Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vairāki ministri šodien valdības sēdes slēgtajā daļā, lemjot par Liepājas metalurga pārdošanas plāna apstiprināšanu, varētu lūgt sēdes protokolā ietvert atrunu, ka atbalsta maksātnespējīgā uzņēmuma pārdošanu pa daļām, kā to piedāvā uzņēmuma maksātnespējas administrators Haralds Velmers, vienīgi ar nosacījumu, ja tiek nodrošināts, ka Liepājas metalurga vērtīgākais aktīvs – uzņēmums Liepājas osta LM tiek pārdots kopā ar uzņēmuma ražotni, sēdes priekšvakarā Pietiek prognozēja avoti valdības koalīcijā. Tikmēr jau janvārī vērtīgākajam no Liepājas metalurga meitasuzņēmumiem mainīta padome un valde, amatos nonākot gan ar vecajiem akcionāriem, gan politiski ietekmīgām personām saistītiem cilvēkiem.

Liepājas ostā strādājošais Liepājas metalurga meitasuzņēmums ir kārdinošs kumoss, kuram kravu pārvadājumos un pārkraušanā ieinteresēti pircēji atrastos arī bez pamatuzņēmuma ražotnes, kuras darbības atjaunošanai nāktos ieguldīt aptuveni 50 miljonus eiro. Tomēr Liepājas metalurga maksātnespējas administratoram Haraldam Velmeram, pirmdien aiz slēgtam durvīm koalīcijas partijas informējot par pārdošanas plānu, nav izdevies visus līdz galam pārliecināt, ka ostas uzņēmums tiks pārdots kopā ar ražotni. Ar 13. janvāri datētajā administratora piedāvātajā pārdošanas plānā, ko Pietiek jau publicējis, nav atrunāta AS Liepājas osta LM pārdošana, solot, ka attiecībā uz šo meitasuzņēmumu pārdošanas kārtība tiks precizēta.

Gan amatpersonas, gan potenciālo investoru pārstāvji Pietiek izteikušies, ka bez Liepājas ostas LM paša uzņēmuma pamatražotne būtu problemātisks ieguldījums. Tirgojot kopā ar ostu, Liepājas metalurgam ir reālāk piesaistīt stratēģisko investoru, bez ostas pārdot ir bezcerīgi – tikai par “metāllūžņu cenu”, Pietiek dienu pirms valdības sēdes izteicās atsevišķi ministri.

Tikmēr jau janvāra sākumā Liepājas metalurga vērtīgākajam aktīvam AS Liepājas osta LM mainīta padome un valde. Par padomes priekšsēdētāju iecelta VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdē ilgus gadus iepriekš strādājusī Inese Odiņa-Laizāne. Viņa jau sen tikusi saistīta ar iepriekšējās valdības “pelēko kardinālu” Sandru Bukani, kura neformālu ietekmi saglabājusi arī Laimdotas Straujumas valdībā. Abas savulaik kopā strādājušas VNĪ vadībā. Neoficiālas norādes ir, ka abas vieno ciešākas attiecības. Odiņas-Laizānes amatpersonas deklarācijā vairākus gadus norādīts konts kādā Portugāles bankā. Bukanu ģimenei piederošā SIA Solid Realty nodarbojies arī ar nekustamo īpašumu darījumiem Spānijas un Portugāles piekrastē.

Pietiek 12. janvārī jau informēja - kā rāda Lursoft datu bāze, 7. janvārī Liepājas ostas LM vadībā veiktas apjomīgas pārmaiņas. Uzņēmuma valdē vietu gan saglabājis valdes priekšsēdētājs Pēteris Iesalnieks, taču to zaudējis Aleksandrs Vaļums un Olafs Vītols, bet vietā nācis 1972. gadā dzimušais Gatis Svētiņš.

Savukārt par uzņēmuma padomes priekšsēdētāju kļuvusi Inese Odiņa-Laizāne, par viņas vietnieku - Mārtiņš Berķis-Bergs, bet par padomes locekļiem - Kaspars Kulbergs un Haralds Kālis. Lēmumu par šo amatpersonu nomaiņu ir bijis tiesīgs pieņemt tikai Liepājas metalurga administrators Velmers.

No jaunieceltajām uzņēmuma amatpersonām Kālim ir saskatāma tieša saistība ar Zaharjina interešu pārstāvību, kas var likt izdarīt secinājumu par to, ka Zaharjins pamazām pārņem Liepājas ostu LM savā kontrolē. Zaharjinu ģimenes advokāti ir Ainārs un Gundega Kreiči: advokāts un maksātnespējas administrators Ainārs Kreics pašlaik ir Liepājas metalurga padomes loceklis, savukārt Zaharjina dzīvesbiedres advokāte un maksātnespējas administratore Gundega Kreice, kā zināms Pietiek, ir Liepājas ostas LM galvenās grāmatvedes Ritas Gailumas meita.

Oficiāli Zaharjinu ģimenei un viņu kompanjonam Iļjam Segalam Liepājas ostā LM pieder daži procenti akciju, bet lielākais īpašnieks ir Liepājas metalurgs, kuru pašlaik pārvalda administrators Velmers.

Novērtē šo rakstu:

0
0