Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Cena, ko topošajai valdībai var nākties  maksāt par sešu no Zatlera reformu partijas (ZRP) svētdien aizgājušo deputātu atbalstu, var būt vairāku amatu pārdale valdībā. Par sarunām informēti avoti Pietiek atzīst, ka šķeltnieku prasība ir iekšlietu ministra amats, uz kuru gan pretendētu nevis Klāvs Olšteins, bet kāds vārdā nenosaukts bezpartejisks profesionālis. Tāpat prasība esot nomainīt ZRP izvirzītos kandidātus ekonomikas un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra amatam. Iebildes esot arī pret satiksmes ministra kandidātu. Premjers Valdis Dombrovskis svētdienas vakarā TV3 tiešraidē apstiprināja, ka turpinās sarunas, kā sešus no ZRP aizgājušos iesaistīt valdības darbā, un "tas tiešām var ietvert kādu amatu pārdali". 

Pašlaik, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Dombrovskis strādājot pie plāna, ka šķeltnieki valdībā tiek iesaistīti, pārdalot ZRP iedalītos ministru amatus. Svētdienas vakarā partiju savstarpējās un iekšējās sarunas turpinās, tādēļ Dombrovska valdības izredzes tikt apstiprinātai nav skaidras. No avotiem ZRP kodolā pienāk informācija, ka partijas palicēji ir kategoriski noskaņoti pret dalību valdībā, ja tajā ar amatiem piedalās seši šķeltnieki.

Šķeltnieki, kas pāris stundas pēc „apvērsuma” ZRP rindās jau nodēvēti par „Olšteina reformu partiju”, jo grupas priekšgalā ir deputāts Klāvs Olšteins, izvirzījuši prasību, ka atbalstīs Valda Dombrovska valdības apstiprināšanu apmaiņā pret diviem ministru amatiem jaunajā valdībā, Pietiek pavēstīja sarunās iesaistītie avoti. Olšteins dažas stundas vēlāk noliedza, ka kādas prasības izvirzītas. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas tā nav taisnība, un arī pats Olšteins svētdienas vakarā TV pēc ilgākas stīvēšanās tomēr atzina, ka iekšlietu ministra postenim viņš tomēr esot izvirzīts, - to esot darījis partijas biedrs Romualds Ražuks. Premjeram tuvu stāvoši avoti Vienotībā par šīm prasībām neoficiāli izteicās kā par politisku realitāti. Premjers Valdis Dombrovskis svētdienas vakarā TV3 tiešraidē izteicās diplomātiskāk, ka "konkrētas prasības nav izvirzītas", bet no ZRP aizgājušo sešu deputātu iesaistīšana valdības darbā var "tiešām ietekmēt kādu amatu pārbīdi valdībā, bet tas vēl ir sarunu jautājums".

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas ZRP šķeltnieki vēlas deleģēt bezpartejisku profesionāli Iekšlietu ministrijas vadībā (pretendē Rihards Kozlovskis no ZRP). Tāpat šķeltniekiem esot pretenzijas pret ekonomikas ministra amatam izvirzīto no ZRP puses izvirzīto bezpartejisko profesionāli Danielu Pavļutu, kura vietā varot nākt ar Vienotību saistītais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce. Iebildumi šķeltniekiem esot arī pret Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vadībai izvirzīto ZRP kandidātu Edmundu Sprūdžu.

Aiz sešu ZRP Saeimas deputātu lēmuma izstāties no partijas, par ko viņi paziņoja svētdien, stāv ekonomiskie grupējumi, kurus nav apmierinājusi panāktā vienošanās par ietekmes sfēru un amatu pārdali topošajā valdībā, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, sešu no ZRP 11. Saeimā ievēlēto deputātu grupa – Klāvs Olšteins, Elīna Siliņa, Gunārs Rusiņš, Jānis Upenieks, Viktors Valainis un Jānis Junkurs –, kas svētdien paziņoja par izstāšanos no partijas, savu spēku grasās nodemonstrēt pirmdien, kad jaunievēlētā Saeima vēlēs prezidiju un 56 balsu koalīcijai varētu pietrūkt 6 līdz 7 balsis Valda Zatlera apstiprināšanai Saeimas priekšsēdētāja amatā. Olšteins svētdienas vakarā TV3 tiešraidē apgalvoja, ka balsos par Zatlera apstiprināšanu. Arī avoti Vienotībā uzsver, ka darīs visu, lai nodrošinātu, ka vismaz tās 20 deputāti disciplinēti aizklātajā balsojumā nobalso par Zatleru.

Viens no aizkulišu spēlētājiem, kam varētu būt ietekme uz vairākiem no ZRP aizgājušajiem, ir apsardzes firmas TM security īpašnieks Mārtiņš Tenbergs. Kā otrs uzņēmējs, kas ietekmējis „apvērsumu” ZRP, tiek saukts mežizstrādes firmas Pata AB īpašnieks, ar Vienotību saistītais Uldis Mierkalns. Uz šiem uzņēmējiem, kas aizkulisēs piedalās neformālās sarunās, cenšoties ietekmēt ietekmes pārdali topošajā valdībā, informēti avoti Pietiek norādīja jau aizvadītās nedēļas sākumā. Tomēr ZRP kodols šķelšanās iespēju partijā turpināja noliegt līdz pat svētdienas pēcpusdienai, kad tas nāca kā pārsteigums.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, bažās par Dombrovska valdības neapstiprināšanu svētdien ar atsevišķiem ietekmīgiem uzņēmējiem, kas stāv aiz šī apvērsuma, bija tikušies daži Vienotības vadoši politiķi, cenšoties no tā atrunāt. Līdz šim politikas kuluāros runāts, ka Vienotība ir politiski ieinteresētaZRP šķelšanā, bet situāciju mainīja apdraudējums Dombrovska valdības apstiprināšanai.

Starp sešiem no ZRP svētdien aizgājušajiem jaunajiem Saeimas deputātiem ir vismaz divi ar Tenbergu saistīti politiķi – firmas TM security personāldaļas priekšnieks Gunārs Rusiņš, kā arī Klāvs Olšteins, kuram Tenbergs bija sniedzis palīdzību priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Kāds ar Tenbergu saistīts avots Pietiek apgalvoja, ka viņš tieši nestāvot aiz apvērsuma ZRP, tomēr „piedalās” sarunās. Pēdējās nedēļās Tenbergs vairakkārt manīts kopā ar Saskaņas centra līderi Nilu Ušakovu. Tomēr vismaz pašlaik nekas neliecina, ka aiz apvērsuma varētu stāvēt reāls mēģinājums izveidot valdību ar SC.

Vairāki avoti ZRP un Vienotībā norādījuši, ka viens no ietekmes centriem, kas stāv aiz šķelšanās ZRP, ir firmas Pata AB īpašnieks Uldis Mierkalns. Viņa firmā par juristu ne tik sen strādājis Olšteins, cita starpā atbildot par ofšorkompāniju apkalpošanu. Mierkalns cieši saistīts arī ar Vienotības politiķiem Edgaru Jaunupu, Arti Kamparu, no Jaunā laika savulaik izslēgto Danu Titavu. Vairāki iepriekš minētie bieži redzēti vērojam sporta spēles Mierkalnam piederošajā privātajā ložā Arēnā Rīga. Savstarpēji saistīti ir arī Mierkalns un Tenbergs. Lai gan tas nav afišēts, Pietiek no informētiem avotiem zināms, ka TM security sniedz apsardzes pakalpojumus Mierkalnam, kurš saskāries ar dzīvības draudiem, ņemot vērā biznesa vidi Krievijā, kur Pata AB uzsākusi darbību.

Novērtē šo rakstu:

0
0