Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Virkne pazīmju rāda, ka oligarhs Rūdolfs Meroni ir pilns apņēmības šoreiz nelaist garām „pateicību”, kas viņam pienāktos par atbalstu vairākām Saeimas vēlēšanās startējušajām partijām un to pārstāvjiem. Pirmais, kas nepieciešams Šveices advokātam un viņa kontrolē nonākušajiem Ventspils uzņēmumiem, ir – Latvijas dzelzceļa elektrifikācijas projekta izgāšana.

Šā gada vasarā portālā Pietiek varēja lasīt, kā iepriekšējās valdošās koalīcijas pārstāves – smagu finansiālo problēmu māktās partijas Vienotība vadība ir panākusi neformālu vienošanos ar Aivara Lemberga arestētās mantas glabātāju, Šveices advokātu Meroni par Latvijas dzelzceļa elektrifikācijas projekta izbeigšanu.

Toreiz tika atklāts, ka Vienotība varētu būt apsolījusi politisko atbalstu Meroni uzņēmumiem, kuriem šis projekts ir ekonomiski neizdevīgs, apmaiņā pret priekšvēlēšanu kampaņai kritiski nepieciešamo finansējumu.

Vasaras sākumā virkne stividorkompāniju pārstāvju bija vērsušies pie Ministru prezidenta Māra Kučinska ar lūgumu „apturēt Latvijas dzelzceļa tīkla elektrifikācijas projekta realizāciju, izvērtējot citas alternatīvas Eiropas fondu apguvei”, jo „šobrīd Latvijas tranzīta nozare nevar atļauties Latvijas dzelzceļa tīkla elektrifikāciju”.

Jau tūlīt atklājās, ka atsevišķi uzņēmumi, kuri minēti kā vēstules atbalstītāji, patiesībā nemaz nebija šo dokumentu parakstījuši. Stividoru vēstules parakstu sadaļa arī rādīja, ka lielākoties to ir atbalstījuši uzņēmumi, kurus tieši vai netieši kontrolē Šveices advokāts Meroni un viņam uzticīgo personu „komanda”.

Savukārt drīz pēc tam noskaidrojās, ka dokumenta iesniegšana acīmredzami jau iepriekš ir tikusi saskaņota ar partijas Vienotība vadību. Kaut gan publiski par šādas vēstules nosūtīšanu vēl nemaz nebija paziņots, Vienotības Saeimas frakcija jau bija nolēmusi šī projekta virzītāju – ZZS kontrolēto Satiksmes ministriju „lūgt” izstrādāt alternatīvus risinājumus, kā izlietot Eiropas finansējumu piesārņojuma kvotu samazināšanai.

Šī informētība un straujā reakcija bija nevis nejauša, bet tieši saistīta ar ekonomisko grupējumu iesaistīšanos cīņā pret dzelzceļa elektrifikācijas projektu, - un runa pirmām kārtām bija tieši par Meroni kontrolētajiem uzņēmumiem.

Kā pēdējos gados daudzkārt informējuši mediji, Meroni kā menedžeris ir izrādījies daudz sliktāks nekā savulaik Lemberga juridisko vajadzību apmierinātājs. Līdz ar to lielākajai daļai viņa pašlaik kontrolēto uzņēmumu ir strauji samazinājies apgrozījums un citi saimnieciskās darbības rādītāji.

Šajā situācijā dzelzceļa elektrifikācijas projekts, it īpaši gadījumā, ja Meroni uzņēmumi nesaņemtu netiešu līdzdalību tā būvniecības finansējuma sadalīšanā, vēl tālāk pasliktinātu to finansiālo stāvokli. Līdz ar to Meroni „komanda” bija nolēmusi ne tikai publiski iestāties pret elektrifikācijas projektu, bet arī piesaistīt politisku atbalstu savai pozīcijai.

Izvēle bija kritusi gan uz Vienotību, gan uz KPVL, kuras pārstāvjus ar Meroni uzņēmumiem saista jau ilgstoša finansiāla atkarība, gan arī uz Jauno konservatīvo partiju, kuras satiksmes ministra amata kandidātam Tālim Linkaitam var nākties publiski taisnoties par to, no kādiem avotiem viņa nu jau likvidēta SIA ir saņēmusi desmitus tūkstošu eiro par „sabiedrisko attiecību pakalpojumiem”.

Tagad, kad Saeimas vēlēšanas noslēgušās, veselas trīs no Meroni atbalstītajām partijām (vai to individuāliem pārstāvjiem) gatavojas izveidot valdību, un jau ir redzamas skaidras pazīmes, ka pirmais, ko Meroni pieprasīs viņa „piebarotajiem” politiķiem jaunajā koalīcijā, ir – dzelzceļa elektrifikācijas projekta izbeigšana.

Tieši šajās dienās Meroni kontrolētajā interneta vietnē BNN ir publicēts apjomīgs Meroni kontrolētā tranzītuzņēmuma Baltijas ekspresis valdes priekšsēdētāja Māra Bremzes raksts, kurā bijušais Latvijas Dzelzceļa meitasuzņēmuma LDz Cargo vadītājs min virkni iemeslu, kāpēc elektrifikācijas projekts esot pārtraucams.

Tāpat ir zināms, ka pēdējās nedēļās Meroni un viņa palīgi ir veikuši iespaidīgu aizkulišu darbu, lai dzelzceļa elektrifikācijas projekta pārtraukšanu izdotos iekļaut Krišjāņa Kariņa topošās valdības deklarācijā.

Pagaidām tas nav izdevies, taču deklarācijas projektā nu jau ir norādīts: „Izvērtēsim dzelzceļa elektrifikācijas projekta pamatotību un iespēju to īstenot ierobežotā apjomā: Rīgas-Daugavpils virzienā.”

Tāpat deklarācijas projektā ir solīts: „Veiksim pārrunas ar Eiropas Komisiju par iespējām ietaupītos līdzekļus pārdalīt citām videi draudzīgām infrastruktūras un mobilitātes veicināšanas programmām.” Kā zināms, tieši tādi paši solījumi pavadīja arī izgāzušos pasažieru vilcienu iegādi par Eiropas fondu naudu.

Visbeidzot, ir gaidāms, ka Meroni vēlas, lai viņa cilvēkiem tiktu nodrošinātas arī „padomdevēju” vietas jaunajā valdībā. Publiski jau ir parādījušās ziņas, ka iespējamā satiksmes ministra Linkaita birojā varētu strādāt kāds Mārtiņš Bremze.

Šis Mārtiņš Bremze ir ne tikai ievērojams partijas KPVL ziedotājs, bet arī jau pieminētā Meroni kontrolētā tranzītuzņēmuma Baltijas ekspresis – kuram elektrifikācija prasītu veikt nopietnus ieguldījumus jaunās lokomotīvēs – vadītāja Māra Bremzes dēls. Turklāt aizkulišu informācija liecina, ka viņš varētu būt tikai viens no vairākiem „Meroni komandas” pārstāvjiem, ko oligarhs vēlas izvietot valdības struktūrās.

Novērtē šo rakstu:

80
12