Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nedēļu pirms 9. jūlijā gaidāmā Tautas partijas (TP) kongresa šaurā lokā kā viens no iespējamiem variantiem tiek apspriesta arī partijas likvidācija, Pietiek uzzināja no informētiem avotiem TP. Šāds juridisks risinājums atbrīvotu TP no tiesas piespriesto 1,03 miljonu latu atmaksas valsts budžetā, kas nelikumīgi iztērēta „pozitīvisma kampaņā”. Kāds TP valdes loceklis gan Pietiek uzsvēra, ka likvidācija ir tikai viens no iespējamiem rīcības variantiem, kas pagaidām tiekot apspriests vien teorētiski. Savukārt TP Jaunatnes organizācija (TPJO) pirmdienas rītā izplatītā paziņojumā pavisam atklāti aicina 9. jūlija kongresā lemt par partijas likvidāciju.

"Šis noteikti ir smagākais lēmums, kādu TPJO ir nācies pieņemt, taču šodien – laikā, kad sabiedrībā nav pieprasījuma pēc labējas un konservatīvas politikas, laikā, kad ir uzsākts krusta karš pret veiksmīgākajiem un spējīgākajiem, laikā, kad sabiedrība tiek pulcināta zem saukļiem „Nabadzība ir labi!”, mēs neredzam iespēju, kā Tautas partija varētu realizēt savu programmu," teikts TP jauniešu paziņojumā.

Bez izvairīšanās no 1,03 miljonu latu nomaksas valsts budžetā kā otrs iespējamais ieguvums no partijas likvidācijas tiek minēta TP biedru „brīvlaišana”, ļaujot daudziem no viņiem meklēt citas iespējas, kā realizēties politikā, bet jau brīviem no „oranžā” zīmoga. Divi citi no apspriestajiem TP tālākās darbības variantiem ir nestartēt septembrī gaidāmajās Saeimas ārkārtas vēlēšanās vai startēt ar „jauniešu sarakstu”, kurā nebūtu ne Andra Šķēles, ne kāda no TP plaši zināmajiem politiķiem.  Partijas iekšienē ir cerība, ka tas TP noņemtu „oligarhu partijas” zīmogu. Šķēle esot pieņēmis lēmumu atkal pamest politiku un pievērsties tikai biznesam.

Kopš 2007. gada, kad spēkā stājās jaunais Politisko partiju likums, nav bijis precedenta, ka kāds politiskais spēks izmantotu iespēju uzsākt bankrota procedūru. Likums paredz, ka tiesa, pieņemot lēmumu par partijas darbības izbeigšanu uzsāktās bankrota procedūras dēļ, nosaka partijas īpašuma atsavināšanu par labu valstij, ja likums nenosaka citādi.

TP kasācijas instancē turpina tiesvedību par 1,03 miljonu latu pārskaitīšanu valsts budžetā, ko Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aprēķinājis kā pretlikumīgi saņemtus un iztērētus finanšu līdzekļus. Tos TP iztērēja 2006. gada priekšvēlēšanu jeb tā dēvētajā pozitīvisma kampaņā.

Šoziem, kad Pietiek par to interesējās, partijas darbības izbeigšanu, uzsākot bankrota procedūru, kā to ļauj Politisko partiju likums, neviens vadošs TP politiķis oficiāli nepieļāva. Tāpat tika noliegtas arī spekulācijas par partijas likvidēšanu, dibinot jaunu organizāciju un tā cenšoties izvairīties no miljona atmaksas. „Nav un nebūs diskusijas par ķīmiķošanu – no tiesas neviens neslēpsies”, un „partijas bankrots netiek apspriests”, - tā, kad pirms vairākiem mēnešiem jau otrā tiesas instance TP piesprieda 1,03 miljonu atmaksu, Pietiek solīja TP politiķi.

Nedēļu pirms TP kongresa galīgais lēmums par piedalīšanos Saeimas ārkārtas vēlēšanās vēl aizvien nav izkristalizējies. Pēc TP politiķu teiktā, pašlaik izšķiršanās ir starp lēmumu šīs vēlēšanas vispār izlaist un lēmumu tajās startēt pilnīgi citā sastāvā, iespējams, ar „jauniešu sarakstu”, lai TP noņemtu „oligarhu partijas” zīmogu. Tas, ka septembra vēlēšanās nepiedalīsies Andris Šķēle, esot gandrīz izlemts jautājums, viņš pats esot starp tiem, kas apšauba lietderību TP vispār piedalīties vēlēšanās. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka Šķēlem ir atbalsts nodaļās, ja viņš pats izlemtu kandidēt.

Līdz 9. jūlijam notiks vēl vairākas sanāksmes ar TP reģionu pārstāvju piedalīšanos, kurās plānots līdz nākamsestdien paredzētajam kongresam izkristalizēt lēmumu par to, kā un vai piedalīties Saeimas ārkārtas vēlēšanās. Aizvadītajā trešdienā notikušajā TP valdes sēdē, kurā sakarā ar vasaras atvaļinājumiem un komandējumiem bijusi maza pārstāvniecība, partijas spice Šķēles vadībā nav pietuvojusies gala lēmumam, liecina vairāku sanāksmes dalībnieku Pietiek teiktais. Tomēr līdz šim vairāk esot dzirdams viedoklis, ka šīs vēlēšanas jāizlaiž. Neviens no uzrunātajiem arī nebija tik optimistisks, lai prognozētu, ka TP ir izredzes pārvarēt 5% barjeru iekļūšanai 11. Saeimā.

Novērtē šo rakstu:

0
0