Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas un Krievijas attiecības, kas tiek raksturotas kā „saprātīgākās pēdējo 20 gadu laikā” un kas nostiprinājušās tieši Valda Zatlera prezidentūras laikā, varētu nospēlēt zināmu lomu jūnija sākumā gaidāmajās Valsts prezidenta vēlēšanās, pieļauj zinātāji. Priekšstats, ka Maskava šovasar nevēlētos pārmaiņas Rīgas pilī, politiskajās un biznesa aprindās radusies, sasaistot Zatlera vizīti Maskavā un, piemēram, prezidenta atbalstu Kremlim svarīgajam dzelzceļa Rail Maskava projektam ar augsti stāvošu krievu amatpersonu un miljardieru nesenu viesošanos Rīgā, atsevišķi tiekoties gan ar prezidentu, gan ar Saskaņas centra (SC) līderiem.

Latvijas un Krievijas attiecības, kas tiek raksturotas kā „saprātīgākās pēdējo 20 gadu laikā” un kas nostiprinājušās tieši Valda Zatlera prezidentūras laikā, varētu nospēlēt zināmu lomu jūnija sākumā gaidāmajās Valsts prezidenta vēlēšanās, pieļauj zinātāji.

Sasaistot kopā Krievijas transporta ministra, Krievijas-Latvijas starpvaldību komisijas līdzpriekšsēdētāja Igora Ļevitina un miljardiera, Alfa bankas prezidenta Pjotra Avena neseno vizīti Rīgā, kuras laikā bijusi arī viņu tikšanās ar Saskaņas centra (SC) līderi Jāni Urbanoviču, un SC kavēšanos izvirzīt savu prezidenta kandidātu, kas konkurētu ar Zatleru, atsevišķi politiķi neoficiāli izvirza versijas, ka Maskava devusi mājienu: tā šovasar nevēlētos pārmaiņas Rīgas pilī.

Urbanovičs Pietiek apstiprina, ka ticies ar Ļevitinu un Avenu, bet jebkādu mājienu no ārpuses par to, kā SC būtu jārīkojas prezidenta vēlēšanās, kategoriski noliedz. SC padomā esot vairāki prezidenta kandidāti, kuri gatavi „riskēt ar savu labo vārdu” un tikt izvirzīti, bet to, vai nākt ar savu kandidātu, noteikšot tikai un vienīgi taktiskie apsvērumi, - kā panākt SC vēlētājiem vēlamākā prezidenta ievēlēšanu, uzsver Urbanovičs.

SC sevi pozicionē kā opozīciju Valda Dombrovska (Vienotība) ekonomiskajai politikai, bet, tā kā Zatlers pēdējos divus gadus ir bijis šīs valdības balsts, SC būtu grūti savam vēlētājam paskaidrot atbalstu šī prezidenta pārvēlēšanai. SC pašlaik ir grūtā situācijā arī tādēļ, ka tā elektorātu valodas referendumu kontekstā uzrunā radikālāki spēki, ar kuriem SC līderi, kuriem ir ambīcijas 10. Saeimas laikā nonākt valdībā, nevar sacensties retorikā.

Rīgas pils uzsver, ka oficiālā tikšanās Jūrmalas rezidencē 7. aprīlī, kurā piedalījās arī satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS) un ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība), bijis vienīgais Zatlera un Ļevitina sarunu formāts. Nekādas atsevišķas tikšanās starp Zatleru, Ļevitinu un Avenu, par ko neoficiāli izskan minējumi politikas kuluāros, nav bijis. Valsts prezidenta vēlēšanu tēma sarunās Jūrmalas rezidencē vispār neesot skarta. Arī Krievijas vēstniecības interese par jūnija sākumā gaidāmajām Valsts prezidenta vēlēšanām ne ar ko neizceļoties citu vēstniecību vidū – jautājums par to, kā Zatlers vērtē savas izredzes tikt pārvēlētam uz otro termiņu, pēdējo mēnešu laikā izskanējis tiklab kā no Krievijas vēstnieka, tā no Rietumvalstu diplomātiem.

Vērtējumi Zatlera prezidentūras veiksmei attiecību normalizēšanā ar Krieviju atšķiras. Neoficiāla informācija liecina, ka Maskava būtu vēlējusies taustāmākus rezultātus projektu virzībai, kas apspriesti Zatlera nesenās vizītes laikā. Piemēram, attiecībā uz ambiciozo Rail Maskava projektu, kas ar ātrvilcienu savienotu Rīgu un Maskavu un kas esot personiski svarīgs Krievijas premjeram Vladimiram Putinam. Zatlera atbalstošajai retorikai nav sekojuši konkrēti Latvijas valdības darbi. „Maskavā ir sapratuši, ka Zatlers Latvijā neko nelemj un viņa projektiem šajā valdībā nav atbalsta,” Pietiek saka kāds avots, apšaubot Maskavas ieinteresētību Zatlera otrajā termiņā.

Ja ne caur SC  balsošanas taktiku, tad citādi, bet „Maskavas faktors” prezidenta vēlēšanās tomēr tiek prognozēts. Izskanējis, ka alternatīvu prezidenta kandidātu, par kuru panākta neformāla vienošanās, ka to nākamajās kārtās atbalstīs arī kāda no lielajām Saeimas frakcijām, formāli varētu izvirzīt Nacionālā apvienība VL-TB-LNNK. Tomēr tiek apšaubīts, ka ZZS, kuras faktiskā līdera Aivara Lemberga interešu lokā ir gan dažādi satiksmes jomas projekti ar krievu kapitāla piedalīšanos, gan Ventspils naftas koncerna pārdošanas darījums, riskētu ar šīm interesēm, atbalstot Nacionālās apvienības kaut formāli izvirzītu kandidātu.

Novērtē šo rakstu:

0
0