Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nacionālās lidsabiedrības airBaltic glābšanas sāgā blefo ne tikai airBaltic vadītājs Bertolts Fliks un viņam daļēji piederošās SIA Baltijas aviācijas sistēmas (BAS) pārstāvji, bet arī premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) un viņa vadītā valdība. Tā vedina spriest Pietiek rīcībā esošā informācija, kas liecina - Dombrovska valdība nekādu lēmumu par airBaltic glābšanu atlikušajās savas pastāvēšanas dienās nemaz neplāno pieņemt. Pietiek arī zināms, ka valdība atbilstoši Dombrovska otrdien paustajam par iespējamo airBaltic pārdošanu izteikusi valstij piederošo daļu atpirkšanas piedāvājumu BAS, par valsts īpašumā esošajiem 52,6% airBaltic daļu prasot 104 miljonus eiro (aptuveni 72 miljoni latu). Tikmēr BAS 50% īpašnieka - Bahamu ofšora Taurus Asset management (Taurus) valdībai nosauktais patiesā labuma guvējs, Krievijas pilsonis Andrejs Rudeško, tiekoties ar valdības konsultantu Prudentia, solījis, ka Taurus ir nauda, ko ieguldīt airBaltic kapitālā, un ka garantijas naudas esamībai tiks iesniegtas pirmdien.

Tikai blefs?

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Dombrovska valdībā jau esot skaidrs viedoklis, ka nekāda konkrēta lēmuma par valsts līdzdalību airBaltic glābšanā un iepriekš lēsto vismaz 33 miljonu latu ieguldīšanu lidsabiedrības kapitālā nebūs. Paziņojumos sabiedrībai premjers vēl cenšoties uzturēt stāstu par to, ka valdība vēlas glābt airBaltic, taču faktiski tas esot tikai valdības PR, lai novilcinātu laika līdz jaunā Ministru kabineta izveidošanai.

Dombrovska aizvadītās nedēļas nogalē, pāris dienas pirms 11. Saeimas ārkārtas vēlēšanām teiktais, ka valdība ir tuvu lēmumam par valsts līdzdalību airBaltic glābšanā, visticamākais, bijis blefs un priekšvēlēšanu retorika, lai radītu iespaidu, ka valdība „ļoti nopietni” risina ar lidsabiedrības nākotni saistītās problēmas.

Dombrovska valdība lēmumu nepieņemšot ne vien tāpēc, ka rit šīs valdības pēdējās nedēļas, bet arī tāpēc, ka valdība neesot guvusi pārliecību, ka Flikam un BAS var uzticēties.

Valdībā dominējot viedoklis, ka BAS blefo par gatavību ieguldīt naudu un ka valdības līdzdalība airBaltic glābšanā BAS nepieciešama tikai tāpēc, lai glābtu Flika „ādu” no kreditoriem, lai uzlabotu airBaltic reputāciju kreditoru acīs un lai glābtu arī a/s Latvijas Krājbanka reputāciju un šīs bankas iespējamās problēmas, kas tai varētu rasties, ja airBaltic nonāktu uz maksātnespējas sliekšņa. (Krājbanka un tās mātes banka Lietuvas Snoras - abas saistītas ar Krievijas miljonāru Vladimiru Antonovu - BAS izsniegusi vērienīgus kredītus, un, pēc Pietiek jau ziņotā, BAS abām bankām doto ķīlu vērtība veido 31 miljonu latu.)

Pašlaik Dombrovska valdība vienkārši velkot laiku, lai nevajadzētu skaidri pateikt, ka nekāda lēmuma nebūs. Ar centieniem novilcināt laiku, lai sabiedrībā radītu citu aktualitāti, esot saistīta arī informācija par to, ka valdība apsver jaunas nacionālas lidsabiedrības dibināšanu. Ideja par to, ka Dombrovska valdība tiešām izlemtu par jaunas lidsabiedrības dibināšanu, esot tikai viens no iespējamiem airBaltic krīzes risinājuma scenārijiem.

Dombrovska valdībai gan pagaidām neesot nekādu konkrētu ideju par to, no kādiem valsts budžeta līdzekļiem ņemt naudu jaunas lidsabiedrības dibināšanai. Tāpat valdības nolīgtajiem konsultantiem Prudentia pretēji BAS paustajam pagaidām neesot arī bijušas nekādas reālas sarunas ar citām aviosabiedrībām, kas liecinātu, ka valdība jaunas lidsabiedrības izveidošanai ir atradusi stratēģisko investoru.

Neoficiāli izskan, ka airBaltic liktenis pašlaik lielā mērā ir atkarīgs no tā, kādu partiju koalīcija veidos nākamo valdību. Neformāli minēts - ja valdības koalīciju veidos arī apvienība Saskaņas centrs, tad lēmums par valsts līdzdalību airBaltic glābšanā, visticamākais, tiks pieņemts.

Prasa 104 miljonus

No valdībai tuviem avotiem Pietiek arī zināms: Dombrovska otrdien pēc valdības sēdes pieļautajam, ka apsvērta valstij piederošo 52,6% airBaltic daļu pārdošanu, ir reāls pamatojums. Proti, airBaltic privātajam akcionāram BAS kā pirmpirkuma tiesīgajam pretendētam izteikts piedāvājums iegādāties valstij piederošās lidsabiedrības daļas par 104 miljoniem eiro (72 miljoni latu).

Flika un BAS reakcija uz šo valsts piedāvājumi bijusi kategoriski noraidoša. BAS pārstāvji esot norādījuši, ka šāda valstij piederošo akciju cena nav adekvāta. Publiski BAS informējis, ka ir gatavs valstij piederošās airBaltic daļas no valsts atpirkt par to nominālvērtību, kas ir aptuveni 200 000 latu.

Savukārt valdības piedāvājums BAS par valstij piederošo airBaltic daļu atpirkšanu bijis aplēsts, pamatojoties uz Flika un BAS pirms tam Satiksmes ministrijai iesniegto priekšlikumu, ar kuru BAS par 102 miljoniem eiro valstij piedāvājis iegādāties BAS piederošos 47,2% airBaltic daļu.  

Pirmdien sola garantijas maksātspējai

Pietiek jau rakstīja, ka BAS uz pusēm pieder Flikam un Bahamu salās reģistrētam ofšoram Taurus, par kura patieso labuma guvēju valdībai iesniegtajos dokumentos pieteicies Krievijas pilsonis, it kā ar vērienīgiem investīciju projektiem saistītais Andrejs Rudeško.

Ar valdības konsultantu Prudentia saistīti avoti neoficiāli Pietiek norādījuši: pēc ceturtdien notikušās sarunas ar Rudeško panākta vienošanās par to, ka pirmdien tiks iesniegtas garantijas par Taurus un BAS maksātspēju un pieejamajiem naudas resursiem, kas nepieciešami investīcijām airBaltic kapitālā. To Pietiek apstiprināja arī Prudentia vadītājs un līdzīpašnieks Ģirts Rungainis.

Tomēr nojaušams, ka Prudentia par tikšanos ar Rudeško bijusi skeptiska, nojaušot gan to, ka viņš „noteikti nav Taurus beneficiārs,” gan to, ka BAS interesēs ir panākt, lai valsts iegulda naudu airBaltic, tādējādi glābjot ne vien lidsabiedrību, bet arī BAS.

Novērtē šo rakstu:

0
0