Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Saņemot jautājumus saistībā ar premjera Krišjāņa Kariņa, tieslietu ministra Jāņa Bordāna un citu valdības pārstāvju plāniem uz reliģiskajiem pasākumiem Aglonā savu ērtību labad doties ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikopteru, šodien paklusām ir pieņemts lēmums no šī transportlīdzekļa atteikties un uz Aglonu doties ar auto.

„1) Vai pašreizējais ministru prezidents šodien vai rīt ir plānojis doties uz Aglonu, lai piedalītos reliģiskajos pasākumos?

2) Ja jā, ar kādu transportlīdzekli ministru prezidents turp dosies?

3) Kāda ir nepieciešamība un lietderība ministru prezidentam piedalīties šajos pasākumos?”

Ne Ministru prezidents, ne viņa preses sekretārs Sandris Sabajevs ceturtdien rīta pusē nevēlējās atbildēt ne uz vienu no šiem jautājumiem. Uz līdzīgiem jautājumiem klusēja arī tieslietu ministrs Bordāns, aizsardzības ministrs Artis Pabriks un šo ministriju preses dienesti.

Taču no avotiem NBS Pietiek kļuva zināms, ka šie jautājumi ir izraisījuši satraukumu augstajās amatpersonās un pēc spraigas viedokļu apmaiņas ir nolemts helikopteru braucienam uz Aglonu neizmantot un gan turp, gan atpakaļ doties ar auto. "AM un NBS amatpersonas nepieņēma lēmumu atcelt helikoptera lidojumu," šopēcpusdien apliecināja Aizsardzības ministrijā, netieši norādot, ka lēmums pieņemts augstākā līmenī.

Pēc šī lēmuma pieņemšanas, jau pēcpusdienā Kariņa preses sekretārs apliecināja, ka premjers uz Aglonu dosies ar autotransportu, lai pēc Romas Katoļu Baznīcas Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskapa Jāņa Buļa ielūguma piedalītos Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētku Svētajā Misē.

„Nepieciešamība un lietderība Ministru prezidenta dalībai ir gan saturiska, gan simboliska. Vēsturiski Aglona ir izveidojusies par svētceļojuma vietu – Aglonas Dievmātes starptautisko sanktuāriju, kurā pulcējas dažādu konfesiju ticīgie, garīdznieki, svētceļnieki no Latvijas un citām valstīm, atsevišķu ārvalstu diplomāti, dažādu sabiedrības vecuma un nodarbošanos grupu pārstāvji, ikviens interesents, kā arī valsts augstākās amatpersonas, kas simboliski vienojas kopīgā lūgšanā par valsti. Šogad svētku pasākumus Aglonā apmeklēs arī Lietuvas Seima priekšsēdētājs. Ministru prezidents ir trešā valsts augstākā amatpersona, izpildvaras vadītājs, kura dalība atbilst protokola tradīcijām līdzīgi kā citos valstī svarīgos pasākumos, kur piedalās valsts augstākās amatpersonas,” skaidroja Kariņa pārstāvis.

Savukārt Tieslietu ministrija pavēstīja, ka Bordāns uz Aglonu dodoties, jo „kā amatpersona saņēmis arī ielūgumu no Rēzeknes – Aglonas diecēzes bīskapa Jāņa Buļa”, turklāt „atbilstoši savai kompetencei Tieslietu ministrija nodrošina valsts un reliģisko organizāciju attiecības un pārzina ar tām saistītos jautājumus. Kā tieslietu nozares vadītājs Jānis Bordāns ir atbildīgs par Aglonas svētku pasākumu nodrošināšanu. Tieslietu ministrija vada un nodrošina valdības izveidotās rīcības komitejas darbu”. Nokļūšanai Aglonā Bordāns izmantošot „privāto transportu”, norādīja ministrija.

Savukārt šis ir vēl plašāks ministrijas skaidrojums: „Neskatoties uz ieņemamajiem amatiem, Jānis Bordāns regulāri piedalās Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos Aglonā. Atbildot uz Jūsu jautājumu par nepieciešamību, vēlamies izskaidrot, ka Aglonas svētki ir uzskatāmi par vienu no nozīmīgākajiem notikumiem kristīgajā pasaulē – šie svētki apvieno dažādu konfesiju pārstāvjus Latvijā, kā arī pulcē svētceļniekus no citām pasaules valstīm. Latvijā tā ir kultūrvēsturiska tradīcija, tas ir nozīmīgs notikums arī sabiedrības saliedēšanas kontekstā. Tajā piedalās bērni un jaunieši, gan cilvēki cienījamā vecumā. Jau vēsturiski Aglona ir bijusi svētceļojumu vieta un tā pasludināta par starptautiskas nozīmes svētvietu. Katru gadu ar valdības lēmumu Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētki četru dienu garumā ir noteikti par valsts nozīmes pasākumu un šajos svētkos piedalās arī valsts augstākās amatpersonas

Pamatojumu starptautiskas nozīmes svētvietas statusam un pasākumu nodrošināšanai Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkos Aglonas svētvietā nosaka tiesību akti – likums “Par starptautiskas nozīmes svētvietu Aglonā” un Ministru kabineta 2010. gada 25. maija noteikumi Nr. 473 "Kārtība, kādā tiek noteikti valsts nozīmes pasākumi Aglonas svētvietā, kā arī nodrošināta to norise un finansēšana", Ministru kabineta 2018. gada 5. septembra rīkojums Nr. 415 "Par valsts nozīmes pasākumu starptautiskas nozīmes svētvietā Aglonā un tā nodrošināšanas un drošības plānu 2019. gadam".”

Novērtē šo rakstu:

105
13