Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

LR Ģenerālprokuratūra ir uzdevusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) turpināt tā „pārtraukto” pārbaudi saistībā ar atstādinātā Ventspils mēra Aivara Lemberga publiskajiem izteikumiem par kontrabandas „jumtotājiem” valsts drošības iestāžu rindās. KNAB iepriekš bija paziņojis, ka pārbaudi „pārtraucis”, jo Lembergs nereaģējot uz biroja pieprasījumiem, bet pēc tam sniedza dažādus pretrunīgus skaidrojumus par to, kā šī „pārtraukšana” īsti skaidrojama un izprotama.

Pietiek jau vairākkārt aprakstījis KNAB jaunā darba stila izpausmi Ilzes Jurčas (attēlā) vadībā saistībā ar pārbaudi, kas bija sākta saistībā ar atstādinātā Ventspils domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga aizvadītās vasaras publiskajiem izteikumiem par kontrabandas „jumtotājiem” tiesībsargāšanas struktūrās.

„No A.Lemberga vairākkārt tika pieprasīta papildus informācija saistībā ar 2016.gada 08.jūnijā preses konferences laikā pausto informāciju. A.Lembergs uz Biroja pieprasījumiem līdz šim brīdim nav atbildējis. Ņemot vērā minēto, pārbaude tika pārtraukta,” – šādu oficiālu atbildi Pietiek pārstāvim decembra beigās sniedza KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja Jurča.

Tas nozīmēja – pēc Pietiek pārstāvja jūnija vidū nosūtītā iesnieguma KNAB veselu pusgadu bija mēģinājis saņemt no Lemberga skaidrojumus, bet, kad tas nav izdevies, jo Lembergs biroju vienkārši ignorējis, KNAB bija nevis ķēries pie kādām nopietnākām metodēm, bet sākto pārbaudi vienkārši pārtraucis.

Pēcāk KNAB gan paskaidroja, ka pārbaudes „pārtraukšana” biroja izpratnē nenozīmējot, ka pārbaude ir „izbeigta”, - tas nozīmējot kaut ko pavisam citu, ko KNAB gan nepaskaidro. Savukārt jaunākais KNAB paskaidrojums šai sakarā bija – biroja atbildē norāde bijusi tikai par konkrēta „iesnieguma izskatīšanu, paskaidrojot, ka tā izskatīšana ir pārtraukta”.

Taču nu virsprokurors Modris Adlers ir uzdevis KNAB sākto pārbaudi turpināt. „KNAB veiktās resoriskās pārbaudes laikā nav iegūta pietiekama informācija, lai pieņemtu kādu no KPL 370.pantā vai KPL 373.panta pirmajā daļā paredzētajiem lēmumiem, tādēļ esmu KNĀB uzdevis turpināt resorisko pārbaudi attiecībā uz iespējamiem likuma pārkāpumiem, izmantojot KNAB darbību regulējošā likumā noteiktās pilnvaras, kas nav kriminālprocesuālās pilnvaras,” oficiāli informē Adlers.

Atbildot uz Latviešu vēlētāju biedrības priekšsēdētāja Vilora Eihmaņa iesniegumu, virsprokurors norādījis – viņš konstatējis, ka par Eihmaņa 2016.gada 14.jūnija iesniegumā minētajiem faktiem (par Lemberga publiskajiem izteikumiem) KNAB nav pieņemts procesuāls lēmums KPL 369.-373.pantā noteiktajā kārtībā un ka savā sūdzībā Eihmanis pamatoti norādījis - KNAB nebija pamata atstāt iesniegumu bez izskatīšanas. Savukārt pats KNAB nekādus jaunus komentārus saistībā ar „pārtraukto” pārbaudi nav sniedzis.

Pagājušā gada 8. jūnijā Lembergs preses konferencē par „jumtotājiem” specdienestos izteicās šādi:

„Pasaules praksē, kā man stāsta Ukrainā, Gruzijā, tā ir bijis, kad tur no milicijas taisīja policiju, tad atbrīvoja, tā ceļu policija pieņēma pilnīgi no jauna cilvēkus. Vai tā situācija VIDā ir tāda, nevaru pateikt.

Tātad jāsaprot, ka bija Tautas partijas laiks, kuriem ilgu laiku bija finanšu ministrs, protams, arī kontrole pār VIDu, tad nomainīja viņusJaunais laiks pēc tam ar nosaukumu Vienotība. Nu, un tad tas pirmais uzdevums bija visus, par kuriem bija aizdomas par sadarbību ar Tautas partiju, tos visus izslaucīt ārā. Tur jūs minējāt divus uzvārdus, bet to uzvārdu bija gana vairāk. Jaunais laiks to izdarīja. Lūk.

Tā situācija šobrīd pēc stāvokļa uz šo brīdi faktiski, uz šā gada sākumu bija izveidojusies tāda... Nav jau problēma, ka attiecīgas atbildīgās partijas kontrole. Kas tur notiek, ja. Normāli, ka interesējas. Ja tu esi politiski atbildīgs, tad tev jāinteresējas. Tu nedrīksti neinteresēties. Kas tad interesēsies!?

Tā problēma ir daudz smagāka un dziļāka. Tātad šobrīd par attiecīgiem kontrabandas virzieniem pa šiem gadiem, kopš Vienotība kontrolēja VIDu, ir izveidojusies pilnīga jauna situācija, kāda agrāk nebija. Un, kā man stāsta, un stāsta ļoti nopietni cilvēki, kas zina un saprot, kas notiek specdienestos.

Tā, es pat pateikšu uzvārdus. Kā, tur ir tā. Katram kontrabandas virzienam ir savs no specdienestiem kurators. Kurators. Krieviski kriša jeb jumts.

Nu, piemēram, cigarešu kontrabandas boss ir Jurašs. Tas ir KNAB operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs, kurš nodrošina savu kontroli par sistēmu ļoti vienkāršā veidā. Ja kāds nedara tā, kā vajag viņam, tad viņš aiziet pie tā un saka, ka jums vai tur jūsu vīram, tēvam vai brālim, vai kam ir nopietnas problēmas. Un būs nopietnas problēmas. Nu, un tas cilvēks dara tā, kā viņam saka. Nu klusē, vai kaut ko neredz, kaut ko neizlasa, vai kaut ko neizdara. Un attiecīgi viņam VIDā ir vadošs cilvēks, kas par to lietu atbild, kas tad arī visu to praktiski nodrošina. Pa tiešo. Šai procesā nekāda VID vadība tādā ziņā kā Pētersone nepiedalās.

Tālāk degvielas kontrabanda, jumts – Sparāns tāds. Tas no Satversmes aizsardzības biroja, iekšējā drošības dienesta vadītājs, pakļauts tikai Maizītim. Viņš tātad ir kurators un jumts par degvielas visu kontrabandu. Tā man stāsta, ja. Es neesmu pie rokas pieķēris, protams, es jums stāstu.

Un viņam attiecīgi tur pretī cilvēks Valsts ieņēmumu dienestā. Vienā gadījumā man saka, ka tas esot tāds Boroviks, un citā – tas esot tāds Ceipe. Es nevaru apgalvot, ka tas tā ir, ja. Lūk! Un līdz ar to Valsts ieņēmumu dienesta vadība un ministrijas vadība - viņi ira, nu... Viņi neko tur nekontrolē.

Jo, ja viņi tur kaut ko sāktu kustināt, tādā gadījumā viņiem ira izredzes nedabūt pielaidi valsts noslēpumam, ko dod SABs, un viņiem ir iespēja uz lietu no KNAB. Uztaisīt lietu, lūdzu, oligarhu lieta, kāda problēma, Grinberga lieta, kāda problēma, mana amatpersonas lieta – kāda problēma. Nav nekādu problēmu.

Nu, lūk! Pēc visa spriežot, šāda situācija, ka faktiski tas jumts netiek mainīts, un tie cilvēki, kas ar to nodarbojas, faktiski netiek mainīti, un faktiski Pētersone to procesu nevar ietekmēt. Viņai, viņai, viņai ir ļoti grūti, ja. Ļoti grūti.

Jautājums – pie kā griezties, lai šo lietu pārbaudītu. KNABs – vismaz pagaidām nekā. Kaut gan, protams, Streļčenoka kungs ar to visu mafiju cīnās. Bet cik viņš ilgi nevar viņu vinnēt. Jūs paskatieties! Viņš cīnās, cik jau – trīs gadi? Jo Jurašs - tā ir uzreiz labā roka Strīķei. Trīs gadi neko nevar izdarīt. Nu, tagad varbūt kaut ko izdarīs.

SABs? Nu, paskatieties, kam grib, tam dod, kam negrib, tam nedod tās pielaides, pa labi, pa kreisi. Viss kārtībā. Sparāns pat tajā lietā Londonā. Tur ir skaidras liecības. Rūdolfs Meroni liecina, ka Sparāns kārto biznesa strīdus, organizē visādas lietas, kam nekāda sakara ar SAB iekšējo drošību nav. Maizītis uz to nereaģē. Kāpēc? Te ir labs bizness. Kāpēc lai viņš reaģētu!? Nu, lūk. Prokuratūra faktiski dzīvo savu dzīvi, tur arī cilvēki attiecīgi izvietoti, ja. Un Kalnmeiers faktiski to situāciju tur nekontrolē, ja. Un beigu beigās viņam arī beidzas termiņš, vēl viņam jādomā, kur viņš strādās. Nu lūk!

Kā šo apburto loku pārraut? Specdienestu darbība jākontrolē kam? Nacionālajai drošības komisijai. Pareizi? Pirmais jautājums – kuri no tiem ir tādi profesionāļi, ka viņi vispār kaut ko var kontrolēt. Nav neviena. Pareizi? Vai viņiem ir tāds aparāts tai komisijai, kuriem ir pielaides nepieciešamās, kuriem ir nepieciešamās zināšanas un vēlēšanās kaut ko pārbaudīt.

Bija tas no Šlesera partijas, kā viņam uzvārds bija, Drošības komisijas vadītājs, iekšlietu ministrs arī. Aizmirsu uzvārdu. [Acīmredzot domāts Dzintars Jaundžeikars.] Vot, viņam pateica, jūs ilgi nebūsiet deputāts. Un, kad jūs nebūsiet deputāts, mēs jūs... Un viņam uztaisīja lietu. Nu tur gan beidzās ar to, ka vienojās, bet viņam ir kriminālsodāmība. Tāpēc, ka viņš līda iekšā šajās lietās. Nu, lūk! Tā ka tā aina ir, jāsaka godīgi, tā ir katastrofāla. Tā ir katastrofāla. Cik tur tajās jumta shēmās ir iesaistīta iepriekšējā ministrijas politiskā vadība, nu, nevaru pateikt. Bet politiskais kurators tur bija tāds, bija viens puisis tāds. Nu, tāds tas stāsts ir.

Saprotiet, es par VID darbu ļoti maz ko zinu. Es negribu tagad vērtēt, cik viņi labi vai slikti strādā. Bet jūs saprotat, ja ir... Redziet, un arī... Tur cilvēki, dienesti veic operatīvo darbību. Viņiem ir tiesības - operatīvo mērķu labad pasaka, to mašīnu nepārbaudiet. Ja!? Jo tas ir operatīviem mērķiem. Ir lieta. Nu, cigarešu partija. Lieta… nevajag, mēs viņus pieķersim kaut kur. Mēs tur sadarbojamies. Un tā kontrabandas krava aiziet. Viss kārtībā. A piesegs ir operatīvā lieta. Saprotat? A tu vadi to operatīvo dienestu. Nu kā, nu kā? Vot, deputāts, re ku, kā jūs varat iejaukties tajā situācijā? Ko jūs varat pārbaudīt? Vai degviela tur... Tas pats... Mēs ķersim, bet ne šajā brīdī uz robežas. Mēs viņus ķersim kuģī vai Roterdamā, kad izkraus. Saprotat! Vēl jau ir Eiropas Savienība, mums ir visiem dienestiem viss kārtībā.

Kas viņus kontrolē?! Neviens. Ne-viens. Un līdz ar to veidojas visatļautība. Cilvēki sēž savos amatos gadu desmit, saproti, tur VIDā kaut ko rotē, bet kuratori netiek rotēti. Nu, viss kārtībā. Bet es nesaku, ka tas, ko es saku, patiesība pēdējā instancē. Bet tas ir - cilvēki, kas tai lietai nav sveši, ko man stāsta. Man stāsta, ka tie, kas cīnījās un negribēja pieļaut, ka tagad ir aizrotēti. Un ka savas pozīcijas tie jumti tagad nostiprina.”

Novērtē šo rakstu:

0
0