Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tuvojoties ikgadējiem "9. maija atzīmēšanas" pasākumiem, kas ar katru gadu izsauc arvien lielāku neizpratni Latvijas sabiedrībā, laukumā pie Kongresu nama tieši otrā ielas pusē no Krievijas vēstniecības uzstādīta milzīga atkritumu instalācijas skulptūra ar stilizētu gigantisku mēslu mušu galā. 

Mākslinieciskā instalācija Krievijas vēstniecības priekšā veidota no otrreizējai pārstrādāšanai sagatavotiem atkritumiem, kas sapresēti ķīpās un sakrauti kaudzē. Tai pa virsu uzlikta no dažādiem rūpniecības atkritumiem samontēta mēslu mušas figūra, kas novietota tādā virzienā, lai radītu iespaidu, ka tā tikko izlidojusi no vēstniecības ēkas otrā ielas pusē. 

Par ideju atzinību jau paspēja paust Latvijas Ukraiņu kongresa atbalstītāji, kura biedri šodien bija sapulcējušies uz piketu pret Krievijas agresiju Donbasā: koronavīrusa apstākļos kopš oktobra bija pārtrūkušas regulārās demonstrācijas pret Kremļa agresīvo politiku, viltus ziņām, politieslodzīto neatbrīvošanu, kara kurināšanu utt., taču šodien beidzot bija atļauts piketēt 10 cilvēkiem. 

Protams, sanākušo skaits bija lielāks, taču aktīvisti atrada izeju: piketētāji, nepārsniedzot 10 cilvēku skaitu ar plakātiem un karogiem, rotācijas kārtībā mainījās, tādā veidā visiem sanākušajiem atrodot iespēju demonstrēt savu nostāju. Savukārt policisti, kas uzraudzīja piketētāju drošību, paskaidroja: saskaņā ar pašreiz spēkā esošo ārkārtas stāvokļa noteikumu nosacījumiem, ir atļauta piketēšana klusējot vai dziedot, bet nav atļauta sanākšana pulciņā un runu teikšana, jo tad pikets kļūšot par sapulci, kādas joprojām nedrīkst noturēt. 

Kā redzams no informācijas plāksnes, atkritumu instalāciju iepretī Krievijas vēstniecībai novietojusi kāda "zaļā" organizācija, kas no visām pieejamām vietām šādai simbolikai izvēlējusies tieši publisku laukumu pretī Krievijas vēstniecībai. 

Savukārt vidū starp vēstniecību un atkritumu kaudzi vēl redzams Krievijas režisora Vitālija Manska rīkotā dokumentālā kinofestivāla "Artdocfest" reklāmas plakāts, uz kura redzami kinolentes ruļļi, kas šeit veido "sveicienu" Krievijas diplomātiskās pārstāvniecības virzienā. 

Tikmēr tajā pašā laikā citi aktīvisti sarīkojuši simbolisku gājienu ar zārku Pārdaugavā pie t.s. "Uzvaras pieminekļa", savukārt iepriekšējos gados 9. maija priekšvakarā tur tika novietots dzeloņdrāšu vaiņags, simbolizējot pēc Otrā pasaules kara beigām piedzīvotās represijas, deportācijas un slepkavības. Loģika skaidra: ja Staļina režīms skaitījās atbrīvojis daudzas Eiropas valstis no nacistu okupācijas, tad pēc hitleriešu kapitulācijas 1945. gada 8. maijā 23:01 padomju armijai no 9. maija šajās "atbrīvotajās" zemēs vairs nebija nekas darāms, jo karš Eiropā taču bija beidzies. 

Novērtē šo rakstu:

45
38