Menu
Pilnā versija
Foto

Parādnieka reizrēķins un realitāte

Pietiek lasītājs · 06.06.2021. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms kāda mēneša Finanšu ministrija ziņoja, ka akcīzes nodokļa ieņēmumi no tabakas ir kritušies par 2,1 miljonu eiro, salīdzinot ar iepriekšējā gada pirmo ceturksni, cita starpā karsējamās tabakas patēriņam krītot par 50%. Līdz ar to diemžēl onkoloģijai paredzētie papildu līdzekļi netiks iekasēti. Tas izraisīja sašutuma vētru. Daži pēkšņi apskaidroti tautas kalpi šādu sasaisti starp akcīzes nodokli un veselības finansēšanu pat nosauca par kļūdu.

Te, kur bijis, kur ne, kā ķipars no tabakdozes kādā jaukā piektdienā TV ekrānos labā Ziemassvētku vecīša tēlā parādījās premjera iecienītais dzimstības padomnieks Imants Parādnieks, kurš, smaidot baltajā bārdā, pavēstīja, ka nauda onkoloģijai tomēr būs – esot jau iekasēti pat 2,5 miljoni eiro virs plānotā. Kā tad tā? Finašu ministrijas ierēdņi sajaukuši + un -? Vai arī aprīlī pēkšņi visi metušies pirkt karsējamo tabaku, palielinot ieņēmumus par gandrīz 5 miljoniem?

Apskatot VID datus par karsējamās tabakas patēriņu un akcīzes nodokļa ieņēmumiem pirmajos 4 mēnešos, redzams, ka karsējamās tabakas patēriņš ir samazinājies par 26%. Arī šajā aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, tendence ir negatīva, tā ka tā nevarētu būt tikai iepriekšējā decembra krājumu veidošanas ietekme.

Ieņēmumi no karsējamās tabakas ir par 839 000 EUR lielāki nekā pagājušā gada pirmajā ceturksnī. Tas ir par 57% vairāk. Bet a) nodokļa palielinājums bija 113%, un b) pagājušajā gadā karsējamās tabakas patēriņš pieauga un gada otrajā pusē bija jau krietni lielāks. Tāpēc adekvātāk ir salīdzināt, piemēram, augustu – novembri ar šī gada pirmajiem trim mēnešiem. Tad pieaugums vairs sanāk tikai 520 000 eiro jeb 29% (likme pieauga par 113%, akcīzes nodokļa ieņēmumi - par 29%).

No kurienes tad 2,5 miljoni?

Ticamākais izskaidrojums ir, ka premjera uzticamais padomnieks ir pieskaitījis karsējamās tabakas akcīzes nodokļa ieņēmumiem citu nodokļu ieņēmumus – akcīzes nodokli no cigaretēm, smēķējamās tabakas vai cigāriem, kuru patēriņš patiešām pieaug. Kāda starpība - kā var nesolīt, citējot ekspremjeru Repšes kungu. 

Problēma ir tajā, ka savulaik laipnu cigarešu industrijas darboņu izstrādātais un apņēmīgā Parādnieka kunga virzītais priekšlikums attiecās tikai uz cigarešu nozares sīvākajiem konkurentiem - karsējamo tabaku, paredzot no tās papildus iekasēt 3,3 miljonus eiro. Izmaiņas nodoklī cigaretēm un smēķējamai tabakai bija drīzāk skata pēc, paredzot papildu 0,3 miljonu eiro ieņēmumus. Tieši šos 3,3 (+0,3) miljonus arī bija paredzēts novirzīt onkoloģijai.

Turklāt priekšlikums nāca pēc valdībā jau atbalstītā priekšlikuma mērenāk palielināt nodokli karsējamai tabakai, gūstot papildus ieņēmumus 1,5 miljonu eiro apmērā pamatbudžetā. Un ir paredzēts, ka papildu nauda onkoloģijai novirzāma tikai tad, ja papildu ieņēmumi pārsniedz 1,5 miljonus. Tas nozīmē, ka kopumā no karsējamās tabakas šogad jāiegūst 4,8 miljoni eiro, lai onkoloģijai varētu novirzīt 3,3 miljonus.

Pirmajos 4 mēnešos no 4,8 miljoniem iekasēti ir 839 tūkstoši. Šī brīža tendence liecina, ka labākajā gadījumā tiks izpildīts FM sākotnēji piedāvātais 1,5 miljonu plāns (kas iet vispārējā budžetā) un paredzētā papildu nauda onkoloģijai 3,3 miljonu apmērā iekasēta netiks.

Bet ticēt taču gribas, un naudu onkoloģijai tiešām vajag. Un nav arī iemesla neticēt cienījamam premjera padomniekam, kurš ne vienreiz vien ir pierādījis, ka jārēķina citādāk un tad sanāk. Solītā nauda onkoloģijai būs. Tas nekas, ka ne no tabakas. Neviens taču to nepārbaudīs. Katram savs reizrēķins.

Novērtē šo rakstu:

65
4