Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ierobežotas pieejamības informatīvajā ziņojumā, kas sagatavots otrdienas Ministru kabineta sēdei un nonācis Pietiek rīcībā, satiksmes ministrs Aivis Ronis ieteic vienkārši izbeigt skandalozo AS Pasažieru vilciens vilcienu iepirkuma konkursu. Šāds ieteikums, kas tapis neveiksmīgā konkursa pretendenta – Šveices Stadler Bussnang AG un tā politisko aizstāvju spiediena rezultātā, izteikts, neraugoties uz tāpat Pietiek rīcībā nonākuša, advokātu biroja Glimstedt un partneri pēc valdības pasūtījuma sagatavota konfidenciāla pārskata atzinumu, ka tādā gadījumā nevar izslēgt risku, ka konkursa uzvarētājs – Spānijas Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A. var pieprasīt iespaidīgu zaudējumu atlīdzināšanu. Līdz ar to tiešām kļūst pavisam reāla iespēja, ka Latvija var zaudēt 100 miljonus latu, ko pasažieru vilcienu iepirkumam varēja saņemt no ES Kohēzijas fonda. Tomēr galīgais lēmums otrdien valdības sēdē vēl netika pieņemts - tā pieņemšana par nedēļu tika atlikta.

„Ņemot vērā saistītos riskus un ieguvumus, Satiksmes ministrija piedāvā šobrīd neslēgt līgumu ar iepirkuma konkursa uzvarētāju. Ierosinām pārskatīt Projekta apjomu un atkārtoti veikt iepirkumu par ritošā sastāva iegādi un uzturēšanu. Detalizētākai situācijas analīzei un risinājumu piedāvājumam sadarbībā ar Finanšu ministriju būtu jāsagatavo ziņojums Ministru kabinetam divu nedēļu laikā,” – šādu formulējumu iepirkuma izbeigšanai slepenajā informatīvajā ziņojumā valdībai iesaka gan Ronis, gan ziņojumu vīzējušais ministrijas valsts sekretārs Anrijs Matīss.

Slepenajā ziņojumā uzskaitīti arī riski, kas draud šāda risinājuma gadījumā, no kuriem galvenais – ES līdzekļi vairs nebūs pieejami, līdz ar ko pašlaik no ES Kohēzijas fonda pieejamos 100 miljonus latu no projektam nepieciešamajiem 144 miljoniem var nākties ņemt no Latvijas budžeta. „Nav garantijas, ka nākamajā periodā šim mērķim līdzekļi būs pieejami, taču tā kā, ņemot vērā pašreizējā ritošā sastāva tehnisko stāvokli, jaunus vilcienus vajadzēs iegādāties jebkurā gadījumā, tas nozīmēs papildu slogu valsts budžetam,” ziņojumā raksta Ronis.

Tāpat līdz ar iepirkuma izbeigšanu atbilstoši Roņa ziņojumam var būt nepieciešami nelietderīgi papildu izdevumi esošā ritošā sastāva kalpošanas laika palielināšanai līdz jaunu vilcienu iegādei un atkārtota pilnas projekta dokumentācijas saskaņošana ar Eiropas Komisiju, turklāt „jebkura cita jauna projekta realizācijai pastāv īstenošanas riski ar iespējamām sūdzībām iepirkumu procedūru ietvaros, izmaksu pieaugumu tirgus pārsātinājuma dēļ u.c.”.

Savukārt kā iespējamie ieguvumi no iepirkuma pārtraukšanas ministra slepenajā ziņojumā minēti šādi apsvērumi:

„1) Iespējams, ar mazāku risku tiek apgūts Kohēzijas fonda finansējums, jo finansējuma pārstrukturēšana tiek veikta aptuveni gadu ātrāk nekā atkārtoti sludinot iepirkumu par ritošā sastāva iegādi;

2)   Ir ilgāks laiks kvalitatīvāka projekta sagatavošanai un savlaicīga iepirkuma veikšanai, ja šāda veida projekts tiek plānots īstenot 2014.-2020.gada plānošanas periodā;

3)   Var tikt īstenoti projekti citās transporta jomās, kas ir tehniski sagatavoti pašreizējo darbības programmas „Infrastruktūra un pakalpojumi"" prioritāšu ietvaros, tādējādi realizējot investīciju vajadzības ilgtspējīgai transporta infrastruktūras attīstībai.”

Kā jau ziņots, kad novembra pirmajā pusē atlūgumu iesniedza Iepirkumu uzraudzības biroja ilggadējais vadītājs Andrejs Tiknuss, neoficiāli tika apgalvots, ka šis lēmums cieši saistīts tieši ar ieilgušo AS Pasažieru vilciens pasažieru vilcienu konkursu un politisko spēku vēlmi gūt no tā "dividendes". Tiknusa vadītajai iestādei bija nācies izturēt milzīgu spiedienu saistībā ar AS Pasažieru vilciens jauno pasažieru vilcienu iepirkumu.

Iepirkumu uzraudzības birojs pēc Šveices kompānijas Stadler sūdzības izskatīšanas jau bija pieņēmis lēmumu atļaut AS Pasažieru vilciens slēgt līgumu ar Spānijas kompāniju Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles, S.A. par jauno pasažieru vilcienu sastāvu iepirkumu. Jau bija paziņots, ka līdz apmēram 21. novembrim līgums starp Pasažieru vilcienu un Spānijas kompāniju varētu tikt noslēgts, taču tas tā arī nav noticis.

Pēc neoficiālām ziņām, šajās dienās arī premjera Valda Dombrovska padomniece un viņa ģimenes biznesa partnere Sandra Bukane esot vērsusies Satiksmes ministrijā ar jautājumiem par to, kādas vēl palikušas iespējas minētā konkursa noslēgumu apturēt. Pietiek avoti ziņo, ka Roņa ziņojums vismaz daļēji tapis tieši šī spiediena rezultātā.

Novērtē šo rakstu:

0
0