Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā kā Latvijā ir plaši izplatīta politiķu neadekvāti bieža partiju mainīšana merkantilos nolūkos, tad ir vērts atbilstoši novērtēt šo parādību un tos, kuri tā rīkojas.

Vispirms definīcija, izmantojot kuru tika sastādīts politisko staiguļu saraksts. Politiskais staigulis jeb vieglas uzvedības politiķis ir politiķis, kurš kā biedrs, kandidāts vai izvirzīts pārstāvis ir bijis saistīts ar trijām vai vairāk dažādām politiskām partijām / partiju apvienībām vai arī, kurš vismaz vienu reizi ir izstājies no darbojošās politiskās partijas / partiju apvienības un iestājies citā. Kā izņēmumu, iespējams, varētu uzskatīt Latvijas Komunistisko partiju.

Kāpēc politiskā staiguļošana ir negatīvi vērtējama sabiedriska parādība? Tāpēc, ka tā padara politisko sistēmu nestabilu un/vai ir tās nestabilitātes simptoms, un tāpēc, ka tā veicina politiskajā vidē bezatbildību, amoralitāti, bezprincipialitāti, merkantilismu un/vai ir šo parādību simptoms. Tāpēc ar politisko staiguļošanu ir jācīnās līdzīgi kā ar citām sabiedriski kaitīgām parādībām. Savā būtībā politiskā staiguļošana līdzinās netikumiskai un netiklai rīcībai, kad cilvēki savas pamattiesības un brīvo gribu izmanto neatbilstoši un/vai negatīvos nolūkos, tāpēc politiskā staiguļošana morāli ir vērtējama tāpat kā netiklība.

Tālāk ir saraksts ar aktīvajiem politiķiem (uz 2018.gada septembri), kuri atbilst augstāk dotajai politisko staiguļu jeb vieglas uzvedības politiķu definīcijai.

Artis Pabriks (1966, vēsturnieks) – “Attīstībai/ Par!”, “Vienotība”, “Sabiedrība citai politikai”, “Tautas partija”. 13.Saeimas vēlēšanās kandidē no partijas “Attīstībai/ Par!” saraksta, lai gan Eiropas Parlamentā tika ievēlēts no “Vienotības” saraksta.

Rihards Pīks (1941, kinorežisors) - “Attīstībai/ Par!”, “Tautas partija”, “Latvijas Zemnieku savienība”, “Latvijas Tautas fronte”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no LZS uz TP.

Sandra Kalniete (1952, šuvēja) – “Jaunā vienotība”, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, “Jaunais laiks”, “Latvijas Tautas fronte”, “Latvijas Komunistiskā partija”. 2008.gadā aizstaiguļoja no JL uz PS, lai pēc tam atkal vienotos “Vienotībā”.

Aleksejs Loskutovs (1962, izmeklētājs) - “Jaunā vienotība”, “Par!”, “Vienotība”, “Sabiedrība citai politikai”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no “Vienotības” uz “Par!” un atpakaļ.

Mārtiņš Bondars (1971, matemātiķis) - “Attīstībai/ Par!”, “Latvijas Reģionu apvienība”, “Reģionu alianse”, TB/LNNK. Pameta TB/LNNK, aizstaiguļoja no LRA uz A/P.

Jānis Bordāns (1967, prokurors) – “Jaunā konservatīvā partija”, TB/LNNK, “Demokrātiskie patrioti”, “Pilsoniskā savienība”, “Latvijas ceļš”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Pameta PS un TB/LNNK.

Ingūna Rībena (1956, arhitekte) - NA VL-TB/LNNK, “Vienotība”. Pārgāja no “Vienotības” uz NA VL-TB/LNNK.

Ilze Viņķele (1971, sociālais darbinieks) - “Attīstībai/Par!”, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, TB/LNNK. Aizstaiguļoja no TB/LNNK uz PS un pēc tam iestaiguļoja A/P.

Juris Viņķelis (1957, ārsts) - “Attīstībai/Par!”, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, TB/LNNK. Aizstaiguļoja no TB/LNNK uz PS un pēc tam iestaiguļoja A/P.

Ints Dālderis (1971, klarnetists) – “Jaunā vienotība”, “Par!”, “Vienotība”, “Jaunais laiks”, “Tautas partija”. Staiguļoja no TP uz JL, no “Vienotības” uz “Par!, no “Par!” uz “Vienotību”.

Andrejs Judins (1970, skolotājs) – “Jaunā vienotība”, “Par!”, “Vienotība”, “Sabiedrība citai politikai”. Aizstaiguļoja no “Vienotības” uz “Par!” un atpakaļ.

Lolita Čigāne (1973, māksliniece) – “Vienotība”, “Par!”, “Vienotība”, Pilsoniskā savienība”. Aizstaiguļoja no “Vienotības” uz “Par!” un atpakaļ.

Edgars Jaunups (1979, jurists) – “Attīstībai/Par!”, “Latvijas attīstībai”, “Vienotība”, “Jaunais laiks”. Aizgāja no “Vienotības”, sāka darboties LA.

Modris Jaunups (1954, pašdarbnieku dramatiskais vadītājs) - “Attīstībai/Par!”, “Vienotība”, “Jaunais laiks”, LTF?, LKP?. Aizstaiguļoja no “Vienotības uz A/P.

Kārlis Leiškalns (1951, bārmenis) – faktiski caur znotu “Attīstībai/Par!”, “Gods kalpot Rīgai”, “Par labu Latviju”, “Tautas partija”, “Latvijas ceļš”, “Demokrātiskā centra partija”, “Demokrātiskā partija”, “Latvijas konservatīvā partija”, “Latvijas Tautas fronte”. Pieredzes bagāts staigulis.

Vjačeslavs Dombrovskis (1977, ekonomists) – “Saskaņa”, “Vienotība”, “Reformu partija”, “Zatlera reformu partija”. Mainīja partejisko piederību no “Vienotības” uz “Saskaņu”.

Kārlis Šadurskis (1959, matemātiķis) – “Jaunā vienotība”, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, “Jaunais laiks”, “Latvijas tautas fronte”, LNNK. Aizstaiguļoja no JL uz PS, lai pēc tam atkal vienotos “Vienotībā”.

Ina Druviete (1958, filoloģe) – “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, “Jaunais laiks”, LTF?, LKP?. Aizstaiguļoja no JL uz PS, lai pēc tam atkal vienotos “Vienotībā”.

Gunārs Laicāns (1949, skolotājs) – “Jaunā vienotība”, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, TB/LNNK, “Latvijas Tautas fronte”, LKP?. Aizstaiguļoja no TB/LNNK uz PS.

Indra Ūdra (Rassa, 1955, skolotāja) – “Attīstībai/Par!”, “Latvijas attīstībai”, “Latvijas Reģionu apvienība”, "Tautas partija", LTF?, LKP?. Aizstaiguļoja no LRA uz LA.

Aleksandrs Kiršteins (Sļivkins, 1948, arhitekts) - NA VL-TB/LNNK, “Visu Latvijai”, “Zaļo un Zemnieku savienība”, TB/LNNK atsaka uzņemšanu, “Tautas partija”, “Latvijas nacionālo reformu partija”, TB/LNNK, LNNK. Pieredzes bagāts staigulis.

Ģirts Valdis Kristovskis (1962, būvinženieris) – “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, TB/LNNK, “Latvijas ceļš”, “Latvijas Tautas fronte”. Aizstaiguļoja no TB/LNNK uz PS.

Jānis Lāčplēsis (1958, būvinženieris) – „Latgales partija”, „Vienotība”, LPP/LC, „Latvijas ceļš”, „Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija”, „Latgales demokrātiskā partija”, „Latvijas Komunistiskā partija”.

Aija Barča (1949, skolotāja) – „Zaļo un Zemnieku savienība”, „Tautas partija”, „Liepājas partija”, „Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija”, „Latvijas Sociāldemokrātu apvienība”, „Latvijas Zaļā partija”, „Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no LZP uz LSDSP un no LSDSP uz LP un pēc tam atkal nokļuva vienā apvienībā ar LZP.

Romualds Ražuks (1955, ārsts) – “Jaunā vienotība”, “Vienotība”, “Reformu partija”, “Zatlera reformu partija”, “Pilsoniskā savienība”, “Latvijas ceļš”, “Latvijas Tautas fronte”. Aizstaiguļoja no PS uz ZRP.

Egils Baldzēns (1960, vēsturnieks) – NA VL – TB/LNNK, TB/LNNK, “Sociāldemokrātu savienība”, “Latvijas Sociāldemokrātu apvienība”, “Latvijas Sociāldemokrātu strādnieku partija”. Aizgāja no (sašķēla) LSDSP, izveidojot SS, bet pēc SS neveiksmēm iestaiguļoja TB/LNNK.

Dzintars Ābiķis (1952, skolotājs) – “Vienotība”, “Sabiedrība citai politikai”, “Tautas partija”, “Latvijas ceļš”, “Latvijas Zaļā partija”, “Latvijas Tautas fronte”.

Einārs Cilinskis (1963, ķīmiķis) – NA VL – TB/LNNK, “Visu Latvijai”, TB/LNNK, “Reformu savienība”/”Latvijas konservatīvā savienība”, “Latvijas Zaļā partija”, “Latvijas Tautas fronte”, LNNK.

Inese Vaidere (1952, ekonomiste) – “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, TB/LNNK, “Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no TB/LNNK uz PS.

Atis Lejiņš (1942, vēsturnieks) – “Jaunā vienotība”, “Vienotība”, “Latvijas sociāldemokrātu strādnieku partija”, “Latvijas Tautas fronte”. Aizstaiguļoja no LSDSP uz “Vienotību”.

Andrejs Požarnovs (1962, ārsts) – “LSDSP/KDS/GKL”, “Gods kalpot mūsu Latvijai”, “Saskaņas centrs”, “Gods kalpot Rīgai”, TB/LNNK.

Edvards Smiltēns (1984, jurists) – “Latvijas Reģionu apvienība”, “Vienotība”, “Sabiedrība citai politikai”. Aizstaiguļoja no “Vienotības” uz LRA.

Ringolds Balodis (1966, jurists) – NA VL – TB/LNNK, “No sirds Latvijai”, “Tautas partija”. Aizstaiguļoja no NSL uz NA VL – TB/LNNK.

Janīna Kursīte – Pakule (1952, filoloģe) - NA VL – TB/LNNK, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, TB/LNNK. Aizstaiguļoja no TB/LNNK uz PS un no “Vienotības” uz NA VL – TB/LNNK.

Normunds Grostiņš (1964, vēsturnieks) – “No sirds Latvijai”, “Latvijas Sociālistiskā partija”, “Rīcības partija”, “Eiroskeptiķi”, “Latvijas Liberālā partija”, “Latvijas Komunistiskā partija”.

Nikolajs Kabanovs (1970, žurnālists) – “Saskaņa”, “Saskaņas Centrs”, “Jaunais Centrs”, “Brīvā izvēle tautu Eiropā”, “Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā”, “Latvijas Tautas fronte”. Aizstaiguļoja no PCTVL.

Romāns Mežeckis (1964, radiomehāniķis) – “Saskaņa”, “No sirds Latvijai”, “Zaļo un Zemnieku savienība”, “Latvijas Pirmā partija”, “Jaunā partija”, “Demokrātiskā partija Saimnieks”. Pieredzes bagāts staigulis.

Vitālijs Orlovs (1964, ārsts) – “Saskaņa”, “Saskaņas centrs”, “Tautas saskaņas partija”, “Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā”, “Līdztiesība”. Aizstaiguļoja no PCTVL uz TSP.

Igors Pimenovs (1953, datorspeciālists) - “Saskaņa”, “Saskaņas centrs”, “Jaunais centrs”, “Tautas saskaņas partija”, “Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā”, “Latvijas Sociālistiskā partija”, “Latvijas Tautas fronte”, “Latvijas komunistiskā partija”.

Māris Tralmaks (1949, enerģētiķis) – “Zaļo un Zemnieku savienība”, “Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Pārgāja no LSDSP uz ZZS.

Gunārs Kūtris (1960, jurists) - “Zaļo un Zemnieku savienība”, “No sirds Latvijai”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no NSL uz ZZS.

Inesis Boķis (1952, mežsaimnieks) - “Zaļo un Zemnieku savienība”, “Vienotība”, “Valmierai un Vidzemei”, “Tautas partija”, vēlētāju apvienība “Ozols”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Mainīja partejisko piederību no “Vienotības” un VV uz ZZS.

Andris Ameriks (1961, inženieris - sistēmtehniķis) – “Saskaņa”; “Gods kalpot Rīgai”, LPP/LC, ”Latvijas Pirmā partija”, “Latvijas Demokrātiskā partija”, “Demokrātiskā partija Saimnieks”, “Tautas saskaņas partija”, “Saskaņa Latvijai – atdzimšana tautsaimniecībai”, “Latvijas Komunistiskā partija”.

Jānis Kuzins (1983, sabiedrisko attiecību speciālists) – “Par alternatīvu”, „Par neatkarīgu Latviju”, “SDK Dzimtene “, “Jaunatnes partija”, “Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā”, “Latvijas sociāldemokrātiskā strādnieku partija”. Pameta LSDSP un PCTVL.

Andris Buiķis (1939, matemātiķis) – NA VL – TB/LNNK, “Vienotība”, “Jaunais laiks”, “Latvijas Tautas fronte”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no “Vienotības” uz NA VL – TB/LNNK.

Aivars Meija (1955, fizkultūras skolotājs) – “Saskaņa”, “No sirds Latvijai”, "Pilsoniskā savienība". Aizstaiguļoja no NSL uz “Saskaņu”.

Arvīds Platpers (1948, diriģents) – “Latvijas Reģionu apvienība”, “No sirds Latvijai”, “Tautas kontrole”, “Sociāldemokrātiskā partija – SDP”, TB/LNNK, LTF?, LKP?. Aizstaiguļoja no NSL uz LRA un pirms tam no TB/LNNK.

Silvija Šimfa (1954, žurnāliste) - “Latvijas Reģionu apvienība”, “No sirds Latvijai”, “Latvijas Tautas fronte”, “Latvijas Komunistiskā partija”. Aizstaiguļoja no NSL uz LRA.

Viktors Valainis (1986, ēku pārvaldnieks) – “Zaļo un Zemnieku savienība”, “Vienotība”, “Jēkabpils partija”, “Reformu partija”, “Zatlera reformu partija”. Pārgāja no “Vienotības” un JP uz ZZS.

Mārtiņš Šics (1950, ārsts) – “Latvijas Reģionu apvienība”, “Reģionu alianse”, “Demokrātiskie patrioti”, “Pilsoniskā savienība”, ”Latvijas ceļš”?, “Latvijas Tautas fronte”, “Latvijas komunistiskā partija”.

Einars Repše (1961, fiziķis) - “Attīstībai/ Par!”, “Latvijas attīstībai”, “Vienotība”, “Jaunais laiks”, “Latvijas Tautas fronte”, LNNK. Neskatoties uz saviem pompozajiem solījumiem, pameta novārtā JL, lai vēlāk pievērstos jaunam politprojektam “Latvijas attīstībai”, kurš ir transformējies par “Attīstībai/Par!”. Frāzes “Kā var nesolīt?!”, autors.

Juris Viļums (1982, ekonomists) – “Latvijas Ŗeģionu apvienība”, “Reģionu alianse”, “Reformu partija”, “Zatlera reformu partija”, “Vienotība”, “Pilsoniskā savienība”, “Sabiedrība citai politikai”, “Jaunie demokrāti”. Aizstaiguļoja no PS uz ZRP. [pievienots pēc komentāra www.pietiek.com 27.09.2018]

Ingemars Harmsens (1962, inženieris) – “Attīstībai/Par!”, “Latvijas Attīstībai”, “Latvijas Reģionu apvienība”, “Tautas partija”, “Brocēni”, ?LKP?. Aizstaiguļoja no LRA uz A/P. [pievienots pēc komentāra www.pietiek.com 27.09.2018]

Valdis Kalnozols (1962, ugunsdzēsējs) – “Zaļo un Zemnieku savienība”, “Latvijas Zaļā partija”, “Latvijas Kalve”, TB/LNNK, “Latvijas Tautas fronte”. [pievienots pēc komentāra www.pietiek.com 27.09.2018]

Andris Kazinovskis (1959, inženieris) – “Jaunā konservatīvā partija”, “Latvijas Zemnieku savienība”, “Tautas partija”, “Jaunie demokrāti”, “Jaunais laiks”, “Latvijas ceļš”, “Kristīgo demokrātu savienība”. Pieredzes bagāts staigulis. [pievienots pēc komentāra www.pietiek.com 27.09.2018]

Marija Balcere (1946, vidējā izglītība) – “Jaunā konservatīvā partija”, “Vienotība”, “Jaunais laiks”, “Tautas partija”, “Nacionālā progresa partija”, LNNK/LZP. [pievienots pēc komentāra www.pietiek.com 28.09.2018]

Diāna Novicka (1980, socioloģe) – “Gods kalpot Rīgai”, “No sirds Latvijai”. Aizstaiguļoja no NSL īpaši zemiskā veidā, plaši par to paziņojot dažas dienas pirms vēlēšanām. [pievienots pēc publiski izskanējušas ziņas par aizstaiguļošanas faktu 28.09.2018]

Andris Priekulis (1958, skolotājs) - “Gods kalpot Rīgai”, “No sirds Latvijai”, “Par prezidentālu republiku”, TB/LNNK. Aizstaiguļoja no NSL īpaši zemiskā veidā, plaši par to paziņojot dažas dienas pirms vēlēšanām. [pievienots pēc publiski izskanējušas ziņas par aizstaiguļošanas faktu 28.09.2018]

***

Sastādot sarakstu, tika caurskatīti visi 2018.gada priekšvēlēšanu saraksti. Saraksts sastādīts, izmantojot internetā pieejamo informāciju, un tajā ir iekļautas personas, kuras droši un nepārprotami atbilst politiskā staiguļa definīcijai gan formāli, gan pēc būtības. Sarakstā nav iekļauti tie politiskie staiguļi, par kuru partejisko piederību dažādos laika periodos informācija internetā nav atrodama.

Daži caurskatītie politiķi netika iekļauti sarakstā, lai gan tikai pēc atsevišķiem formāliem kritērijiem tajā varētu tikt iekļauti. Starp tiem ir Māris Kučinskis (ZZS (Liepājas partija), “Par labu Latviju”, “Tautas partija”, v.a.”Ozols”; nav pametis nevienu darbojošos partiju), Andrejs Mamikins (Saskaņa – LKS; sastāvēja tikai divās partijās, iespējams partejiskā maiņa ideoloģisku motīvu dēļ, pagaidām tikai vienu reizi bez recidīva), Irina Cvetkova (Saskaņa - LKS; sastāvēja tikai divās partijās, visdrīzāk partejiskā maiņa ideoloģisku motīvu dēļ, merkantiliski neizdevīga un tikai vienu reizi bez recidīva), Anrijs Matīss (Vienotība – Saskaņa; profesionāls ierēdnis, iespējami ilgi centās būt politiski neitrāls, sastāvējis tikai divās partijās un pagaidām nav partiju maiņas recidīva), Igors Meļņikovs (Saskaņa - Rīcības partija; sastāvēja tikai divās partijās, visdrīzāk partejiskā maiņa ideoloģisku motīvu dēļ, merkantili neizdevīga, tikai vienu reizi bez recidīva un aktīvi strādā pie esošās partijas pilnveides), Inga Vanaga (LC / LPP/LC – ZRP/RP - RA/LRA; nav pametusi darbojošās partijas), Rita Strode (LKP - LC / LPP/LC / PLL – GKL; nav pametusi darbojošās partijas), Edgars Rinkevičs (LC – RP/ZRP – Vienotība; nav pametis darbojošos partiju), Ansis Dobelis (LSDSP – Progresīvie; sastāvējis tikai divās partijās, iespējams, partejiska maiņa ideoloģisku motīvu dēļ un tikai vienu reizi bez recidīva)).

Lai gan šis saraksts ir virspusējs un atspoguļo tikai publiski zināmākos un izteiktākos politiskos staiguļus, tomēr, vadoties no tā, var spriest arī par atsevišķu partiju attieksmi pret vieglas uzvedības politiķiem un attiecīgi arī par pašām šīm partijām. Zemāk ir politisko partiju tops pēc staiguļu skaita partijā, kas ir jāuztver kā attiecīgas tendences parādošs (absolūtie skaitļi visdrīzāk ir neprecīzi, jo pilnībā neparāda visus staiguļus, bet, relatīvi uztverti, tendences tie parāda pietiekami precīzi).

Staiguļpartiju tops jeb identificēto politisko staiguļu skaits partijā/partiju apvienībā uz 2018.gada septembri: "Jaunā vienotība" – 14; “Attīstībai/ Par!” - 10 ; NA VL-TB/LNNK – 7; "Saskaņa" – 7; "Zaļo un Zemnieku savienība" – 5; “Latvijas Reģionu apvienība” – 4; “Jaunā konservatīvā partija” – 1; “No sirds Latvijai” – 1; “LSDSP/KDS/GKL” – 1; „Par alternatīvu” – 1.

No staiguļpartiju topa var secināt, ka par visvieglākās uzvedības partijām var uzskatīt “Jauno vienotību” un “Attīstībai/Par!”, kas ir loģiski, jo politiskā staiguļošana te nevar būt izņēmums - tāda ir šo partiju būtība.

Ja sarakstā ir kādas kļūdas vai neprecizitātes vai ja kāds politiskais staigulis tajā nav iekļauts, tad par to var argumentēti ziņot raksta komentāros vai e-pastā (informē[email protected]), norādot personas vārdu, uzvārdu, partiju/partiju apvienību nosaukumus, ar kurām persona bijusi saistīta, un nepārprotamas staiguļošanas gadījumus, ja tādi ir bijuši. Visi ziņojumi tiks caurskatīti, kļūdas un neprecizitātes izlabotas, un iztrūkstošie politiskie staiguļi iekļauti sarakstā.

Novērtē šo rakstu:

182
13