sauktās Londonas tiesas sēdē, esot noliegt Lemberga saistību ar a/s Latvijas kuģniecība (LK) un šī uzņēmuma miljonos vērtajiem tankkuģu frakts darījumiem, par kuriem norit tiesvedība.

Kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, piektdien britu Augstās tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesā jeb tā sauktajā Londonas tiesā notikusī sēde bijusi slēgta, līdz ar to Lemberga un viņa aizstāvju uzklausīšana tiesā neesot bijusi publiski pieejama. Jau pirms lietas izskatīšanas uzsākšanas personas, kas neesot bijušas saistītas ar Lembergu vai viņa aizstāvību, tikušas aicinātas tiesas sēdi pamest.

Tomēr, kā Pietiek izdevies noskaidrot, Lembergs un viņa aizstāvji piektdien iztaujāti par Ventspils mēra iespējamo saistību ar LK un šī uzņēmuma slēgtajiem vairākus desmitus miljonu vērtajiem LK tankkuģu frakts darījumiem.

Lemberga aizstāvība jebkādu viņa saistību ar LK frakts darījumiem centusies noliegt, vainu noveļot uz Ventspils miljonāru Oļegu Stepanovu un viņam pietuvinātām personām. Londonas tiesā neesot ticis apstiprināts, ka Lembergs bijis iesaistīts jebkādos lēmumos, kas būtu attiecināmi uz miljonos vērtajiem LK tankkuģu iznomāšanas jeb tā sauktajiem frakts darījumiem.  

To, ka bijis Londonā un gatavojas piektdienas, 20.aprīļa tiesas sēdei, ierakstā sociālā tīkla Twitter kontā apstiprinājis arī pats Lembergs (resp. persona, kas viņa vietā veic ierakstus šajā kontā). Viņa 19.aprīlī veiktais ieraksts Twiiter kontā vēsta: „Esmu Londonā. Rīt LV Kuģniecības advokāti iztaujās mani par dažādiem darījumiem saistībā ar kuģu frakta līgumiem.” Citus ierakstus par Londonas tiesas sēdes gaitu un tiesā notikušo Lembergs sociālajā tīklā nav veicis.

Pietiek jau martā rakstīja, ka, pēc vairāku avotu sacītā, Lembergs par Londonas tiesvedības procesu esot ļoti satraukts. Galvassāpes Ventspils mēram, visticamākais, radot arī fakts, ka tiesvedība Londonā viņam izmaksā ļoti dārgi.

Londonas tiesvedības dārdzību apliecinājusi arī Lemberga Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija, kas rāda, ka juridiskajiem pakalpojumiem viņš pērn tērējis gandrīz 400 tūkstošus latu, no kuriem britu mārciņās samaksāti 253,2 tūkstoši, bet eiro – 78,7 tūkstoši.

Tiesvedība Augstās tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesā Londonā notiek lietā, kur prasītājs ir LK meitasfirma Antonio Gramsci Shipping Corporation un citas kompānijas, bet pati lieta saistīta ar LK frakts darījumiem. Pašlaik saskaņā ar britu tiesas rīkojumu, ko apstiprinājusi arī Latvijas tiesa, Lembergam aizliegts jebkādā veidā atbrīvoties, rīkoties vai samazināt vērtību jebkuriem viņa aktīviem līdz 135 miljonu dolāru vērtībā. Galvenais faktiskais prasītājs šajā lietā ir a/s Ventspils nafta (VN) un tās meitasfirmas LK lielākais īpašnieks – koncerns Vitol.

Iepriekšējās tā sauktās Londonas tiesas sēdēs, kas notika no 13. līdz 17.februārim, Lembergs mēģinājis izvairīties liecināt par sev piederošo mantu, uzsverot, ka tā būs pašapsūdzība (self-incrimination) un šādas informācijas sniegšana tiesai Londonā ļaušot viņu apsūdzēt Latvijā. Britu tiesa šo Lemberga argumentu toreiz nepieņēma, tomēr atrada vidusceļu, nosakot konfidencialitāti (confidentiality orders) Lemberga atbildēm, kas nozīmē, ka Lemberga Londonas tiesā sniegtās atbildes par savu mantu nevar tikt izmantotas nekādā  citā kriminālprocesā. Noprotams, ka šo pašu „vidusceļu” Lemberga aizstāvji izmantojuši arī piektdien, kad Ventspils mēram bija jāliecina par LK.

 Par Lemberga iespējamo saistību ar LK privatizāciju, kas tikusi pielīdzināta klasiskai valsts nozagšanai, liecinājuši Ģenerālprokuratūras tiesai nodotie krimināllietas materiāli, kuri publiskoti grāmatā Kā nozagt miljardu.

2002.gada vasarā par LK lielāko īpašnieci kļuva toreiz Lemberga kontrolē esošā VN (Privatizācijas aģentūras rīkotā izsolē Rīgas Fondu biržā pārdeva 51% LK akciju par 35,7 miljoniem latu). 

Ar Lembergu saistītās krimināllietas materiāli atklājuši, ka LK privatizācijas neformālie organizatori bija Lembergs un ekspremjers, tagad likvidētās Tautas partijas dibinātājs Andris Šķēle, kuri šo „darījumu” toreiz „organizēja” kopā ar vairākiem citiem pietuvinātiem uzņēmējiem. No krimināllietas materiāliem arī izriet, ka par LK privatizāciju varētu būt maksāts trīs tolaik valdību veidojošajām partijām - Tautas partijai, Latvijas ceļam un TB/LNNK.

Novērtē šo rakstu:

0
0