Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāds Pietiek lasītājs iesūtījis divus rakstus no interneta portāla bne.eu, kuri, lai gan jau gadu seni, Latvijā līdz šim plašāku skanējumu nav guvuši, lai gan atklāj ievērības cienīgus faktus par Latvijas uzņēmēju un uzņēmumu līdzdalību korupcijas shēmās Ukrainā. Šodien publicējam otro no šiem rakstiem, kas datēts ar 2014. gada 2. aprīli.

"Itāļu banku pakalpojumu milzis UniCredit ignorē apsūdzības par nelikumīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizāciju saistībā ar strīdīgo 400 miljonus dolāru vērto darījumu starp Ukrainas korumpēto valsts enerģijas uzņēmumu Naftogaz un Latvijas uzņēmumu Rīgas kuģu būvētava, liecina bne rīcībā nonākušie dokumentie.

bne jau iepriekš ziņojis, ka Norvēģijas finanšu uzņēmuma Fernclif meitasuzņēmums Standard Drilling 2011. gadā par 220 miljoniem dolāru pārdeva piekrastes urbšanas platformu Ukrainas nacionālajam gāzes uzņēmumam Naftogaz pretēji Ukrainas valsts īpašumā esošā naftas un gāzes uzņēmuma paziņojumam, ka tas atklātā konkursā iegādājies naftas platformu par 400 miljoniem dolāru no Latvijas uzņēmuma Rīgas kuģu būvētava.

Šī nav pirmā reize, kad Naftogaz ir iesaistījies darījumos, kuros konstatēta tik milzīga atšķirība starp samaksāto summu un cenu, ko nosaukuši naftas platformas ražotāji. Iepriekšējais pirkums ir faktiski identisks – 2011. gadā Naftogaz iegādājās līdzīgu naftas platformu, kas izsauca plašas korupcijas apsūdzības un rosināja vairākas izmeklēšanas Ukrainā.

Taču, ja pirmais darījums 2011. gada sākumā bija saistīts ar čaulas uzņēmumiem un pretrunīgi vērtēto Latvijas banku Trasta komercbanka, otrais pirmajā acu uzmetienā izskatās labāk: šoreiz iesaistīts starpnieks, kurš ir īsts kuģu būvētājs, uzņēmums Rīgas kuģu būvētava, lai gan tam nav nekādas saistības ar naftas platformām, un bne var atklāt, ka Latvijas bankas vietā otro darījumu veica banku pakalpojumu giganta meitasuzņēmums Latvijā UniCredit.

bne ir ieguvis dokumentus, kas parāda, ka, lai pabeigtu darījumu, Rīgas kuģu būvētava ir izmantojusi nesen reģistrētu Lielbritānijas meitasuzņēmumu Northsale Logistics Ltd ar kontu UniCredit Latvia un izveidojusi vēl vienu kontu, arī UniCredit Latvia, – tas izmantots reizē ar kuģu būvētavas galveno kontu Somijas bankas Nordea Bank Latvijas filiālē. Kuģu būvētava tajā laikā publiskoja “pārstāvniecības un kravas” līgumu ar Northsale naftas platformas darījuma īstenošanai. Northsale Lielbritānijā bija mazā uzņēmuma statuss, kas nozīmēja, ka tam nebija jāveic neatkarīgs audits.

Saskaņā ar bne avotiem, kas cieši saistīti ar Rīgas kuģu būvētavu, šie paralēlie UniCredit Latvia bankas konti ļāva noslēpt darījuma detaļas un apgrūtināja atbilstošu valdes locekļu uzraudzību. Naftogaz iemaksāja pilnu līgumsummu 400 miljonu dolāru apmērā Rīgas kuģu būvētavas galvenajā Nordea Bank bankas kontā. Šie līdzekļi pēc tam tika pārskaitīti uz kuģu būvētavas jauno kontu UniCredit Latvia un no turienes pārsūtīti uz Northsale kontu, kuru arī uzturēja UniCredit Latvia.

Pēc tam Northsale veica maksājumus par naftas platformas pirkumu un maksājumus citiem piegādātājiem. Piemēram, bne aplūkotie konti periodā no 2012. gada oktobra līdz 2013. gada martam atklāj, ka apmēram 50 miljoni dolāru tikuši iemaksāti Northsale UniCredit kontā no Rīgas kuģu būvētavas UniCredit konta.

Naftogaz meitasuzņēmums ChornomorNaftogaz pārskaitījis $400m uz Rīgas kuģu būvētavas kontu Nordea Bankā Latvijā kā maksājumu par B319 naftas platformu.

B319 līdzekļi pārskaitīti no Rīgas kuģu būvētavas Nordea konta uz uzņēmuma UniCredit Latvia kontu.

B319 līdzekļi pārskaitīti uz Lielbritānijas uzņēmuma Northsale Logistics UniCredit Latvia kontu saskaņā ar pārstāvniecības līgumu.

Maksājums reālajiem piegādātājiem Singapūrā, Turcijā utt.

$45,5m samaksāti nezināmam Turcijas uzņēmumam Emarine par darbu, kas veikts uz B319 naftas platformas.

$220m samaksāti Standard Drilling par B319 platformu.

Rīgas kuģu būvētava noliedz jebkādus pārkāpumus un apgalvo, ka sīkāka informācija par darījumu, tajā skaitā par maksājumiem, ir konfidenciāla. 25. martā publicētajā paziņojumā Latvijas uzņēmums sūdzējās par mediju kampaņu, ko pret uzņēmumu organizējuši Latvijas kreditori, cenšoties panākt uzņēmuma atzīšanu par bankrotējušu. “Sabiedrībā tiek izplatīta nepatiesa informācija un apgalvojumi, kas apēno Rīgas kuģu būvētavu,” minēts paziņojumā.

Saistība ar Stambulu

Laikā no 2012. gada oktobra līdz 2013. gada martam Northsale pārskaitīja kopā 46,5 miljonus dolāru no sava UniCredit Latvia konta uz nelielam Stambulas kuģu remonta uzņēmumam Emarine piederošu kontu Turcijā, kura īpašnieks ir Turcijas pilsonis Murats Bajraks.

Pārskaitījums šķietami tika veikts par uz B319 naftas platformas veikto darbu. Taču pastāv labs iemesls to apšaubīt, jo bne atklāja, ka Emarine un Bajraks nav veikuši nekādus būtiskus darbus saistībā ar naftas platformu. “Emarine nebija iesaistīts B319 projektā,” bne pavēstīja B319 uzstādīšanas darbu vadītājs Turcijā, Salihs Fidans.

Bajraks intervijā neatklāja savu lomu šajā darbā, atsaucoties uz līgumā iekļautajiem punktiem par konfidencialitāti. Emarine akciju kapitāls nepārsniedz €3000, kas veido kliedzošu atšķirību starp pārskaitītajiem naudas līdzekļiem un uzņēmuma patieso lielumu. Turklāt ar industriju saistīti bne avoti lēš, ka kopējās veiktā darba – platformas kāju salikšanas – izmaksas nepārsniedz 5 miljonus dolāru.

Rīgas kuģu būvētava pārdeva Northsale 2012. gada nogalē, kas, pēc kuģu būvētavas teiktā, atļāva neiekļaut meitasuzņēmumu uzņēmuma 2012. gada pārskatos. Lielākā daļa no maksājumiem Northsale, kas tālāk tika pārsūtīti Emarine, notika 2013. gadā pēc meitasuzņēmuma pārdošanas. No 2013. gada janvāra līdz 2013. gada februārim, Rīgas kuģu būvētava vairākos maksājumos pārskaitīja Northsale 39,5 miljonus dolāru, kas tādu pašu summu pārskaitīja tālāk Emarine.

Latvijas policija 2012. gada beigās paziņoja par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas izmeklēšanu Lielbritānijas čaulas uzņēmumā Highway Investment Processing, kas bija iesaistīts Naftogaz vienlīdz strīdīgajā naftas platformas pirkumā 2011. gada sākumā. Highway Investment Processing veica darījumu, izmantojot bankas kontu pretrunīgi vērtētajā vietējā Latvijas-Ukrainas bankā Trasta komercbanka. Trasta komercbanka ir noliegusi jebkādus pārkāpumus.

2013. gada maijā UniCredit paziņoja, ka pamet Latviju un pārtrauc sniegt bankas pakalpojumus šajā valstī. 2013. gada janvārī banka ziņoja, ka plāno centralizēt savus Baltijas darījumus Latvijā. “Baltijā mūsu klātbūtne nebija īpaši izteikta, un mēs esam nolēmuši samazināt un pārtraukt savu darbību,” UniCredit Vīnē paziņo bne. Lēmums par Baltijas valstīm tika pieņemts 2013. gadā, un tas “nekādā ziņā” nebija saistīts ar naudas atmazgāšanas apsūdzībām saistībā ar Rīgas kuģu būvētavu vai jebkādiem citiem darījumiem, skaidro banka.

Jaunā Ukrainas valdība ir strauji sākusi izmeklēt korumpētos darījumus, kas notikuši četru gadu laikā, kamēr pie varas bija gāztais prezidents Viktors Janukovičs. Naftogaz, jau izsenis saistīts ar mīklainiem darījumiem, ir šīs izmeklēšanas epicentrā, un Ukrainas policija 21. martā arestēja tā bijušo direktoru Jevhenu Bakulinu. Iekšlietu ministra vietas izpildītājs Arsens Avakovs atzina, ka Bakulina vadībā uzņēmums “tikai trīs gadījumos vien” cietis zaudējumus 4 miljardu dolāru apmērā.

Šaubīgs uzņēmums

Vēl viens UniCredit sadarbības ar pretrunīgo Naftogaz aspekts ir saistīts ar iepriekšējo, ilggadējo UniCredit Ukrainas pārstāvniecības galvu Borisu Timonkinu. Timonkins 2013. gada jūlijā negaidīti atstāja savu posteni UniCredit Ukrainas atzarā Ukrsotsbank, lai pārņemtu pretrunīgi vērtētā 28 gadus vecā Ukrainas biznesmeņa Serhija Kurčenko bankas darījumus.

Līdz šim cienītā Timonkina jaunā darba devēja izvēle raisīja pārsteigumu – viņu Ukrainas ģenerālprokurors 20. martā iekļāva Ukrainā meklēto personu sarakstā saistībā ar apsūdzībām par Naftogaz līdzekļu piesavināšanos 120 miljonu dolāru apmērā. Apsūdzības medijos tika sīki aprakstītas kopš 2012. gada. Timonkins pievienojās Kurčenko jauniegādātās Brokbiznesbank valdei, un šajā amatā, kā bne ziņojis iepriekš, viņš esot norakstījis vairāk kā 70 miljonu dolāru lielu aizdevumu fiktīvam, ar Kurčenko saistītam uzņēmumam, kas saņēmis miljoniem dolāru, piedaloties Naftogaz iepirkumos.

Kopš tā laika Kurčenko ir pametis Ukrainu. Ukrainas drošības dienests SBU 21. martā aizturēja Brokbiznesbank valdes priekšsēdētāju Denisu Bugaju saistībā ar apsūdzībām par krāpšanu un kriminālas organizācijas izveidošanu. Iekšlietu ministrs Avakovs ir apsūdzējis Kurčenko un viņa bandu par aptuveni 200 miljonu dolāru lielas summas izkrāpšanu no Naftogaz.

Pats Timonkins šobrīd atrodas Francijā, taču noliedz bēgšanu. 24. martā avīzē Ukrainskaya Pravda publicētajā intervijā bijušais UniCredit baņķieris noliedz saistību ar SBU tā saukto “Serhija Kurčenko kriminālo grupējumu”. Timonkins kritizēja Bugaja, Brokbiznesbank priekšsēdētāja, arestu, apgalvojot, ka Bugajs ir “tīrs”.

UniCredit atteicās komentēt, vai Timonkins ir ietekmējis UniCredit lēmumu piedalīties NaftogazRīgas kuģu būvētavas darījumos. bne nebija iespējams sazināties ar Timonkinu, lai saņemtu komentārus.

Novērtē šo rakstu:

0
0