Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Paziņojot par gatavību kandidēt uz otro termiņu prezidenta amatā, Valdis Zatlers smagumu no saviem pleciem ir pārlicis uz Vienotību kā vadošo politisko spēku. No tā tagad tiek gaidīts, ka paziņos par atbalstu Zatleram vai arī argumentēti pateiks, kādēļ būtu jāmeklē cits prezidents. Līdzās atziņai, ka Vienotībai kopš trešdienas ir gandrīz neiespējami nenostāties aiz Zatlera, skaidri iezīmējas vēlme neafišēti gatavot kandidātu B gadījumam, ja vēlēšanu pirmā kārta izgāztos. Šai kontekstā tiek piesaukts eirokomisāra Andra Piebalga vārds.

Piektdien Latvijā uzturēsies eirokomisārs Andris Piebalgs, kurš tiksies arī ar premjeru Valdi Dombrovski un Vienotības līderi Solvitu Āboltiņu. Piebalgs daudzkārt publiski ir izteicies, ka nav ieinteresēts kandidēt prezidenta vēlēšanās. Tomēr avoti Briselē norāda, ka Piebalgs ir noguris no dzīves svešumā un, ja viņam tiktu garantēts cienījams ievēlēšanas process un atbalsts, eirokomisārs piekristu atgriezties Latvijā. Šāds scenārijs ir reāls ne tikai Piebalga kā atbilstošas kandidatūras dēļ. Šādā gadījumā atbrīvotos Latvijas eirokomisāra vieta, un kā reālākais pretendents uz to tiek minēts Dombrovskis. Tas pavērtu iespējas plašām politiskajām rokādēm starp partijām, jo atbrīvotos arī premjera krēsls. Vēl citi avoti izsaka varbūtību, ka par eirokomisāra posteni labprāt pacīnītos Āboltiņa, kura šo amatu jau reiz vēlējās, bet neieguva.

Jau piektdien pirms nākamnedēļ paredzētās Vienotības valdes sēdes varētu notikt trīs Vienotību veidojošo partiju vadošo politiķu neformāla apspriede par situāciju, kāda izveidojusies pēc Zatlera paziņojuma. Atsevišķi apvienības politiķi neoficiāli izteicās, ka vēlas atklātu sarunu, kurā visi atklātu kārtis, tajā skaitā par personiskajām ambīcijām pacīnīties par prezidenta amatu. Jūtams, ka to Vienotības ietekmes centru nostāja, kas stāv premjera Valda Dombrovska pozīcijās, ir par labu atbalsta paušanai Zatleram.

No Vienotības politiķu izteikumiem izriet, ka viskomfortablāk šajā situācijā jūtas premjers Dombrovskis, kurš jau iepriekš šaura loka apspriedēs par šo tēmu deklarējis, ka vēlas izvairīties no satricinājumiem, ar ko draudētu centieni vienoties par jaunu prezidenta kandidātu. Dombrovskis arī stāvēja līdzās Zatleram brīdī, kad prezidents paziņoja par gatavību kandidēt otrreiz, un tas politiķu aprindās tika uztverts kā skaidrs Dombrovska atbalsts Zatlera pārvēlēšanai.

Viena no Vienotības līderēm Sandra Kalniete uzskata, ka Vienotībai, lemjot par iespējamu atbalstu Zatlera pārvēlēšanai uz otro termiņu, jāņem vērā arī tas aspekts, „vai tajā brīdī mēs nekaitējam viņa izredzēm tikt ievēlētam”.

Kalniete, paužot savu personisko viedokli, uzskata, ka Vienotībai vispirms iekšienē jātiek skaidrībā par taktiku Valsts prezidenta vēlēšanās, jautājumu par iespējamo atbalstu Zatleram kā prezidenta kandidātam vispirms izdiskutējot katrā no trīs partiju – Jaunā laika, Pilsoniskās savienības un Sabiedrības citai politikai – valdēm un pēc tam Vienotības valdē un Saeimas frakcijā. „Ja frakcijā un valdē būs viedoklis atbalstīt Valdi Zatleru, tad mūsu pienākums ir konsultēties arī ar citiem politiskajiem spēkiem par atbalstu viņam,” norāda politiķe.

„Tā kā pastāv zināma vienošanās starp Ministru prezidentu un ZZS nekādas amatpersonu kandidatūras publiskajā telpā neizvirzīt, pirms nav notikusi apspriešanās koalīcijā, tad loģiskais ceļš patlaban ir šo jautājumu apspriest koalīcijā, jo Zatlers ir nopietns kandidāts. Tas nav vis kāds no daudziem nosauktajiem, viņš ir Latvijas Valsts prezidents, un, ja zemniekiem viņš nav pieņemams, ja viņi pasaka - nē, tad tas mums dod brīvību konsultēties tālāk ar citiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, kas nav koalīcijā,” skaidro Kalniete.

Patlaban esot sajūta, ka katrs politiskais spēks Valsts prezidenta vēlēšanu sakarā ir pieņēmis kādu lēmumu, bet visi par to klusē, tādēļ vismaz vienam no Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem ir skaidri jāizlemj un jāpasaka, jo „sabiedrībai ir tiesības to zināt”. Kalniete uzskata, ka Vienotībai, no kuras nāk valdības vadītājs, ir jābūt šim spēkam, kas nodrošina procesa atklātumu.

Novērtē šo rakstu:

0
0