Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bezpartejiskajam satiksmes ministram Aivim Ronim visticamāk nebūs parlamentārā sekretāra – šādam lēmumam, kas gan ļautu ietaupīt valsts līdzekļus, gan atrisinātu problēmu panākt politisko kompromisu par kandidātu, ministrs ir pietuvojies gandrīz trīs nedēļas pēc valdības apstiprināšanas. Pats par sevi šī ne paša ietekmīgākā amata liktenis varētu nebūt ievērības cienīgs, tomēr tas izraisīja lielas aizkulišu kaislības un ļāva vērot Roņa diplomāta spējas darbībā. Tāpat vēl aizvien neatbildēts paliek jautājums, kādēļ privātajā sfērā labi apmaksātais bijušais diplomāts Ronis piekrita uzņemties atbildību par Satiksmes ministriju (SM), kuru šoreiz partijas pārsteidzošā kārtā netīkoja. Viena no versijām: Roņa CV trūka ieraksta, kas ļautu spriest par viņa pieredzi saimnieciskā amatā un kalpotu par tramplīnu uz premjera amatu.

Aivis Ronis jau no pirmās dienas SM parlamentārā sekretāra bija plānojis aicināt kādu Saskaņas centra (SC) jauno deputātu, uzskatot, ka šāds politisks žests var nākt par labu dialoga uzturēšanai ar nozarē svarīgo sarunu partneri Krieviju. Tomēr šo ieceri bezpartejiskajam ministram neizdevās saskaņot ar koalīcijas partneriem, pirmkārt, premjeru Valdi Dombrovski un Vienotību, otrkārt, tā dēvētajiem Zatlera reformu partijas (ZRP) šķeltniekiem jeb sešiem neatkarīgajiem deputātiem, kuru atbalsts valdībai tika panākts, apsolot tiem iespēju uzņemties politisko līdzatbildību par SM darbu. Sešinieka neformāla līdera Klāva Olšteina mēģinājums amatā iebīdīt savu draugu, nesen no ZRP izslēgto Guntaru Galvanovski beidzās ar neveiksmi.

Visbeidzot SM parlamentārā sekretāra amatam uzrunātais bijušais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītāja pienākumu izpildītājs Ivars Zariņš, kurš nu 11. Saeimā ievēlēts no SC, pirms nedēļas jau par to bija paguvis informēt frakciju, tomēr, kā izrādījās, – pirms laika. No Vienotības neoficiāli izskanēja, ka premjeram Dombrovskim bijušas iebildes pret Zariņu, kurš SPRK asi konfrontējis ar ekonomikas ministru Arti Kamparu tarifu jautājumā. Pēc neoficiālas informācijas, pēdējo punktu šai Roņa iecerei pielikusi arī SC līdera Nila Ušakova parakstīšanās referendumam par otrās valsts valodas statusu krievu valodai.

Tas, kas rada jautājumus, ir piesardzība un diplomātiskums, ar kādu bezpartejiskais Ronis savus soļus SM vadībā cenšas saskaņot ar koalīcijas partneriem un ne tikai. Viņa pieredze diplomāta darbā, pārstāvot Latviju vēstnieka amatos NATO un ASV, kā arī dažus mēnešus aizvadot ārlietu ministra amatā Dombrovska pirmās valdības laikā, nevar būt universāls izskaidrojums šādai taktikai. Jo vairāk tāpēc, ka Ronis savus soļus apspriež ne tikai ar „sešinieku” un premjeru. Satiksmes ministrs uztur labus kontaktus ar SC Saeimas frakcijas līderi Jāni Urbanoviču, tāpat Pietiek zināms, ka vēl pirms brīža, kad oficiāli tika apstiprināts, ka Ronis būs kandidāts, viņš bija norunājis tikšanās ar atsevišķiem Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvjiem. To, ka Ronis viņam piezvanījis, aicinot satikties, Pietiek vēl pirms valdības apstiprināšanas atzina Rīgas brīvostas valdes loceklis Viesturs Silenieks.

Viens no Roņa uzstādījumiem, piekrītot Dombrovska aicinājumam uzņemties atbildību par SM, bija brīvu roku saglabāšana, tostarp jautājumos, kas skar kadru politiku. Tad, kādēļ jaunais satiksmes ministrs pat attiecībā uz parlamentārā sekretāra izvēli bija centies vienlaikus spēlēt pie vairākiem šaha galdiņiem? Tieši ar šādu līdzību savas pirmās divas nedēļas amatā Pietiek raksturoja Ronis. Viena no versijām ir, ka universālo diplomātu pārskatāmā nākotnē varētu interesēt premjera krēsls, bet, lai kvalificētos bezpartejiska premjera amatam, persona nevar savā iepriekšējā darbībā iezīmēties saistībā ar kādu konkrētu politisko spēku.

Vēl daudzas nedēļas, pirms Roņa vārds izskanēja saistībā ar SM, viņš ilgstoši kuluāros figurēja kā varbūtējs bezpartejiskais premjers, ja valdību veidotu plašā koalīcija, iesaistot arī SC un, iespējams, ZZS. Tādēļ Roņa uzaicināšana satiksmes ministra amatā radīja iespaidu, ka situācijā, kad valdības veidošana tiek uzticēta Dombrovskim, viņš tiek turēts rokas stiepiena attālumā X stundai. Turklāt Roņa CV trūka ieraksta, kas ļautu spriest par viņa pieredzi saimnieciskā amatā un kalpotu par tramplīnu uz premjera amatu. Satiksmes ministra amats tam der. Pietiek zināms, ka vēl īsi pirms Dombrovska nominēšanas Rīgas pilī bija aktuāls Roņa uzvārds, bet jautājumus raisījis tieši saimnieciskās pieredzes trūkums. 

Novērtē šo rakstu:

0
0