Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc tam, kad Zvārdes pagasta iedzīvotājiem radās grūtības saņemt atbildes no varas iestādēm saistībā ar tās plāniem pagasta teritorijā, Pietiek viņu jautājumus savā vārdā nosūtīja aizsardzības ministram Artim Pabrikam. Šodien publicējam gan jautājumus, gan saņemtās atbildes.

1) Kur Aizsardzības ministrija ieguvusi informāciju, kura ir par pamatu, lai paustu viedokli par Zvārdes pagasta teritorijas pēkšņu piesārņojumu ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem, ka nepieciešami ārkārtas pasākumi? Miniet precīzus šīs informācijas avotus, tās izcelsmi, pamatu, iegūšanas vietu un laiku. Kādēļ par šādu augstu bīstamību nav informēti zemes īpašnieki un pašvaldība?

2) Vai 12.12.2012. Latvijas valsts īpašumā atrastie 12 sprādzienbīstamie priekšmeti ir par pamatu, lai Aizsardzības ministrija akcentētu privāto zemes gabalu bīstamību Zvārdes pagastā?

3) Kādēļ valsts paredzētie līdzekļi privāto zemju uzpirkšanai netiek izmantoti sprādzienbīstamo priekšmetu neitralizēšanai Latvijas valsts īpašumā esošajās platībās Zvārdes pagastā - vairāk nekā 6600 ha? Vai tas nemazinātu bīstamību vairāk kā zemes uzpirkšana?

4) Vai Aizsardzības ministrijas rīcībā ir informācija par privāto zemes īpašumu piesārņojumu un īpašnieku līdzšinējām darbībām sava īpašuma attīrīšanā no sprādzienbīstamiem priekšmetiem? Ja jā, miniet precīzus šīs informācijas avotus, tās izcelsmi, pamatu, iegūšanas vietu un laiku. Vai šāda informācija ir pieprasīta?

5) Kā notiks katra konkrētā zemesgabala bīstamības vērtējums? Vai Aizsardzības ministrijas rīcībā ir aprīkojums, lai konstatētu sprādzienbīstama priekšmeta klātbūtni augsta grunts piesātinājuma ar nekaitīgām metāla šķembām apstākļos? Vai par zemes īpašuma bīstamības vērtēšanas laiku tiks informēts īpašnieks?

6) Ja teritorija ir pamatoti bīstama, kā to esat publiski paudis, kādas darbības ir veiktas, lai nekavējoties izplatītu informāciju par apsekotajām vietām, lai brīdinātu zemes īpašniekus, iedzīvotājus un norobežotu bīstamo teritoriju? Ja tādas nav veiktas, ar ko tas skaidrojams?

7) Kāda konkrēta valdības un Jūsu vadītās ministrijas rīcība sagaidāma, ja zemes īpašnieki savus īpašumus par a/s Latvijas Valsts meži piedāvāto cenu nepārdos? Kas un kad, uz kāda pamata pieņēmis lēmumu par tieši šādu rīcību?

8) Kādi saimnieciskās darbības vai citi ierobežojumi Zvārdes pagasta bīstamajās teritorijās paredzami? Kas un kad, uz kāda pamata pieņēmis lēmumu par tieši šādu rīcību?

"Aizsardzības ministrija ir saņēmusi Jūsu 2013.gada 12.janvāra vēstuli un sagatavojusi atbildes uz Jūs interesējošiem jautājumiem:

1.   Aizsardzības ministrija, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir kompetentā iestāde sniegt atzinumu par militāra piesārņojuma klātbūtni, ir identificējusi teritorijas, kurās ir lielākais piesārņojums ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem, par tādām atzīstot bijušo munīciju noliktavu Cekulē un bijušā PSRS aviācijas mērķpoligona teritoriju Zvārdē. Šādas pozīcijas pamatā ir gan Nacionālo bruņoto spēku (NBS) nesprāgušas munīcijas speciālistu rīcībā esošā statistika par iznīcinātajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem šajās teritorijās, gan ari šeit atrasto sprādzienbīstamo priekšmetu specifika, par ko ir tikusi sniegta informācija sabiedrībai.

Zvārdes pagastā situācija ir raksturojama kā īpaši sarežģīta, jo šeit sprādzienbīstamie priekšmeti ir nonākuši gan II pasaules kara laikā, gan padomju laikā, kad tas tika intensīvi izmantots aviācijas poligona vajadzībām. Lai gan bijušā poligona teritorijai ir noteiktas robežas un bumbošanas mērķu zona, nereti aviācijas bumbas tika mestas ari ārpus šīs zonas, līdz pat 5 kilometru rādiusā. Tādēļ precīzi pateikt, cik daudz sprādzienbīstamu priekšmetu vēl joprojām atrodas poligona apkārtnē, nav iespējams.

Par sprādzienbīstamu priekšmetu piesārņojumu un ar tiem saistīto bīstamību bijušā poligona teritorijā Zvārdes pagastā iedzīvotāji un pašvaldība ir tikuši informēti ari līdz šim. Par to liecina gan biežais izsaukumu skaits, gan ari līdz šim pašvaldības regulārā sadarbība un informācijas apmaiņa ar NBS nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas speciālistiem.

2.   Sprādzienbīstamu priekšmetu atrašanās ikvienā teritorijā ir bīstama un var apdraudēt iedzīvotājus. Līdzšinējā gadījumu analīze liecina, ka sprādzienbīstamie priekšmeti ir radījuši briesmas dzīvībai, gan veicot saimniecisku darbību, gan ari gadījumos, kad, neapzinoties sekas, iedzīvotāji tos ir meklējuši, atvēruši, griezuši, kā ari citādi tos aiztikuši. Kā minēts iepriekš, Zvārdes pagastā piesārņojums ar sprādzienbīstamajiem priekšmetiem ir veidojies ilgstoši. A/s „Latvijas valsts meži" īpašumā atrastie 12 sprādzienbīstamie priekšmeti ir tikai vēl viens apliecinājums tam, ka šādi priekšmeti Zvārdes pagastā ir atrodami bez salīdzinoši lielas piepūles. Par to liecina ari lielais šajā teritorijā iznīcināto sprādzienbīstamo priekšmetu skaits.

3.   Pašreiz spēkā esošie normatīvie akti (MK noteikumi Nr.672 „Ar militāra rakstura sprādzienbīstamiem priekšmetiem un nesprāgušu munīciju piesārņotu un potenciāli piesārņotu teritoriju izpētes un piesārņotu teritoriju sanācijas kārtība") neparedz NBS uzdevumu veikt izpēti un plānveida attīrīšanu no sprādzienbīstamiem priekšmetiem ārpus militārajiem objektiem un teritorijām. Zemes attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem ir katra īpašnieka pienākums, to par saviem līdzekļiem veicot likumā noteiktā kārtībā. Uzpērkot zemes īpašumus, valsts institūcijām būs iespējams uzsākt pasākumus, lai augsni šajos īpašumos attīrītu. Lai to īstenotu, valsts institūcijas izstrādās risku mazināšanas un valsts zemes sanācijas plānu, pēc kura saskaņošanas kopīgi vienosies par veicamo darbu grafiku un praktiskajiem pasākumiem to īstenošanā.

4.   Aizsardzības ministrijas rīcībā ir apkopota informācija par NBS saņemto izsaukumu skaitu par atrastajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, kurus Zvārdes pagasta iedzīvotāji ir veikuši pēdējo 5 gadu laikā. Statistika liecina, ka, salīdzinot ar citiem Latvijas novadiem, Saldus novadā kopumā ir atrasts līdz šim lielākais sprādzienbīstamo priekšmetu skaits, savukārt Zvārdes un Kursīšu pagastos atrasto priekšmetu daudzums vairākas reizes pārsniedz citos Saldus apkārtnes pagastos atrasto priekšmetu skaitu (statistiku skatīt pielikumā). Atrodot sprādzienbīstamu priekšmetu, ikviena iedzīvotāja pienākums ir par to informēt policiju. Attiecīgi policija par šo faktu informē NBS nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālistus, kas veic šo priekšmetu iznīcināšanu. Savukārt zemes izpēti un attīrīšanu no sprādzienbīstamiem priekšmetiem saskaņā ar jau iepriekš minētajiem normatīvajiem aktiem zemes īpašnieks var veikt par saviem līdzekļiem, piesaistot licencētu komersantu. Aizsardzības ministrija līdz šim nav saņēmusi informāciju, ka kāds no Zvārdes pagastā dzīvojošajiem zemes īpašniekiem šādas darbības būtu veicis, jo šādā gadījumā atrastie sprādzienbīstamie priekšmeti ir jānodod neitralizēšanai NBS speciālistiem.

5.   Kā paaugstinātas bīstamības zona ir noteikta bijusī PSRS mērķpoligona teritorija, kā arī tai pieguļošās teritorijas. NBS rīcībā esošais aprīkojums spēj noteikt sprādzienbīstama priekšmeta klātbūtni ari pie augsta grunts piesātinājuma ar metāla šķembām, taču tas ir laikietilpīgs process, jo ietver papildus pārbaudes. Zemes īpašnieki tiks informēti par to, tieši kurās teritorijās šādas zonas ir noteiktas, savukārt a/s „Latvijas valsts meži" individuāli uzrunās tos īpašniekus, kuru zemes īpašumus piedāvās atpirkt.

6.   Aizsardzības ministrija un NBS ir regulāri izplatījuši informāciju par teritorijām, kas ir piesārņotas ar sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, informāciju par atrastajiem un neitralizētajiem sprādzienbīstamajiem priekšmetiem, kā ari publiskajā telpā ir īpaši ticis uzsvērts, ka teritorijas ar lielāko piesārņojumu ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem ir bijusī munīciju noliktava Cekulē un bijušā PSRS aviācijas mērķpoligona teritorija Zvārdē. Ņemot vērā šos faktorus, 2012.gada oktobrī tika uzstādītas brīdinājuma zīmes abu šo teritoriju apkārtnē, tādejādi papildus informējot iedzīvotājus.

7.   Lai risinātu jautājumu par sprādzienbīstamu priekšmetu piesārņojumu bijušā Zvārdes poligona teritorijā, ir tikuši apsvērti vairāki risinājumi. No tiem par lietderīgāko tika atzīta piedāvājuma izteikšana pārdot īpašumus tiem zemes īpašniekiem, kuru īpašumi atrodas piesārņotākajās teritorijās. Vēlos uzsvērt, ka zemes īpašniekiem ir iespēja izvēlēties - piekrist vai nepiekrist šim piedāvājumam. Gadījumā, ja īpašnieki nevēlēsies tos pārdot par piedāvāto cenu, iesaistītās puses centīsies rast abpusēji izdevīgu kompromisa risinājumu, individuāli vienojoties ar katru zemes īpašnieku.

8. Patlaban saimnieciskās darbības vai citi ierobežojumi ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem piesārņotajās teritorijās Zvārdes pagastā netiek plānoti. Katrs zemes īpašnieks, veicot saimniecisko darbību šādās teritorijās, ir atbildīgs par drošību un sekām, ko tā var radīt. Savukārt Aizsardzības ministrija par bīstamību šajās teritorijās ir brīdinājusi zemes īpašniekus un Zvārdes pagasta iedzīvotājus, izvietojot attiecīgus informatīvus stendus bijušā poligona teritorijā.

Vēlos apliecināt, ka izskatīsim iespējas medību kolektīviem un biškopjiem saglabāt ierastās nodarbošanās bīstamajās teritorijās pēc plānotā zemes uzpirkšanas procesa beigām. Pieredze liecina, ka jau esošajās poligonu vai citās ar valsts aizsardzību saistītās teritorijās Aizsardzības ministrijai ir izveidojusies laba un konstruktīva sadarbība gan ar mednieku kolektīviem un biškopjiem, gan ar vides aizsardzības institūcijām."

Novērtē šo rakstu:

0
0