Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Jūtu pilsonisku pienākumu padalīties domās par netaisnību, kuru īsteno Saeimas deputāti, faktiski izšķērdējot līdzekļus. Runa ir par gūto mantisko labumu norādīšanu valsts amatpersonas deklarācijās. Plašākai publikai tas nav zināms, bet bez algas, reprezentācijas izdevumiem, kompensācijas par tālruni, benzīnu un dzīvesvietu līdz pat šim brīdim Saeimas deputāti no darba vietas saņem arī dāvanas izklaidei - piemēram, teātra biļetes par velti.

Minēšu raksturīgu piemēru no Jaunā laika pārstāvju – „Lemberga meitenes” Silvas Bendrātes un veselības ministres Ingrīdas Circenes izklaidēm.

Normatīvie akti nosaka, ka visi deklarācijas iesniedzēja pārskata periodā gūtie ienākumi, piemēram, darba alga, piemaksas pie darba algas, prēmijas, honorāri, ienākumi no saimnieciskās un komercdarbības, apdrošināšanas izmaksas, kompensācijas, ienākumi no kustamās un nekustamās mantas realizācijas un nomas (īres), laimesti un dividendes, mantojumi, dāvinājumi un citi ienākumi ir norādāmi valsts amatpersonas deklarācijas 7. sadaļā. Nav nekādas zemākās robežas, par kuru jāuzrāda ienākumi. Ir jāuzrāda visi - arī simt latu dāvinājums no mātes vai meitas, arī procentu maksājumi par depozītnoguldījumu kontā - viss, ko var pārvērst mantiskā naudas izteiksmē.

Piemēram, puķes nevar pārvērst mantiskā naudas izteiksmē, bet teātra biļetes - var gan. Ir zināms, ka biļetes Nacionālās operas pirmajā (beletāžas) stāvā pirmajā rindā vidū maksā no LVL 18 līdz LVL 45, turklāt īpašos pasākumos (kā Birmingemas simfoniskā orķestra Andra Nelsona koncerts, ārvalstu izpildītāju koncerti) biļešu cena var sasniegt arī LVL 100 un pat LVL 500 (Ņujorkas Metropolitēna operdziedātājas Annas Ņetrebko koncerts, piemēram).

Saeima par nodokļu maksātāju naudu īrē vislabāko ložu operā ar aptuveni astoņām vietām - beletāžas stāvā, centrā. Mirstīgie cilvēki tur biļetes nevar iegādāties. Arī Saeimas deputāti biļetes nevar iegādāties - jo tās viņiem acīmredzot dāvina. Strādājot ilgstoši operā, vairāk nevaru noskatīties uz šo kliedzošo netaisnību. Citkārt pensionāri, ģimenes ar maziem bērniem tomēr maksā par operas izrāžu apmeklējumu.

Bet Bendrāte vai Circene - tās skatās operu par velti, Bendrāte gandrīz katru mēnesi. Vai vēl nepietiek nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanas? Viņas skatījās operu jau 9. Saeimas laikā, turpināja 10. Saeimas laikā - un visu Saeimas prezidija īrētajā ložā, vienmēr labākajās vietās par velti.

Un pats galvenais - lai gan lauku skolotājas deklarē dāvanu kartes un vinnestus pagasta loterijā, šīs "tautas kalpones" nekad nav deklarējušas valsts amatpersonas deklarācijās ienākumus operas biļešu veidā no nodokļu maksātāju naudas, no Saeimas budžeta.

Biļešu cenas ir skaisti sadalītas kategorijās - http://www.opera.lv/lv/biletes-un-abonomenti/zalu-plani-un-cenu-kategorijas/. Par katru izrādi ir zināms, par cik Bendrāte vai Circene attiecīgi ir saņēmušas dāvanu. Uz katru no dāmām taču sanāk pārsimt latu gadā no nodokļu maksātāju naudas.

Vai par to nepienākas administratīvais sods, ka valsts amatpersona neuzrāda dāvinājumus no Saeimas Kancelejas savā valsts amatpersonas deklarācijā? Un kā ar morālo pusi?

Novērtē šo rakstu:

0
0