Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pērn naktī uz 2.novembri ar skandalozu bijušā iekšlietu ministra Dzintara Jaundžeikara (LPP/LC) aizturēšanu KNAB uzsāktā un Ģenerālprokuratūras turpinātā izmeklēšana kriminālprocesā par iespējamo valsts noslēpumu saturošu ziņu izpaušanu, pagaidām nav vedusies kā plānots. Neraugoties uz ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera vēl janvāra sākumā medijos teikto, ka krimināllieta, kurā Jaundžeikars tiek turēts aizdomās par tā dēvētās „oligarhu lietas” izmeklēšanas informācijas nopludināšanu, tiesā varētu nonākt ātrāk kā pati „oligarhu lieta”, prokuratūra nav iekļāvusies iepriekš plānotajā pirmstiesas izmeklēšanas termiņā (līdz jūnija sākumam) un nav tikusi galā ar operatīvu lietas izmeklēšanu. Tāpēc tiesai lūgts pagarināt lietas pirmstiesas izmeklēšanas laiku.

Oficiālu atbildi no Ģenerālprokuratūras par tā sauktās Jaundžeikara lietas virzību Pietiek neizdevās saņemt. Prokuratūras preses pārstāve Aiga Šenberga atteicās Pietiek sniegt atbildes uz rakstiski nosūtītajiem jautājumiem, norādot, ka ģenerālprokurors atrodoties atvaļinājumā, tāpēc atbildi nevarot sniegt.

Pēc neoficiālas informācijas, kas ir Pietiek rīcībā, prokuratūrai iepriekš plānotajā sešu mēnešu termiņā tā arī nav izdevies iegūt tik daudz materiālu un pierādījumu, lai Jaundžeikara lietu nodotu tiesai, bijušajam ministram un deputātam uzrādot apsūdzību. Lūgums pagarināt pirmstiesas izmeklēšanas termiņu izteikts, lai prokuratūrai nevajadzētu lemt par Jaundžeikaram piemērotā aizdomās turētā statusa atcelšanu.

Vairāku avotu sniegtās ziņas arī liecina, ka prokuratūra mēģina Jaundžeikara lietu sasaistīt ar kriminālprocesu, kas tika sākts par tā sauktās valsts a/s Latvenergo amatpersonu lietas sarunu noplūdi, saistībā ar kuru aizdomās turētā statuss ir bijušajam KNAB izmeklētājam Ruslanam Balakleiskim, kurš publiski atzinis Latvenergo sarunu nopludināšanu.

Jaundžeikars sarunā ar Pietiek apstiprināja, ka joprojām lietā ir aizdomās turētais. Nekādas informācijas par kriminālprocesa izmeklēšanas gaitu viņam neesot.

 Pietiek jau rakstīja, ka bijušā Saeimas deputāta, parlamenta Nacionālas drošības komisijas vadītāja un bijušā iekšlietu ministra Jaundžeikara lieta saistīta ar kriminālprocesu par valsts noslēpuma izpaušanu. Kriminālprocesā ir trīs aizdomās turētās personas. KNAB darbiniece Zanda Liniņa tiek turēta aizdomas par smagāko noziegumu - valsts noslēpuma izpaušanu, savukārt Jaundžeikars un KNAB darbinieces vīrs uzņēmējs Austris Liniņš tiek turēti aizdomās par uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu. Visām trim personām kriminālprocesa ietvaros ir piemērots aizdomās turētā statuss, un visas trīs personas saņēmušas tiesībsargājošo institūciju lēmumus, ar kuriem viņiem sniegta informācija par aizdomās turēto personu statusa piemērošanu un tiesisko pamatojumu. Jaundžeikars šis lietas ietvaros pērn novembrī tika apcietināts.

Šis kriminālprocess saistīts ar KNAB veikto izmeklēšanu tā sauktajā „oligarhu lietā”, kurā galvenais akcents vērsts uz ekspolitiķa, tā sauktā „vecā oligarha” Ainara Šlesera iespējamām noziedzīgām darbībām. „Oligarhu lietas” ietvaros tiek izmeklēti Šlesera kā valsts amatpersonas likuma pārkāpumi, iespējamā līdzdalība noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā un kukuļdošanā. Pēc Pietiek rakstītā „oligarhu lietā” iesaistīts arī Ventspils mērs Aivars Lembergs un bijušais TP līderis, ekspremjers un 10.Saeimas deputāts, miljonārs Andris Šķēle. „Oligarhu lieta” tika sākta pērn maijā, tās izmeklēšanu veic KNAB.

Ar Jaundžeikara vārdu saistītajā kriminālprocesā Šlesers ir viens no lieciniekiem, kurš pratināts kriminālprocesa ietvaros. Pietiek zināms, ka Šlesers jebkādu saikni ar Jaundžeikaru un to, ka caur viņu būtu ieguvis informāciju par KNAB veiktajām operatīvajām darbībām, ir noliedzis un nav atzinis.

Pietiek šogad publiskoja daļu „oligarhu lietas” lietas ietvaros, iespējams, ierakstīto Šlesera sarunu, kas notikušas viesnīcā Rīdzene un atklājušas gan to, kas ir patiesie laikraksta Diena īpašnieki, gan to, kā Šlesers, būdams valsts amatpersona, „kārtojis savas lietas”.

Šogad janvārī medijos Kalnmeiers vēl norādīja, ka  neesot pamata runām, ka pret Jaundžeikaru trūkst pierādījumu, lai viņu lietā turētu aizdomās, un uzsvēra, ka lietā pierādījumu esot gana.

Jaundžeikaru KNAB darbinieki aizturēja pērn naktī uz 2.novembri, kad tika veikta kratīšana arī viņa dzīvesvietā Limbažu novadā. 3.novembrī Rīgas Centra rajona tiesa apmierināja KNAB lūgumu par drošības līdzekļa - apcietinājuma - piemērošanu Jaundžeikaram. Kriminālprocess, kura ietvaros notika Jaundžeikara aizturēšana, tika sākts 2011.gada 1.novembrī.

Decembra vidū Jaundžeikars tika atbrīvots no apcietinājuma. Kā medijos norādīja Ģenerālprokuratūra, kriminālprocesa prokurore Viorika Jirgena nolēmusi atcelt Jaundžeikaram piemēroto drošības līdzekli apcietinājumu, tā vietā nosakot viņam citus drošības līdzekļus, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu. Atrodoties apcietinājumā, „streikot” sāka bijušā deputāta veselība, kas bija viens no būtiskākajiem iemesliem viņa atbrīvošanai.

Novērtē šo rakstu:

0
0