Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šogad ļoti cītīgi sekoju līdzi Latvijas politisko partiju priekšvēlēšanu aktivitātēm, kā rezultātā esmu nonācis pie dažiem secinājumiem, ar kuriem labprāt ar jums padalītos. Spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, esmu nonācis pie slēdziena, ka „Saskaņa” pēc vēlēšanām, visticamāk, centīsies izveidot koalīciju ar Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema pārstāvēto partiju KPV LV. 

Šajā rakstā aprakstīšu dažas epizodes, kuras mani ir novedušas līdz šādam scenārijam.

Pirmkārt, gan „Saskaņu”, gan KPV LV popularizē ar Aināru Šleseru saistītais laikraksts „Dienas Bizness”. Laikrakstā pastāvīgi tiek intervētas personas no „Saskaņas” ēnu kabineta un KPV LV premjera amata kandidāts A.Gobzems. Papildus tam arī pats A.Gobzems nekautrējas reklamēt laikrakstu savos sociālo tīklu profilos.

Otrkārt, A.Gobzems ir publiski atzinis, ka viņam nav nekādu „sarkano” līniju, ar ko dibināt koalīciju. Ņemot vērā KPV LV bezkompromisa kritisko attieksmi pret pašreizējām latviešu varas partijām, koalīcija, visticamāk, tiktu dibināta ar kādu no opozīcijas partijām, lielākā no kurām ir „Saskaņa”.

Treškārt, lai gan KPV LV sevi prezentē kā cīnītāji pret korupciju, tie ne reizi nav kritizējuši „Saskaņas” vadīto Rīgas Domi. Arī „Saskaņa”, kas aktīvi kritizē visas latviešu partijas, no KPV LV kritizēšanas ir atturējusies.

Ceturtkārt, līdzīgi „Saskaņai” A.Gobzems ar savu elektorātu komunicē divās valodās un ir organizējis diskusiju ar t.s. krievu skolu aizstāvjiem. Gan KPV LV, gan „Saskaņa” cenšas radīt iespaidu, ka to mērķis ir apvienot latviešus un krievus, lai kopīgiem spēkiem cīnītos pret valdošo eliti.

Piektkārt, abas partijas dala ļoti līdzīgus vēstījumus – „Latvija ir neizdevusies valsts”, „Latvija ir demogrāfiskā un ekonomiskā bedrē”, „Valdība neieklausās tautas vēlmēs” un tml. Gan „Saskaņa”, gan KPV LV cītīgi strādā pie tā, lai palielinātu plaisu starp politisko eliti un sabiedrību, citkārt izceļot arī to, ka pašreizējā vara ir mērķtiecīgi sašķēlusi sabiedrību latviešos/krievos, bagātajos/nabagajos, izglītotajos /neizglītotajos un tml.

Sestkārt, abām partijām ļoti līdzīga PR stratēģija. Tā vietā, lai paļautos uz lielu mediju (izņemot „Dienas Biznesu”) piedāvātajiem pakalpojumiem, gan „Saskaņa”, gan KPV LV savai politiskajai reklāmai aktīvi izmanto sociālos tīklus un cenšas uzrunāt vēlētāju bez starpniekiem, tajā pašā laikā izplatot vēstījumu, ka meinstrīma mediji ir korumpēti un pašreizējās varas nopirkti (lasi fake news). Ļoti līdzīgu stratēģiju savā priekšvēlēšanu kampaņā izmantoja arī ASV prezidents Donalds Tramps. Lieki piebilst, ka „Saskaņa” pašlaik algo amerikāņu PR speciālistu, kurš iepriekš ir sadarbojies ar ASV Republikāņu partiju.

Tālāk izcelšu divas specifiskas un, iespējams, mazāk pamanāmas epizodes, kas norāda uz „Saskaņas” un KPV LV savstarpējām simpātijām.

Pirmā epizode bija novērojama A.Kaimiņa aizturēšanas brīdī Saeimā šī gada 20.jūnijā. Kad deputāts devās uz KNAB busiņu, lai tiktu nogādāts īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, pie viņa piegāja „Saskaņas” frakcijas deputāts Ivars Zariņš un laipni piedāvāja tam advokāta Saulveža Vārpiņa telefona numuru. „Uzreiz ņem advokātu, lai tevi nevar sašņorēt,” aizturēšanas dienā A.Kaimiņam gādīgi ieteica I.Zariņš

Otrā epizode ir novērojama vienā no „Saskaņas” biedra un Rīgas domnieka Alekseja Rosļikova FB ierakstiem. Tajā ir redzams „Saskaņas” premjera amata kandidāts Vjačelslavs Dombrovskis un A.Kaimiņš. Virs attēla ir pievienots komentārs, kurā A.Rosļikovs slavina abu partiju apņemšanos veidot dialogu, pārstāt naida kurināšanu un mazināt tautas sašķeltību. Ieraksts sociālajā tīklā uzrādās kā apmaksāta politiskā reklāma, no kā secinu, ka „Saskaņa” ir gatava tērēt finanšu līdzekļus, lai publiskajā telpā nostiprinātu ideju par ciešāku sadarbību ar KPV LV. (Šo situāciju vajadzētu pakomentēt KNAB – tiesa, lai arī esmu viņiem rakstījis un sūtījis dažādus FB politiskās reklāmas piemērus, dienests, man nekad nav atbildējis).

Līdz ar to manī ir nobriedusi diezgan spēcīga pārliecība, ka „Saskaņa” un KPV LV šajās vēlēšanās ir uz vienu roku. Kāds varētu teikt, ka KPV LV joprojām ir pārāk margināli un nekad nespētu savākt pietiekami daudz balsu, lai izveidotu funkcionējošu koalīciju ar „Saskaņu”.

Es šādam uzstādījumam nepiekrītu, jo, manuprāt, KPV LV sekotāju skaits ir daudz lielāks, nekā to uzrāda „SKDS” angažētās aptaujas. Tauta labprāt uztver KPV LV populistiskos saukļus un ar prieku seko līdzi Artusa un Alda aktivitātēm sociālajos tīklos. Uz nogurušā un pelēkā istablišmenta fona KPV LV joprojām ir kaut kas jauns un cerības nesošs. Šī iemesla dēļ tauta ir gatava riskēt un atdot savu balsi par populistiem KPV LV, „Saskaņu” un pavisam trakos gadījumos arī par LKS vai pat „No Sirds Latvijai”. 

Valdošā elite joprojām izliekas to nemanām un turpina dzīvot ilūzijās, ka pēc Saeimas vēlēšanām saglabās varas monopola status quo. Starp citu, līdzīgu kļūdu pirms 2016.gada pieļāva ASV Demokrātiskā partija, kas arī neticēja, ka D.Tramps varētu uzvarēt vēlēšanās, un nerēķinājās ar lielas daļas amerikāņu pieaugošo nepatiku pret liberālo istablišmentu.

Otrkārt, pat, ja KPV LV neiegūs pietiekami lielu vēlētāju atbalstu, lai uzreiz stātos koalīcijā ar „Saskaņu”, es neuzskatu, ka Ušakovam un kompānijai, lai pārņemtu varu valstī, ir obligāti nepieciešams 51 Saeimas deputāta mandāts. De facto varu „Saskaņa” var nostiprināt, arī paliekot opozīcijā, bet iegūstot sev lojālus cilvēkus pozīcijā. Tā rezultātā jebkuras „Saskaņas” satelīta partijas ievēlēšana Saeimā ir drauds Latvijas drošībai, tā kā pat, ja šie satelīti publiski norobežotos no sadarbības ar „Saskaņu”, tie, visticamāk, turpinātu darboties tās interesēs.

Novērtē šo rakstu:

155
72