Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lūk, šāda atbilde no Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) par Samantas Tīnas un LTV1 demonstrēto videoklipu. Īsumā: mēs neredzam to, ko redz vairākums sabiedrības. Mums saistoši ir LGBT propagandējoši likumi, nevis sabiedrības morāli ētiskās un tradicionālo ģimeņu vērtības. Ja divas lesbietes skūpstās, tas NAV seksuāls saturs. Paldies par uzmanību!

Labdien!  

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (turpmāk – Padome) informē, ka ir saņēmusi Jūsu sūdzību ar lūgumu pārbaudīt un izvērtēt vai VSIA “Latvijas Televīzija” (programma “LTV1”), Samanta Tīna un “Ai Production” radošā filmu studija nav pārkāpusi Administratīvo pārkāpumu kodeksa 173.2 pantu, izplatot publiskajā telpā ētiski un morāli apšaubāmu saturu, konkrēti iet runa par Eirovīzijas dziesmas “The Moon Is Rising” videoklipa demonstrēšanu un izplatīšanu sociālajos tīklos un Latvijas sabiedriskajos medijos. Padome ir izvērtējusi sūdzību  un savas kompetences robežās sniedz atbildi, pamatojoties uz turpmākajiem apsvērumiem.  

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likuma (turpmāk arī – SEPLL) 8.panta pirmā daļa noteic, ka “sabiedriskais elektroniskais plašsaziņas līdzeklis, veidojot programmas un pakalpojumus, ievēro sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbības pamatprincipus.” No minētās tiesību normas izriet, ka sabiedriskajiem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem ir jāievēro SEPLL 3.pantā noteiktie sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbības pamatprincipi. Savukārt SEPLL 3.panta astotā daļa nosaka: “Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi stiprina vispārēju cieņu pret dažādām sabiedrības grupām, veicina to savstarpējo aizspriedumu mazināšanos, dzimumu līdztiesību un vienlīdzīgu attieksmi pret visiem sabiedrības locekļiem, sevišķi pret personām ar invaliditāti.” Vienlaicīgi SEPLL 3.panta desmitā daļa nosaka, ka “Sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ņem vērā Latvijas sabiedrības daudzveidību sociālajā, ekonomiskajā, reģionālajā, izglītības, kultūras un reliģijas, kā arī citādā ziņā un respektē cilvēka tiesības un pamatbrīvības.” Tādējādi normatīvais regulējums noteic vispārējus sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu, pienākumus darboties sabiedrības interesēs, nodrošināt vispārēju cieņu pret dažādām sabiedrības grupām, veicinot to savstarpējo aizspriedumu mazināšanos, dzimumu līdztiesību un vienlīdzīgu attieksmi pret visiem sabiedrības locekļiem un ņem vērā sabiedrības daudzveidību sociālajā, ekonomiskajā, reģionālajā, izglītības, kultūras un reliģijas, kā arī citādā ziņā un respektē cilvēka tiesības un pamatbrīvības. Padome konstatē, ka VSIA “Latvijas Televīzija” programmā “LTV1” 2021.gada 14.martā tika izplatīts raidījums  ar nosaukumu “Kā uzvarēt Eirovīzijā? Samantas Tīnas ceļš uz Roterdamu” (turpmāk− Raidījums) no plkst. 21:05:53 līdz plkst. 21:37:04, kura ietvaros cita starpā no plkst. 21:33:20 līdz plkst. 21:36:27 tiek atskaņots arī Iesniedzēja sūdzībā norādītais Samantas Tīnas oficiālais videoklips dziesmai “The Moon Is Rising” Eirovīzijas dziesmu konkursam 2021 (turpmāk arī – videoklips). Noskatoties raidījumu, Padome konstatē, ka Raidījums ir veidots ar mērķi informēt sabiedrību par to, kā Latvijas dziedātāja Samanta Tīna gatavojas Eirovīzijas dziesmu konkursam, par ko liecina Raidījuma konteksts, jo izplatītajā Raidījumā tiek rādīts, kā notika Samantas Tīnas Eirovīzijas dziesmas videoklipa filmēšanas process un uzfilmētā videoklipa pirmreizēja demonstrēšana televīzijā, kā arī tiek parādīts, kāds ir bijis dziedātājas Samantas Tīnas ceļš uz šo Eirovīzijas dziesmu konkursu Roterdamā. 

Iesniedzējs sūdzībā norāda, ka “Runa iet par Eirovīzijas dziesmas “The Moon Is Rising” videoklipa demonstrēšanu un izplatīšanu sociālajos tīklos un Latvijas sabiedriskajos medijos.” Padome norāda, ka saskaņā ar Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma (turpmāk− EPLL) 60.pantā noteiktajai Padomes kompetencei elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā, Padome izvērtē elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmās demonstrētos raidījumus un sižetus un to atbilstību normatīvajiem tiesību aktiem, taču Padomei nav tiesību izvērtēt interneta vietnēs, kā piemēram, youtube.lv izvietoto videoklipu atbilstību normatīvo tiesību aktu normām. Līdz ar to Padome vērtēs tikai Raidījumu un tajā  ietvertā videoklipa demonstrēšanu atbilstību normatīvo tiesību aktu normām. 

Iesniedzējs sūdzībā arī norāda, ka: “Videoklipā redzamais saturs liek šaubīties vai tas nebūtu jāpasniedz tomēr kā 18+ . Norādītajā videoklipā aizskaroši atklāti tiek, manuprāt, propagandētas LGBT intereses Latvijā, uzspiežot savu viedokli par pasaules uzbūvi un viņu vietu tajā, uzspļaujot latviešu tradicionālajām  vērtībām gadsimtu garumā. Tā pat šajā video ir redzamas divas sieviešu dzimuma pārstāves publiski skūpstāmies. Interesanti būtu uzzināt, ko tieši cienījamā dziedātāja Samanta Tīna un viņas Eirovīzijas dziesmu pārstāvošā LTV1 komanda ar to vēlas pateikt Latvijas sabiedrībai. Lūgums izvērtēt arī nepilngadīgu personu piedalīšanos un iesaisti šī video klipa filmēšanā.  Vai tiešām mums Latvijā būs NORMĀLI atļaut šāda veida satura raidīšanu un publicēšanu. Saturu, kuru redz bērni ar nenobriedušu psihi, tādā veidā tiekot emocionāli un psihiski ietekmēti.” Padome uzsver, ka elektroniskie plašsaziņas līdzekļi ir redakcionāli neatkarīgi, tomēr programmu veidošanā tiem ir jāievēro ierobežojumi, kurus nosaka Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums. Ņemot vērā, ka sūdzības Iesniedzējs norāda, ka VSIA “Latvijas Televīzija” programmā “LTV1” izvietotā Raidījuma ietvaros tiek izplatīts Samantas Tīnas videoklips, kura saturs Iesniedzēja ieskatā būtu jāpasniedz kā 18+.  

Padome, izvērtējot VSIA “Latvijas Televīzija” programmā “LTV1” izvietoto Raidījumu kopumā, konstatē, ka tajā nav saskatāmi normatīvo aktu pārkāpumus. Raidījumā tiek atspoguļots, kā dziedātāja Samanta Tīna filmē videoklipu ar dziesmu “The Moon Is Rising”  Eirovīzijas dziesmu konkursam un pēc tam parādot jau nofilmēto videoklipa oficiālo versiju. Ievērojot to, ka Iesniedzējs norādījis, ka minētajā videoklipā iekļauti erotiska, seksuāla un amorāla rakstura kadri, Padomes ieskatā, videoklipa saturs jāvērtē kontekstā ar EPLL 24.pantā noteiktajiem programmu veidošanas vispārīgajiem noteikumiem. EPLL 24.panta devītā daļa noteic: “Laikā no pulksten 7.00 līdz 22.00 aizliegts izplatīt audio un audiovizuālus darbus, kuros atainota fiziska vai psiholoģiska vardarbība, ietvertas asiņainas vai šausmu ainas, ar narkotiku lietošanu un seksuālām darbībām saistītas ainas vai kuros lietoti rupji vai nepieklājīgi izteicieni.” Izvērtējot videoklipu, Padome konstatē, ka videoklipā redzamas dažādas sievietes, kuras, ģērbušās dažādos tērpos, dejo. Padome nekonstatē, ka videoklipā būtu ietvertas ainas, kas saturētu vardarbību, asiņainas ainas, ar narkotiku lietošanu vai ar seksuālām darbībām saistītas ainas, tādējādi nav konstatējams EPLL 24.panta devītās daļas pārkāpums.  

Padome pateicas par pievērsto uzmanību elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbībai. 

Novērtē šo rakstu:

21
26