Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Dienvidkorejas kompānijai Hyundai nav izdevies pārliecināt AS Pasažieru vilciens, ka tās piegādātie vilcieni daudzmiljonu iepirkumā par jaunu elektrovilcienu nomu Latvijai nesagādās tehniskas problēmas, liecina Pietiek rīcībā esošā infromācija. Tādēļ Pasažieru vilciena delegācija valdes priekšsēdētāja Arta Birkmaņa (attēlā) vadībā pirmdien devusies neafišētā vizītē uz Ukrainu, lai klātienē iepazītos ar tehniskajām problēmām, kādas jau kopš piegādāšanas brīža 2012. gadā vajā Hyundai vilcienus Ukrainā.

Pasažieru vilciena valdi, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, nav apmierinājušas Hyundai atbildes par vairākiem tehniskiem jautājumiem, tādēļ aizvadītajā nedēļā tika izlemts doties izpētes braucienā uz Ukrainu, kura 2012. gadā iepirka Dienvidkorejā ražotos elektrovilcienus un kopš to uzlikšanas uz sliedēm saskaras ar arvien jaunām tehniskām ķibelēm.

Lai gan AS Pasažieru vilciens iepirkumā bija nosacījums iesniegt pozitīvas pieredzes apliecinājumu, Hyundai izvēlējies uzrādīt savu veiksmīgo pieredzi ar vilcienu piegādi Īrijai, nevis mazāk veiksmīgo pieredzi Ukrainā. Uz Ukrainu pirmdien devies AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Artis Birkmanis un valdes loceklis Egils Zariņš, kā arī uzņēmuma Tehniskā departamenta vadītājs Vladimirs Deruks.

Pasažieru vilcienu uztrauc ne tikai Hyundai atbilstība Latvijas peronu augstumam, bet arī specifiskas tehniskas detaļas, kas var ietekmēt vilcienu ekspluatāciju ziemas apstākļos.

Drīz būs pagājuši divi mēneši, kopš tika atvērtas aploksnes ar piedāvājumiem AS Pasažieru vilciens jauno elektrovilcienu nomas daudzmiljonu iepirkumā, un uzvarētāja paziņošana kārtējo reizi atlikta vēl par nedēļu. Uzņēmuma valdei jāizšķiras starp lētāko piedāvājumu, ko iesniedzis Dienvidkorejas koncerns Hyundai, kam bijusi nelāga pieredze ar tehniskām problēmām Ukrainā, un Šveices ražotāju Stadler, kas iesniedzis būtiski dārgāku piedāvājumu, bet sola ātrākus piegādes termiņus un var uzrādīt veiksmīgi ritošus vilcienus Igaunijā, kur ir līdzīgi tehniskie un klimata apstākļi.

Ukrainā jau pirmajā Hyundai vilcienu ekspluatācijas ziemā atklājās, ka tie nav piemēroti zemai temperatūrai, lūza un radīja pārrāvumus dzelzceļa satiksmē. Garantijas remonti saskaņā ar ukraiņu mediju ziņoto Hyundai izmaksāja vairāk nekā miljonu eiro, bet kavēja jauno vilcienu ekspluatāciju. Šoziem atklājās, ka vilcienu virsbūvē parādījušās plaisas, un pēc sākotnējām pārbaudēm tika secināts, ka vainojamas varētu būt kļūdas konstrukcijā. Lai gan Dienvidkorejas ražotājs piekrita veikt garantijas remontu, paies pusgads, pirms vilcienus atkal varēs ekspluatēt.

Pietiek jau maija sākumā rakstīja, ka jaunu elektrovilcienu nomai uz 15 gadiem visizdevīgāko cenu piedāvājis Hyundai - aptuveni 350 miljonus eiro. Stadler piedāvātā cena ir būtiski lielāka - pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, ap 500 miljoniem eiro. Nedaudz vēlāk Hyundai izplatīja paziņojumu, kas šos datus apstiprināja. Dienvidkorejas ražotājs piedāvājis nomas maksu uz 15 gadiem - 284 miljonus eiro ar atlikušo vērtību pēc nomas perioda beigām - 48 miljoni eiro (kopā 332 miljoni eiro). Savukārt šveiciešu Stadler piedāvātā cena bijusi attiecīgi 412 un 63 miljoni eiro (kopā 475 miljoni), kas ir par 143 miljoniem eiro dārgāk nekā Hyundai piedāvājumā.

Būtisku punktu skaitu iepirkumā dod piegādes termiņi, kurus Pasažieru vilciens izvirzījis kā prioritāti. Visātrāk jauno vilcienu piegādi solījis Stadler - 18 mēnešu laikā, bet Hyundai pat par pusgadu vēlāk. Pēc amatpersonu teiktā, Hyundai piegāžu termiņus vēl varētu ietekmēt arī tehniskās neatbilstības, jo atšķirībā no Stadler, kura saražotie vilcieni jau iepirkti Igaunijā, dienvidkorejiešiem atbilstoši vilcieni vēl jāuzkonstruē un jāsertificē.

Teorētiski iespējama arī iepirkuma pārtraukšana bez rezultāta, kas esot maz ticams, jo politiskais uzstādījums no Satiksmes ministrijas, kas ir Pasažieru vilciena valsts kapitāldaļu turētāja, ir, ka iepirkumam jānoslēdzas ar rezultātu.

Pietiek jau pērnajā augustā rakstīja, ka sarunās par jauno vilcienu iepirkumu izgaismojušies ar SM politiskajiem aizbildņiem - tā dēvēto "Olšteina sešinieku" saistīti menedžeri, kas radīja aizdomas par mēģinājumiem politiski sakārtot daudzmiljonu iepirkumu viena vai otra piegādātaja labā. Par viena no iespējamajiem vilcienu piegādātājiem Hyundai oficiālo pārstāvi sarunās kļuva līdz šim nezināms uzņēmējs bez atbilstošas iepriekšējās pieredzes Haralds Balodis, kura biznesa partneris ir Klāva Olšteina “sešinieka” atbalstītājs Mārtiņš Tenbergs. Otrs Hyundai sarunvedis bija Aināra Šlesera laikā SM kapitālsabiedrību valdēs ieceltais Māris Gavars, kurš publiski uzstājas kompānijas vārdā.

Savukārt Stadler politiskā aizmugure tiek attiecināta uz Vienotību, kuras rindās šoziem iestājās arī satiksmes ministrs Anrijs Matīss. Jau pirms atkārtotā iepirkuma izsludināšanas kuluāros mēnešiem ilgi tika paustas aizdomas, ka jaunais vilcienu iepirkums tiks organizēts tā, ka būs izdevīgs Šveices kompānijai Stadler. Reālas pazīmes iepirkuma virzīšanai uz Stadler sliedēm parādījās līdz ar piegādes termiņa kā prioritāra kritērija izvirzīšanu.

2016. gads kā vēlamais piegādes termiņš kā reālāko pretendentu iezīmē Stadler, jo tas nesen veicis 18 līdzīgu elektrovilcienu piegādi Igaunijas dzelzceļam un, Pasažieru vilcienam izsludinot iepirkumu, spētu visātrāk garantēt jau gatavu vilcienu piegādi Latvijai. Tāpat saskatāmas līdzības starp Igaunijas iepirkuma finanšu modeli un Pasažieru vilciena piedāvātajiem. Igaunijā daļa vilcienu pirkti, ņemot kredītu (tiesa 85% segs ES līdzfinansējums), un daļa - slēdzot ilgtermiņa nomas līgumu uz 20 gadiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0