Menu
Pilnā versija
Foto

Par legālo narkotiku biznesu

Pietiek lasītāja* · 04.01.2015. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Griežos pie Jums ar problēmu, kuru neilgi pirms Ziemassvētkiem sagādāja Veselības ministrija un VSIA Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs, ar kuru slēdz līgumu par valsts Buprenorfīna aizvietojošās terapijas programmu cilvēkiem, kuri ir atkarīgi no narkotikām, nozīmējot katram individuālu ikdienas devu.

Nozīmēts ir Subutex, taču mistiskā veidā Subutex ir pazudis no Rīgas un rajonu aptiekām, kā arī no bāzes jau pirms 20. decembra ar paskaidrojumu, ka tas parādīsies tikai janvāra vidū vai pat beigās. Jautājums - ko lai dara šie cilvēki un viņu ģimenes, ja šiem cilvēkiem ir nepieciešama šī ikdienas deva, citādi viņi nespēj ne strādāt, ne normāli justies?

Informācijai: viens Subutex iepakojums, kurā ir 7 tabletes, maksā 46 eur. Mēnesī vidēji nepieciešami 6 iepakojumi. Sarēķinot mēnesī nepieciešamās zāles un vizītes cenu pie narkologa (4,27 eur), sanāk vidēji no 300 līdz 350 eur. Turklāt reizi gadā ir nepieciešams izrakstīt jaunu grāmatiņu (Buprenorfīna aizvietojošās terapijas programmas karti), pirms tam izejot komisiju VSIA Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC), kura maksā 40 eur. RPNC vienas tabletes cena ir 12 eur, kuras ir jāpērk, lai ārsti – narkologi noteiktu devu. Tā ka summas ir iespaidīgas, lai atstātu savus slimniekus bez zālēm.

Šāda „dāvana” uz svētkiem bija arī pagājušajā gadā. Veselības ministrijas paskaidrojums bija - vainas uzlikšana uz firmām un piegādātājiem. Šķiet, ka šāda „dāvana”, kļūst par tradīciju un pārsteigumu šiem cilvēkiem pirms Ziemassvētkiem un Līgo svētkiem.

Nav jābūt gaišreģim, lai saprastu, ka narkotiku izplatīšana ir liels bizness, jo pašlaik viens „čeks” heroīna maksā no 60 līdz 75 eur, ko piesedz „lielie” cilvēki. Ir Eiropas Savienības valstis, kurās Subutex un Suboxone zāles ir krietni lētākas un analogus izsniedz par velti, protams, ar ārsta nozīmējumu.

Kādēļ 2009. gadā Veselības ministrijai vajadzēja likvidēt vienīgo narkomānu rehabilitācijas centru Rindzelē, Zentenes pagastā? Ļoti iespējams, ka pēc šādiem gājieniem daudziem narkotiku atkarīgiem cilvēkiem būs nepieciešama ārstniecība. Domāju, ka šādas problēmas skar ne vienu vien valsts vīru, vienīgi viņiem ir pietiekoši līdzekļu, lai aizsūtītu savas atvases uz ārstēšanu un rehabilitāciju ārzemēs, kas izmaksā lielu naudu - no 8000 līdz 10 000 eur.

Saprotams, ka galus šai situācijai neatrast, jo narkotiku tirgus ir pārāk bīstams un neviens nevēlēsies riskēt ar savu dzīvību. Noteikti arī šī situācija kādam ir ļoti izdevīga un naudas ziņā ienesīga, jo diemžēl lielāka daļa Subutex lietotāju, kuri cenšas atbrīvoties no narkotiku lietošanas, to atkal uzsāks. Tas jau nozīmē, ka laikam sāk pietrūkt heroīna un citu narkotiku lietotāju, ja nepieciešams „atvilkt uz vecā ceļa” bijušos narkotiku lietotājus. Bet tas ir tikai mans viedoklis.

* viena narkotiku atkarīga cilvēka māte, kura visu gadu cīnās ar šo nelaimi. Ja žurnālistiem ir vēlme uzklausīt nelaimē nonākušo cilvēku stāstus, mans tālrunis ir pieejams, rakstot uz Pietiek e-pasta adresi - [email protected].

Novērtē šo rakstu:

4
0