Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas sabiedriskajā telpā nepietiekami maz vērības pievērsts svarīgai informācijai, kas pēdējās dienās izplatās interneta sociālajos tīklos, it īpaši TikTokā. Čehijas valdība un sabiedrība izvirza pretenzijas pēc Krievijas sabrukuma iegūt Austrumprūsiju (t.s. Kaļiņingradas apgabalu), ko čehi sauc par Kralovecas novadu - Královecký kraj.

Jāņem vērā, ka Kralovecu, ko vācieši sauc par Kēnigsbergu, bet lietuvieši par Karalaučiem, 13.gadsimtā ir dibinājis Bohēmijas karalis Otokars II un tās atgūšana Čehijai dotu pieeju Baltijas jūrai un starptautiskajai tirdzniecībai, it īpaši alus eksportam pa visu pasauli. Čehijas resursos pat tiek apsvērta ideja par alus cauruļvada būvi no Prāgas uz Kralovecu, šķērsojot draudzīgās Polijas teritoriju.

Šāds risinājums izbeigtu Vācijas, Polijas un Lietuvas minstināšanos apgabala nākotnes jautājumā, un arī Latvijai tas būtu jāatbalsta. No Baltijas vienotības viedokļa varētu šķist labāk, ja Austrumprūsiju iegūtu Lietuva, tomēr jāsaprot, ka 10 miljoniem čehu būtu vieglāk asimilēt apgabala rusifikācijas laikā iepludinātos slāvu iedzīvotājus nekā lietuviešiem. Referendumu, kā zināms, var sarīkot, ar kādu rezultātu vajag.

Neskaitot neizmērojamos drošības un militāros ieguvumus, Latvijas transporta nozare daudz iegūtu, ja apgabalu kontrolētu Latvijai draudzīga ES un NATO valsts. VIA Baltica vairs nebūtu nepieciešami Bauskas un Iecavas apvedceļi, jo taisnākais ceļš uz Eiropu būtu caur Eleju, Šauļiem un Gdaņsku, nevis caur Kauņu un Suvalkiem.

Arī dzelzceļa satiksmi ar Eiropu varētu attīstīt straujāk, negaidot Rail Baltica būvniecību, jo Mamonovā pie Polijas robežas ir dzelzceļa stacija, kur var nomainīt vai pārregulēt vagonu riteņus starp Viduseiropas (1435 mm) un platsliežu (1520 mm) platumu. Caur to arī varētu vest jaunos Škodas vilcienus, kas pašlaik kavējas, jo ir jāizjauc un jāved ar treileriem pa autoceļiem.

Ar pašreizējiem notikumu attīstības tempiem Austrumprūsijas iekļaušana Čehijas Republikā varētu notikt jau pēc pusgada, teiksim, ar 2023.gada 1.aprīli.

Novērtē šo rakstu:

76
27