Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par savā automašīnā LandCruiser atrasto naudas paku, par ko Muitas pārvaldes direktors Tālis Kravalis gandrīz divas nedēļas domāja, līdz nonāca pie pārliecības, ka tas bijis bijušā Muitas kriminālpārvaldes vadītāja Vladimira Vaškeviča atstāts kukulis, viņam patiesībā bijis nekavējoties jāsastāda akts un jāvēršas pie savas tiešās priekšniecības. To rāda Pietiek rīcībā nonākušais, kā izrādās, gan gandrīz desmit gadus spēkā esošais Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīkojums – „Kārtība, kas nosaka Valsts ieņēmumu dienestā ierēdņu un darbinieku rīcību, ja tiek piedāvāts kukulis”.

Kā zināms, saskaņā ar oficiālo versiju pēc tam, kad Muitas pārvaldes direktors 2010. gada 26. decembrī savā automašīnā LandCruiser atradis maisiņu ar 23 700 eiro un 2400 latu, viņš tiesībsargāšanas iestādēm tikai pēc nepilnām divām nedēļām ziņojis, bet šajā laikā veselas divas reizes ar maisiņu atstājušo Vaškeviču ticies un sarunājies tāpēc, ka „rīkojies atbilstoši situācijai, gribējis pārliecināties, ar kādu mērķi V. Vaškevičs šo naudu atstājis, vai tā nav bijusi aizmirsta automašīnā u.c.”, - tas atzīts prokurora Arvja Miglāna lēmumā par kriminālprocesa izbeigšanu daļā pret Kravali.

Taču nu izrādās, ka VID jau gandrīz desmit gadus spēkā ir stingra un skaidra kārtība, kā VID darbiniekiem rīkoties, ja viņiem rodas aizdomas par kukuļa piedāvāšanu. Ar šo kārtību, kā izriet no dokumenta, ir jābūt tikušam iepazīstinātam arī Kravalim, kaut viņš pats par šo gadījumu nekādus komentārus nesniedz: rīkojumā noteikts, ka ar šo kārtību, uzsākot darbu VID, jāiepazīstina katrs darbinieks, par to turklāt arī parakstoties.

Dokumentā detalizēti aprakstīts, ka par kukuļošanas priekšmetu var būt ne tikai nauda, bet arī „vērtspapīri, pārtikas produkti, rūpniecības preces, dažāda rakstura pakalpojumi, tiesības uz mantu, noguldījumi uz kukuļņēmēja un tā radinieku vārda, fiktīva pirkšanas pārdošanas vai dāvinājuma, līguma noformēšana, nepamatota prēmiju vai pabalstu izmaksāšana, azartspēlēs tīša paspēlēšana kukuļņēmēja labā, dāvana kukuļnēmēja ģimenes locekļiem, tuviniekiem un draugiem, iesaistīšana izdevīgā darbā, kā arī preču pārdošana par pazeminātām cenām kukuļņēmēja interesēs un naudas līdzekļu noguldīšana komercbankās par paaugstinātiem procentiem”.

Saskaņā ar šo kārtību Kravalim, pamanot naudas paku, būtu vajadzējis rīkoties šādi:

„Pildot dienesta pienākumus, var veidoties apstākļi, kad tiek piedāvāts kukulis. Šajā gadījumā, saglabājot mieru, jārīkojas atbilstoši noteiktajai kārtībai:

1.   Noskaidrojiet kukuļdevēja personību un kukuļdošanas mērķi un iemeslus, cenšoties izzināt pēc iespējas vairāk pair kukuļdevēja nodomiem, kā arī to, kā interesēs tas tiek darīts.

2.   Labi iegaumējiet kukuļdevēja izskatu, lai vēlāk varētu to atpazīt vai arī sniegt precīzu tā ārienes pazīmju raksturojumu.

3.   Atsakieties pieņemt piedāvāto kukuli, pieklājīgi to noraidot, un izvairieties no liekas diskusijas ar kukuļdevēju, neaizskarot kukuļdevēja pašcieņu.

4.   Par kukuļdošanas mēģinājumu nekavējoties mutiski ziņojiet savam tiešajam priekšniekam vai, ja tas nav iespējams, kādam no kolēģiem.

5.   Ja ir iespējams, atrodiet notikuma lieciniekus. Liecinieki var būt darba kolēģi, klienti vai citas personas, kas atradās ar jums vienā telpā vai jūsu tuvumā,

6.   Gadījumā, ja kukulis tiek iedots pret jūsu gribu (atstāts uz galda, ielikts atvilktnē, kabatā vai kādā citādā veidā) un jums nav iespējas to atdot, atstājiet kukuli noliktajā vietā, neaizskarot to ar rokām.

7.   Par notikušo kukuļdošanas mēģinājumu nekavējoties sastādāms akts divos eksemplāros, kuru paraksta tā sastādītājs un šīs kārtības 5.punktā minētās personas, norādot aktā: vietu un laiku; informāciju par kukuļdevēju un, ja var noteikt, tā saistību, ar citām iesaistītām personām; iespējamo kukuļdošanas mērķi; kukuļa aprakstu (naudas summa vai citi materiālie labumi); notikuma liecinieku vārdus, uzvārdus; akta sastādītāja vārdu, uzvārdu; akta sastādītāja parakstu; liecinieku parakstus; akta sastādīšanas datumu.

8.   Par kukuļošanas mēģinājumu nekavējoties, bet ne vēlāk kā pēc 12 stundām, sagatavot un iesniegt:

8.1. rakstisku dienesta ziņojumu savam tiešajam priekšniekam, bet, ja tas nav iespējams, augstāk stāvošam priekšniekam, kuram pievienots šīs kārtības 7. punktā minētais akts;

8.2. iesniegumu VID Finansu policijas pārvaldē» kuram pievienots šīs kārtības 7.punktā minētais akts un lietiskie pierādījumi (ja tādi ir).”

Taču, kā izrādās, Kravalis, atrodot savā automašīnā iespaidīgo naudas paku, neko no šīs oficiālās kārtības nav ievērojis, - kā rāda viņa liecības, Muitas direktors pat izmetis ārā maisiņu, kurā bijusi salikta nauda, un vēlāk Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam skaidrojis, ka šo savu rīcību izskaidrot nespējot.

Neoficiāla informācija liecina, ka Kravalis, aizņemts ar noskaidrošanu, vai mašīnā atstātā nauda ir kukulis vai kaut kas cits, nav arī nekavējoties ziņojis par to savai tiešajai priekšniecībai. Oficiāli gan tas netiek apstiprināts, jo VID skaidrojums ir: „Jūsu uzdotais jautājums ir cieši saistīts ar kriminālprocesu, kura virzītājs ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, līdz ar to VID nekādu informāciju nesniedz.”

Dokumenti

FotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0