Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Edgars Labsvīrs (attēlā) – Nacionālā veselības dienesta (NVD) bijušais vadītājs. 2021.gadā saņēmis Atzinības krustu “par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā, augsti profesionāli, īpaši pašaizliedzīgi un drosmīgi veicot amata pienākumus, kā arī operatīvi un efektīvi pieņemot lēmumus līdz šim nebijušas sarežģītības epidemioloģiskajā un sabiedrības veselības apdraudējuma situācijā saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību”. Atzinību saņēmis, neraugoties uz iesaisti, iespējams, Latvijas veselības aprūpes jomā lielākajā afērā – masku iepirkumā.

COVID 19 sērga Latviju sasniedza ātri, neļaujot lēmumu pieņēmējiem ilgi kasīt pakaušus, lai pieņemtu pareizos lēmumus – šķiet, tāpēc jau viņi tur sēž, lai spētu ātri reaģēt un pieņemt pareizus, racionālus lēmumus visas sabiedrības interesēs pat īpaši saspringtās un lielas krīzes situācijās. Bet vai viņi to spēja (atmetot savu personīgo, mantkārīgo ieinteresētību)?

2020. gada agrā pavasarī Latvija nonāca situācijā, kad steidzami bija jāiepērk aizsarglīdzekļi. Pie Veselības ministrijas lielās vadības pults atradās Ilze Viņķele, kas deva rīkojumus padotības iestādei NVD (kas vienā no ķēdes posmiem pārņēma iepirkumu koordināciju). Tolaik NVD grožus turēja Edgars Labsvīrs, kuram vēlāk prezidents piešķīris jau augstāk pieminēto Atzinības krustu. Svinīgais brīdis gan notika pēc E. Labsvīra atkāpšanās no amata masku iepirkuma skandāla dēļ un raisa vēl lielāku izbrīnu. I. Viņķele nopelnīja tiesvedību par bezdarbību, bet E. Labsvīrs – atzinības krustu.

Izdevīgi piegādātāji 

Lai lietas notiktu ātri, acīmredzot tika pieņemts lēmums dot zaļo gaismu piegādēm tiem komersantiem, kuri uzrādīja spēju ātri noreaģēt un sagādāt Latvijai nepieciešamos aizsarglīdzekļus. Dominēja trīs piegādātāji: SIA “GP Nord”, SIA “Lauma Fabrics” un ar bijušo veselības ministru Gunti Belēviču saistītā SIA “Saules aptieka” (ko vada dēls Artūrs Belēvičs) piegādēm, galvenokārt, no Ķīnas. Koridoros runā, ka viens no piegādātājiem Artūrs Belēvičs esot apveltīts ar īpašu šarmu un spējot dāmītēm ausī iedziedāt izdevīgus darījums. Vai šajā gadījumā uz I. Viņķeli nostrādāja šarms – šis jautājums droši vien paliks neatbildēts.

Ieinteresētās personas 

Nozares koridoros runā, ka Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) vadītāja Ilze Aizsilniece tobrīd bijusi visai pozitīvi noskaņota par masku iepirkumu, arī par „Saules aptiekas” iesaisti darījumā. Iespējams, tolaik Aizsilnieces simpātijas A. Belēvičs izpelnījās, jo savā Twitter kontā izteicās atzinīgi par homeopātiju (vēlāk gan saņēma kritiku un ierakstu dzēsa), bet, iespējams, tika liktas cerības uz kādu personīgas dabas labumu, taču runā, ka viņa diemžēl nobīdīta ārpus procesiem. Tas savukārt iespējams, motivējis LĀB vadītāju vēlāk piecirst kāju un mainīt savu publisko nostāju masku nepieciešamības jautājumā.

Arī Latvijas jaunajiem ārstiem radies jautājumus – kas tad motivējis I. Aizsilnieci tik pēkšņi mainīt domas par masku lietošanu? Tie pērn paziņoja LĀB prezidentei, ka Latvijas Jauno ārstu asociācija neredz iespējas turpināt sadarbību ar prezidenti viņas publisko paziņojumu, kā arī "divdomīgo ar Covid-19 saistīto jautājumu nostājas dēļ", un uzsvēra, ka atsevišķu LĀB valdes locekļu paustais viedoklis licis domāt, ka “šajā situācijā tomēr dominē politiskās intereses”.

Iepirkumu nedienas - Valsts kontroles un policijas iesaiste 

Valsts kontrole revīzijā par NVD “veikto aizsargmasku un respiratoru iegādi secināja, ka vairākos gadījumos ir notikusi vienpersoniska lēmumu pieņemšana, trūcis atklātības, skaidrojot piegādātāju vērtēšanas kritērijus, savukārt tas vedinot uz aizdomām par iespējamu korupcijas risku. Materiāli tika nodoti izvērtēšanai policijai. Pārbaudi veica arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, taču amatpersonu koruptīvas darbības nekonstatēja”.

https://www.la.lv/nespeja-izturet-masku-emocionalo-teroru-labsvirs-stasta-par-lemumu-pievienoties-vakcinacijas-birojam 

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/girgens-uzdevis-policijai-parbaudit-masku-iepirkumu-no-kinas.a358886/ 

Neatbilstošas maskas, nederīgi un viltoti sertifikāti 

Mediji ziņoja – ICR Polska publicējusi paziņojumu, ka visi no 1. līdz 26. martam izsniegtie sertifikāti, kas attiecas uz precēm, kas saistītas ar Covid-19, esot bijuši atsaukti. Tas nozīmēja, ka brīdī, kad Latvijā tika piegādāta pirmā iegādātā krava ar aizsarglīdzekļiem, sertifikāts, kam bijis jāapliecina šo masku atbilstība, vairs neesot bijis spēkā. ICR Polska paziņojumā arī bijis norādīts, ka “šādi sertifikāti nav pielīdzināmi atbilstības novērtēšanas procedūrām, bet īpaši izcelts, ka sertifikāti, kas izdoti saskaņā ar “Shanghai MICEZ Equipment Testing&Technical Co., LTD” pārbaudēm, ir “nederīgi vai viltoti””.

Kamēr nederīgas maskas veica tālu ceļu no Ķīnas uz Latviju, iespējams, pat par trīskāršām cenām, tikmēr runā, ka tepat Latvijā tika ražotas FFP2 maskas, taču tās tikušas piegādātas pārsvarā Vācijas valdībai. Interesanti, kāpēc neviens nav spējis vienoties ar šīm kompānijām par izdevīgu darījumu noslēgšanu (vismaz atkristu sadārdzinājums uz loģistikas rēķina)?

Prom no centralizētajiem iepirkumiem, prom no Valsts kontroles acīm 

Pēc skandāla ap masku iepirkumu, Valsts kontroles un policijas iesaistes, kā arī E. Labsvīra atkāpšanās no NVD vadības (nespējot izturēt “emocionālo teroru” apšaubāmo iepirkumu sakarā) valsts nolemj atteikties no centralizētas aizsarglīdzekļu iegādes un atstāt šādu iepirkumu organizēšanu ārstniecības iestāžu kompetencē, taču nodrošinot valsts kompensāciju šo izdevumu segšanai.

Interesanti, kā šajā brīdī dalījās nozares organizāciju uzskati - Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska uzskatīja, ka labāk būtu individuālos aizsardzības līdzekļus pirkt centralizēti, jo tādējādi tie tikšot iegādāti pēc vienādiem kritērijiem. Tikmēr LĀB vadītāja I. Aizsilniece (kura par sabiedriski būtiskām tēmām iestājas visai reti) tolaik protestēja un piedāvāja atgriezties pie decentralizētās individuālo aizsardzības līdzekļu iepirkšanas: "Nav viss jāprasa partijai un valdībai!” 

Viņasprāt, šajā sistēmā darbam nepieciešamo līdzekļu iegāde esot vienkāršāka un ar mazāk korupcijas risku – kad "katrs pats pērk". Šis gan izklausās kā apgalvojums, kas ir apgriezts kājām gaisā. Racionāli analizējot, decentralizētie iepirkumi nepakļaujas tādām pārbaudēm un skrīningam kā valsts centralizētie un pieļauj vairāk iespēju strādāt ar “saviem” piegādātājiem, kaut arī par mazākām iepirkumu summām. Turklāt summa, ko veselības ministre Ilze Viņķele gatavojās prasīt kompensācijām 2021.gadam bija 52 miljoni EUR. Pietiekami liels pīrāgs, ko dalīt un pietiekami labs iemesls publiska viedokļa paušanai.

Ko šobrīd dara pieminētie veselības aprūpes ex-Vipi?

Edgars Labsvīrs, azotē turot vismaz vienu iepirkuma skandālu, atkāpšanos no amata un atzinības krustu, ar progresīvo karogu startē vēlēšanās un priekšvēlēšanu kampaņas laikā aicina diskutēt par veselības aprūpi. Skandāliem cauri izsprucis visai sveikā. 

Ilze Viņķele stājās tiesas priekšā, sākot izskatīt krimināllietu, kurā celta apsūdzība par bezdarbību saistībā ar Covid-19 vakcīnu pasūtīšanu. Mediji ziņo, ka prokurora ieskatā vakcinēšanu vajadzējis sākt daudz agrāk, bet ministres neizlēmīguma dēļ Latvijas iedzīvotājiem tikušas ierobežotas tiesības laikus sākt vakcinēties un brīvi pārvietoties. 

Ilze Aizsilniece joprojām pilda LĀB prezidentes pienākumus. Tomēr kaunā kritusi vairāku LĀB valdes locekļu un biedru kritikas un aiziešanas dēļ, kā arī ievērojami samazinājusi LĀB ietekmi. Iespējams, arī I. Aizsilniecei būtu jāsēžas uz apsūdzēto sola blakus eksministrei, jo pat vairāki viņas kolēģi norādījuši uz bezdarbību jautājumos, kas skar sabiedrības vakcināciju. Un, kā tolaik pulmonoloģe Zaiga Kravale noradīja, - “masku lietošanas atcelšana pašlaik būtu kā bioloģiskais ierocis pret tiem, kam nav izveidojusies imunitāte vai ir vārgāka veselība”.

Novērtē šo rakstu:

38
22