Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par Vienotības pārstāves Laimdotas Straujumas vadītās valdības 2014. gada jūlija lēmumu 75% Latvijas valstij piederošās bankas Citadele akciju amerikāņa Tima Kolina organizētajam konsorcijam drīzāk nevis pārdot, bet gandrīz vai atdāvināt par ārkārtīgi lētu cenu it kā jau viss ir pateikts, un tēma it kā skaitās „slēgta”. Taču informācija no politiskajām aprindām liek domāt, ka pēc 13. Saeimas vēlēšanām šī tēma atkal var tikt aktualizēta un vainīgajiem var pat nākties stāties tiesas priekšā.

Nule atklātībā nonākušas ziņas, ka Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nodots Ekonomikas policijas izmeklēts kriminālprocess par valsts amatpersonu noziedzīgu bezdarbību, kā rezultātā valsts cietusi nopietnus zaudējumus.

Šis „eksotiskais” Krimināllikuma pants izmantots saistībā ar it kā seniem notikumiem – 2009. gada beigās toreizējā finanšu ministra Einara Repšes parakstīto galvojumu Liepājas metalurgam. Pašam Repšem pat esot noteikts drošības līdzeklis – aizliegums izbraukt no valsts.

Šajā „darījumā” Latvijas valsts zaudēja vismaz vairākus desmitus miljonu eiro, - galīgā bilance būs zināma, kad būs pilnīgi skaidrs Liepājas metalurga un tā mantas liktenis. Taču ļoti iespējams, ka šī krimināllieta varētu būt tikai „pirmā bezdelīga”.

Ja Saeimas vēlēšanās vērā ņemamu pārstāvību Saeimā ieņems tās partijas, kas sola lielākas vai mazākas pārmaiņas un neietilpst pašreizējā valdošajā koalīcijā, ir ļoti iespējams, ka var tikt no jauna izvērtēts vēl viens – Latvijas valstij, iespējams, ne mazākus zaudējumus nodarījis lēmums.

Runa ir par bankas Citadele 75% akciju pārdošanu. Banka tika izveidota no Latvijas valsts „izglābtās” Parex bankas „labās daļas”, un Laimdotas Straujumas valdība, slēpjot no sabiedrības pretendentu izvērtēšanas un cenas noteikšanas procesu, šo kontrolpaketi pārdeva „par sviestmaizi”.

Lai gan bankas akcijas bija iespējams pārdot pat par vismaz 120 miljoniem eiro, valdība to kompānijai Ripplewood un saistītajiem investoriem pārdeva par daudz mazāku summu – 74,7 miljoniem eiro. Turklāt aprēķini rādīja, ka faktiski banka nopirkta par pašā bankā esošo naudu.

Parlamentārās izmeklēšanas komisija akciju paketes „pārdošanā” atklāja veselu virkni pārkāpumu, taču arī secināja, ka „vilciens” jau ir aizgājis. Kriminālprocess sākts netika, no atbildības izvairījās gan valdības pārstāvji, gan „darījumu” organizējušās Privatizācijas aģentūras vadība.

Jau šķita, ka ar to viss tā arī beigsies, taču tagad gan Liepājas metalurga kriminālprocesa norise, gan neoficiālas ziņas par politiķu plāniem liek droši prognozēt – visticamākais, jau drīzumā pēc Saeimas vēlēšanām mēs varam gaidīt gan jaunu, šokējošu informāciju par to, kā tika organizēta un „nokārtota” bankas akciju „atdošana”, gan jauno politisko spēku reakciju uz šo informāciju. Un tad visādi var gadīties...

Novērtē šo rakstu:

164
6