Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Augsti godātais Valsts prezident Levita kungs, augsti godātais tiesībsarg Jansona kungs, augsti godātais Ministru prezident Karina kungs, augsti godātie Saeimas deputāti un ministri, valsts institūciju pārstāvji, lūdzam Jūsu tūlītēju iesaisti finansējuma nodrošināšanai medikamentiem onkoloģijas pacientu ārstēšanai - 2022. gadā ir nepieciešami 28 miljoni eiro, 2023. gadā - 44 miljoni eiro un 2024. gadā - 55 miljoni eiro.

Papildu finansējums ir nepieciešams arī vēža diagnostikai, vēža reģistra izveidei, pacienta ceļa definēšanai un sakārtošanai, skrīningam un profilaksei, papildu medicīnas personāla ieviešanai un atalgojumam.

Lūdzam Jūs iestāties par 160 tūkstošu Latvijas onkoloģisko pacientu un viņu līdzcilvēku vajadzībām un tiesībām, lai onkoloģijas pacienti varētu saņemt atbilstošu terapiju.

Lūdzam Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021. - 2027. gadam un topošajā Onkoloģijas plānā 2022. - 2024. gadam paredzēt finanšu līdzekļus onkoloģijas pacientu diagnostikai un ārstēšanai, īpaši jauno medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā, ņemot vērā virkni apstākļu, kas šādu jautājumu atlikšanu padara morāli un ētiski apšaubāmu. Tas neatbilst Eiropas prasībām.

Kopējais onkoloģijas pacientu skaits Latvijā ir ap 80 tūkstošiem, bet kopā ar līdzcilvēkiem tie ir vairāk nekā 160 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kuri cieš no onkoloģijas diagnozes ietekmes.

2019. gadā 1614 Latvijas iedzīvotāji priekšlaicīgi nomira ļaundabīga audzēja dēļ, nesasniedzot 64 gadu vecumu. Tika zaudēti 14 344 darba gadi, kas nesaražotā iekšzemes kopprodukta (IKP) veidā ir ekvivalenti aptuveni 373 miljoniem eiro jeb 27% no kopējā veselības aprūpes budžeta. Starptautiskā pieredze liecina, ka ieguldījumi veselībā ir saistīti ar 10 reizes lielāku ekonomisko atdevi - ar nosacījumu, ka veselības aprūpe tiek balstīta uz izmaksu efektīviem risinājumiem ar augstu ekonomiskās atdeves potenciālu.

Latvijas Nacionālais attīstības plāns 2021. - 2027. gadam paredz nodrošināt vienlīdzīgi pieejamus kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus, lai novērstu priekšlaicīgu darba nespēju un priekšlaicīgu mirstību, kā arī sekmētu sociālo iekļaušanu un produktivitāti. Tāpat plāns paredz, ka ārstniecības kvalitāte un rezultāti ir uzlabojami, gādājot par efektīvu medikamentu pieejamību.

Problēmu, ka atbilstošas ārstēšanas un inovatīvo medikamentu pieejamība pacientiem ar onkoloģiskām slimībām ir ļoti ierobežota, ietver arī Sabiedrības veselības pamatnostādņu 2021. - 2027. gadam projekts, kas nosaka, ka onkoloģija ir viena no veselības aprūpes prioritārajām jomām. Latvijā vīriešiem izplatītākās diagnozes ir plaušu, prostatas (priekšdziedzera) un kolorektālais (zarnu) ļaundabīgais audzējs; sievietēm biežākie ir krūts, ādas, resnās zarnas un dzemdes kakla ļaundabīgie audzēji.

Veselības ministrijā secināts un atzīts, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļautie inovatīvie medikamenti uzrāda ļoti labus ārstēšanas rezultātus un pacientiem ir jāturpina terapija, bet tam ir vajadzīgi finanšu līdzekļi.    To apliecina statistikas dati par vēzi, kur redzams, ka ir būtiski samazinājusies pirmā gada letalitāte dažādās stadijās un palielinājusies 5 gadu dzīvildze.

Vēlamies vērst Jūsu uzmanību arī uz to, ka Latvijai ir saistoša Eiropas Komisijas daudzgadu tematiskā prioritāte veselības jomā - vēža apkarošana. Tā ir balstīta uz dramatisko vēža izplatīšanās situāciju un atspoguļota konkrētā rīcības plānā.  Galvenais virsmērķis ir līdz 2030. gadam izglābt vairāk nekā 3 miljonus dzīvību, cilvēku dzīves ilguma un kvalitātes palielināšana. Tas paredz laika posmā no 2021. gada līdz 2030. gadam nodrošināt 70% vēža pacientu 10 gadu dzīvildzi.

Eiropas Komisijas pieņemtajā Eiropas Vēža uzveikšanas plānā uzsvērts, ka viena no pamata iniciatīvām ir Vēža diagnostika un ārstēšana visiem, kas paredz uzlabot piekļuvi inovatīvai vēža diagnostikai un ārstēšanas metodēm un onkoloģiskajā aprūpē samazināt nevienlīdzīgu piekļuvi personaiizētajai medicīnai

Diemžēl fakti liecina, ka Latvijā ir garākais laiks līdz onkoloģijas zāļu pieejamībai - 981 diena kopš reģistrācijas Eiropas Zāļu aģentūrā  (piemēram, Dānijā tās ir 86 dienas). Tas nostāda Latvijas pacientus nevienlīdzīgā situācijā ar pacientiem citās Eiropas valstīs.

Līdz 2021. gada 1. martam iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā attiecībā uz audzējiem jau ir pieteikti 26 medikamenti dažādās terapijas līnijās. Uz iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā gaida plaušu vēža, krūts vēža, prostatas vēža, dzemdes kakla vēža, kolorektālā vēža, olnīcu u. c. vēžu ārstēšanai. Hematoloģijā uz iekļaušanu sarakstā gaida astoņi medikamenti , un Nacionālais veselības dienests 2021. gada 17. februāra Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē norādīja, ka ir nepieciešami 28 miljoni euro medikamentu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā.

Veselības ministrijas organizētajās onkoloģijas plāna dizainēšanas domnīcās, kas norisinājās no 2020. gada novembra līdz 2021. gada martam, medikamentu pieejamība tika izvirzīta kā viena no prioritātēm, skaidri iezīmējot konkrētus soļus - divu gadu laikā Kompensējamo zāļu sarakstā iekļaut jau rindā esošos medikamentus, kā arī iezīmēt skaidru mehānismu finanšu līdzekļu piešķīrumam arī turpmāk, lai nodrošinātu medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām (vismaz 18 mēnešu laikā no apstiprināšanas Eiropas Zāļu aģentūrā).

Atsaucoties uz augstāk minēto, aicinām iesaistīties Latvijas valsts prezidentu Egilu Levitu, tiesībsargu Juri Jansonu, ministru prezidentu Krišjāni Kariņu un kopā ar Saeimas deputātiem, ministriem un valsts institūciju pārstāvjiem lemt par stratēģisku, finansiāli pamatotu Onkoloģijas plānu 2022. - 2024. gadam un nepieciešamā finansējuma nodrošināšanu onkoloģijas pacientu diagnostikai un ārstēšanai.

* Latvijas Onkoloģijas pacientu organizāciju apvienība ONKOALIANSE Fonds “Movember Latvija”

Melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai”

Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrība Biedrība “EuropaColon Latvija”

Rozā vilciena labdarības fonds

Alianse vīriešu veselībai “Dažādas paaudzes par dzīvi”

Latvijas sieviešu volontieru biedrība VITA

Latvijas Onkologu asociācija

Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācija

Latvijas Tuberkulozes un plaušu slimību ārstu asociācija

Latvijas Torakālo ķirurgu biedrība

Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija

Latvijas Kolposkopijas biedrība

Latvijas Patologu asociācija

Novērtē šo rakstu:

16
0