Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā sauktās bufernaftas izsūknēšana no naftas cauruļvada uz Ventspili tā satraukusi Latvijas amatpersonas, ka šis jautājums pacelts nacionālās drošības līmenī. Pirmdien premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība) pie sevis uz slepenu sanāksmi bija sasaucis valsts drošības iestāžu vadību – Satversmes aizsardzības biroja (SAB) šefu Jāni Kažociņu un Drošības policijas priekšnieku Jāni Reiniku.

Tāpat sanāksmē piedalījās arī satiksmes ministrs Uldis Augulis (ZZS), Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Anrijs Matīss un iekšlietu ministre Linda Mūrniece (Vienotība), kā arī Ārlietu ministrijas politiskais direktors Andris Razāns, novēroja Pietiek. Vairāki sanāksmes dalībnieki apspriedi pameta pa sētas durvīm, tā izvairoties no jautājumiem, bet pārējās amatpersonas no jebkādiem komentāriem atteicās. „Nekādi lēmumi nav pieņemti,” strikti noteica Mūrniece, neatklājot, par ko tieši runāts.

Tomēr Pietiek no informētiem avotiem noskaidroja, ka sanāksmes tēma bijusi laikraksta Dienas Bizness šodien aprakstītā situācija: Latviju šķērsojošā maģistrālā naftas cauruļvada īpašnieks LatRosTrans" (66% pieder Ventspils naftai, no kuras 49% pieder Euromin Holdings Kipra (Vitol) un 34% pieder Krievijas Transņeftj) uzsācis kopš 2003. gada nestrādājošajā cauruļvadā esošās tehnoloģiskās naftas izsūknēšanu, visticamākais, lai pārdotu to pasaules tirgū.

Izsūknējot bufernaftu, Latvija var zaudēt naftas cauruļvadu uz Ventspili un pat teorētisku iespēju jebkad atjaunot naftas tranzītu pa cauruļvadu. Tiesa, oficiāli šo procesu vēl neviens nav apstiprinājis, un arī citkārt notiekošo ap Ventspils tranzīta jomu aktīvi komentējošā Ventspils nafta pagaidām klusē.

„Ir jāsaprot, kam tā truba un nafta pieder un vai viņi vispār to drīkst darīt,” Pietiek aptuveno sapulces dienaskārtību raksturoja kāds tās dalībnieks. Tādēļ tieslietu ministram Aigaram Štokenbergam (Vienotība), kurš arī bijis klāt šāsdienas apspriedē, uzdots noskaidrot problēmas juridiskās nianses attiecībā uz naftasvada īpašumtiesībām. Jautājuma risināšanā iesaistīta arī Latvijas Privatizācijas aģentūra.

Štokenbergs Pietiek skaidroja, ka sanāksmes dalībnieki vienojušies: Privatizācijas aģentūrai precīzi jānoskaidro, ar kādiem noteikumiem savulaik privatizēts naftas vads - "vai privatizēja ar naftu vai bez tās, un kam pieder šī nafta".

Novērtē šo rakstu:

0
0