Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Starptautiskās lidostas Rīga kopējie zaudējumi saistībā ar tā saukto Ryanair lietu ir lielāki nekā aizvadītās nedēļas nogalē publiski nosauktie 1,57 miljoni eiro plus vēl vairāk nekā divi miljoni eiro, - patiesā summa pat pārsniedz četrus miljonus eiro, liecina Pietiek rīcībā esošā lidostas un advokātu sarakste.

Kā izriet no šīs sarakstes, zvērinātu advokātu biroja Raidla, Lejiņš & Norcous (kas par lidostas pārstāvēšanu šajā tiesvedībā saņēmis vismaz 261 869 eiro) pārstāvis Uģis Zeltiņš lidostas Juridiskā departamenta direktori Laumu Jenču oficiāli informējis, ka ar šķīrējtiesas spriedumu piespriestā summa, kas jānomaksā lidostai, var sasniegt 2,05 miljonus eiro.

Šī summa sastāv no šķīrējtiesas atzītajiem Ryanair zaudējumiem 802 000 eiro apmērā, aviokompānijas pieprasītajiem 1,18 miljoniem eiro – šķīrējtiesas procesa izmaksām, kā arī sīkākiem Ryanair izdevumiem. Turklāt lidostas zaudējumiem jāpieskaita vēl vairāk nekā 2 miljoni eiro, ko tā uzskatīja par Ryanair parādu par aeronavigācijas pakalpojumiem, - arī šajā jautājumā šķīrējtiesa lēmusi par sliktu lidostai.

Ilgāku laiku Starptautiskās lidostas Rīga nolīgtie juristi - zvērinātu advokātu birojs Raidla, Lejiņš & Norcous par Londonas šķīrējtiesā 2014. gada pavasarī zaudēto lietu pret Ryanair apgalvoja, ka izdevumi Latvijas pusei tikai teorētiski draudot ar 802 000 eiro zaudējumu kompensāciju, ko pielēmusi šķīrējtiesa.

Sākotnēji biroja advokāts Uģis Zeltiņš, kurš bijis iesaistīts šajā un citās lidostas tiesvedībās, ziņu aģentūrai publiski apgalvoja, ka Ryanair Latvijas tiesās vēl nav prasījis Londonas šķīrējtiesas nolēmuma izpildi un, kad tas notiks, tiesa vēl varēšot piekrist vai nepiekrist tā izpildei.

Taču nu tikai lidostas sūdzība Eiropas Komisijai par to, ka Ryanair varētu būt saņēmusi nelikumīgu valsts pabalstu, ir devusi atelpas brīdi, jo Rīgas rajona tiesa ir apturējusi tiesvedību par sprieduma izpildi. Taču, tikko Eiropas Komisija beigs izmeklēšanu, nāksies maksāt. Savukārt divu miljonu parāds jau ir zaudēts neatgriezeniski.

Šiem vairāk nekā četriem miljoniem eiro vēl ir jāpieskaita milzīgās summas, ko no lidostas ir saņēmis advokātu birojs Raidla, Lejiņš & Norcous, kurš iepriekš atpazīstamību jau guvis sakarā ar piesaistīšanu valstij piederošo bankas Citadele akciju pārdošanas līguma izstrādē.

Jau 2012. gada novembrī lidostas Rīga valde izlēma par 284 574 eiro vērta līguma slēgšanu ar Raidla, Lejiņš & Norcous par juridiskās palīdzības pārstāvību tiesas lietā pret Ryanair saistībā ar 2004. gada 23. jūlijā starp Ryanair un lidostu noslēgto līgumu.

Milzīgas summas lidostai izmaksājuši Raidla, Lejiņš & Norcous pakalpojumi arī citās ar Ryanair tiesvedību saistītās lietās, kur lidosta vai Ryanair tikuši pieaicināti kā trešās personas. Piemēram, 2013. gada martā lidostas valde lēma par 42 686 eiro vērta līguma slēgšanu ar šo advokātu biroju par lidostas juridisko pārstāvību airBaltic prasībā pret lidostu ar trešo personu Ryanair par zaudējumu piedziņu.

Vēl iepriekš - 2012. gada februārī - lidostas valde lēma par Raidla, Lejiņš & Norcous pieaicināšanu juridiskai palīdzībai civillietā starp Ryanair un VAS Latvijas Gaisa satiksme, kurā lidosta Rīga ar tiesas lēmumu bija pieaicināta kā trešā persona. Saskaņā ar Pietiek rīcībā esošo informāciju advokātu birojs par šo tiesvedību saņēmis 35 597 eiro.

Latvijas valsts Starptautiskās lidostas Rīga personā 2014. gadā zaudēja Londonas šķīrējtiesas prāvā pret Īrijas zemo cenu lidsabiedrību Ryanair, un jau tad bija skaidrs, ka tā būs spiesta kompensēt 802 000 eiro zaudējumus, kā arī tiesāšanās izdevumus Londonā un Rīgā. Tāpat šķīrējtiesa piekrita, ka Ryanair nebija jāmaksā papildu maksa par aeronavigācijas pakalpojumiem.

Šie notikumi tradicionāli tiek saistīti ar kādreizējā satiksmes ministra Ainara Šlesera izdarīto politisko spiedienu, vēloties panākt Ryanair ienākšanu Rīgas lidostā un par to solot dažādus labumus. Tiesa, šis spiediens formālos dokumentos tā arī nav parādījies, - kā redzams no Pietiek šodien publicētā līguma fragmenta (attēlā), uz tā redzami dažādi paraksti, taču Šlesera paraksta gan nav.

Novērtē šo rakstu:

0
0