Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Uz naža asmens jau vairāk nekā gadu balansējošajai, akcionāru karos ierautajai Norvik bankai uzradies pircējs - Krievijas Vjatka bank lielākais īpašnieks un direktoru padomes priekšsēdētājs Grigorijs Guseļņikovs (attēlā), Pietiek apstiprinājuši vairāki nesaistīti avoti. Par nodomu "caur sētas durvīm" ieiet Norvik bankas akcionāru lokā liecina arī Pietiek rīcībā esošais 2. oktobra ķīlas līgums starp Guseļņikovu un bankas lielāko akcionāru Juriju Šapurovu. Tā būtība - aizdodot Šapurovam 1 miljonu eiro, Guseļņikovs ķīlas līguma neizpildīšanas gadījumā iegūst tiesības uz 9% Norvik bankas akciju.

Guseļņikova profilu un viņa iespējamo investīciju izcelsmi vētījuši arī drošības dienesti, kuru atzinumā pirms jebkādu lēmumu pieņemšanas būs jāieklausās Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK). No amatpersonu, tostarp valdības locekļu neoficiāliem izteikumiem izriet, ka šķēršļi šim darījumam visticamāk netiks likti, ja bankas vairākuma akcionāri to vēlēsies novest līdz galam. Iemesls, kādēļ uz šo darījumu par spīti tā necaurspīdīgumam gatavi pievērt acis banku uzraugi un drošības dienesti, - politiska vēlme glābt grimstošo Norvik banku, nevēloties, lai līdz eiro ieviešanai Latvija piedzīvotu vēl vienu bankas krahu.

37 gadus vecā Guseļņikova profils daudzējādā ziņā atgādina ar Latvijas Krājbankas krahu saistītā bēdīgi slavenā Vladimira Antonova biznesa rokrakstu, un pagaidām neoficiālā līmenī izskan versijas par Norvik bankas jaunā iespējamā investora saistību ar Antonoviem. Tieši Norvik banka 2010.-2011. gadā tika izmantota necaurspīdīgiem darījumiem, kuru rezultātā mainījās SIA Baltijas Aviācijas Sistēmas un AS Air Baltic Corporation kontrolētāji.

2012. gada ziemā Vjatka bank finanšu operācijām pastiprinātu uzmanību pievērsa Krievijas banku uzraugi un drošības dienesti, kuru oficiālā versija bija, ka tiek realizēta plānota pārbaude par to, kā tiek ievēroti ierobežojumi, tostarp tie, kas attiecas uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju jeb naudas atmazgāšanu.

Pats Guseļņikovs kontrolējošo insitūciju ierašanos bankā nekavējoties sasaistīja ar varas iestāžu atriebību, jo tos interesējuši arī konti, kas saistīti ar redzamiem Krievijas opozīcijas pārstāvjiem. Vjatka bank apkalpo arī Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam kritiskā aktīvista Alekseja Navaļnija, prezidenta nežēlastībā kritušā Kirovas apgabala gubernatora Ņikitas Beliha un ar viņiem saistītu juridisku struktūru kontus.

Šobrīd Norvik bankas lielākie vietējie akcionāri ir Jurijs Šapurovs un Andrejs Svirčenkovs. Starp bankas akcionāriem ir arī viens no tā dēvētās "Repšes biedrības" dibinātājiem, topošās partijas Attīstība atbalstītājs Donāts Vaitaitis. Starp Šapurovu un Svirčenkovu jau ilgstoši norit "akcionāru karš" par kontroli pār banku, kurā abi ar mainīgām sekmēm savā pusē cenšas iesaistīt tiesībsargājošās iestādes un banku uzraugus.

Šā gada 2. oktobrī starp Guseļņikovu un Norvik bankas šābrīža lielāko akcionāru un bankas valdes priekšsēdētāju Šapurovu parakstīts aizdevuma līgums par 1 miljonu eiro, pretī saņemot ķīlā 6 027 346 Šapurovam piederošas Norvik bankas akcijas, kuru nominālvērtība ir 1 lats un kas sastāda 9% no bankas pamatkapitāla un balsstiesībām. Tajā pašā dienā - 2. oktobrī - starp Guseļņikovu un Šapurovu noslēgts akciju ķīlas līgums.

Novērtē šo rakstu:

0
0